DOstanem na druhé dieťa iba rpdičovskú, ak mi počas predošlej RD skončil pracovný pomer?

enesy
15. okt 2019

Dobrý deň mamičky, hľadám tu niekoho , kto by mi vedel poradiť, resp.vysvetlit moju situáciu . Takze pred narodením prvého dieťatka som normálne pracovala , dostávala som teda normálnu materskú a teraz dostávam rodičovský príspevok. Lenže počas materskej mi skončil pracovný pomer na dobu určitú takze som momentálne stále na materskej ale nezamestnaná a čakám druhé dieťatko, ktoré sa má narodiť v marci. Moja otázka je , či na druhé dieťatko už budem dostavať len rodičovský príspevok? A ďalej , od januára sa má zvýšiť ten rodicak ženám ktoré dostavali materskú má 370, takze na syna by mi to ešte vyšlo tok dostavať lenže keď sa mi v marci narodí druhé tak budem na materskej zasa a ako to teda mám spraviť? Lebo by som rada poberala aspoň ten rok zvýšený rodičovský na syna kým bude mat tri roky. Prosím poraďte ak mi rozumiete , vdaka

natalindaaaaa
15. okt 2019

@enesy Ty však budeš poberať len MD na mladšie dieťa, v tomto prípade ti nárok na RD na prvé zaniká.

enesy
autor
15. okt 2019

@natalindaaaaa lenže keď som teraz nezamestnaná , tak ako to bude s mojou materskou na druhé dieta , mám na nu nárok podľa príjmu z predchádzajúceho zamestnania alebo na materskú nemám nárok a budem dostavať len tých 220 cca?

ivkazba
15. okt 2019

@enesy od kedy si nezamestnaná a kedy máš termín pôrodu?
@natalindaaaaa nie je isté, že bude poberať MD, keďže pravdepodobne nespĺňa nárok na MD

natalindaaaaa
15. okt 2019

@enesy A kedy presne skončil pracovný pomer? mesiac rok 🙂

natalindaaaaa
15. okt 2019

@ivkazba áno, ja som prehliadla to že je už nezamestnana

enesy
autor
15. okt 2019

@ivkazba môj prvý syn má 17 mesiacov a druhé sa narodí cca 10.marca a nezamestnaná som od augusta 2018 , na syna som materskú poberala , tak som chcela aspoň žeby som dostávala ten zvýšený rodičovský na neho od januára , lenže teraz keď sa narodí v marci druhé , tak sa musím dať na materskú s druhým?

ivkazba
15. okt 2019

@enesy ak nespĺňaš nárok na materský príspevok (čo v tvojom prípade nespĺňaš), nepôjdeš na materskú, na ňu nárok mať nebudeš. Tým pádom pri mladšom dieťati nebudeš mať nárok na vyšší RP. Ale či môžeš dostávať vyšší RP na staršie dieťa a až po dovŕšení jeho 3 rokov začať poberať RP na mladšie dieťa, to neviem, nechcem zavádzať. Možno sa vyjadrí niekto iný.

draik
15. okt 2019

@enesy
Môžte poberať RP na staršie dieťa a na mladšie prehodiť neskôr.

enesy
autor
15. okt 2019

@draik ďakujem

lubik87
16. okt 2019

@enesy a co skusit sa zamestnať u znsmeho na mesiac napr a ist na pn ?pripadne na 90 dni amyslim.ze by vznikol.narok aj.na maxi md ak.by si.si.platila spravne odvady...

enesy
autor
16. okt 2019

@lubik87 to som chcela lenže moc tomu nerozumiem a neviem ako to mám spraviť , ak by ste mi to vedeli tak viac vysvetlit, bola by som vďačná 🙏

lubik87
16. okt 2019

@enesy skús vyhladat v starych diskusiách v tomto nechcem moc radit ale podľa.mna si.rok.bez.práce.takze ak sa.zamestnas narok.ti.vznikne.lebo budes.mat.aktivne.np a.nezáleží na aku dlhú dobu... pre.teba by bolo.výhodné.nastúpiť na.md.ked.budes.v pp (mozes byť aj.na pn) ak.by si.chcela.maximálnu tak.nesmieš prerušiť nijak 90 dni,ziadna.pn.,.ocr a.podobne. najistejšie budes.mat.ked.sa.spytas na.socialke nech ti.ppzrie.ci.ti dahu md ak sa.čím skor.zamestnas