Evidencia na úrade práce a nárok na materskú

tinadeville
25. jan 2016

Ahojte...ospravedlnujem sa, prilis o tom neviem, tak dufam vo vasu pomoc. Otehotnela som, som na uplnom zaciatku tehotenstva (5tt). Naposledy som pracovala 8 mesiacov od oktobra 2013 do juna 2014 na tretinovy uvazok - 10h tyzdenne, plat asi 170 eur. Od juna do novembra som bola zavazne chora, nedokazala som si najst pracu, bola som vedena na urade prace. Nepoberala som vsak marodku ani nic podobne. Od novembra som si hladala pracu, ale nenasla som dodnes a teraz som zistila, ze som tehotna. Som vydata a manzel je momentalne tiez nezamestnany.
Na co mam narok v tehotenstve a potom v ramci materskej a ako mam dalej postupovat? Mam tuto skutocnost oznamit na urade prace? mam si dalej hladat pracu?
Dakujem za kazdu radu.

kattarina1983
31. jan 2016

@dena1973 dohoda je uz ukoncena ku decembru 2015

sunny111
31. jan 2016

@dena1973 neviem či dobre rozumiem to, čo si písala luciferr17, a to že od narodenia dieťaťa jej bude doplácať upsvar do výšky rodič.príspevku čo je nejakých 203 eur (lebo je jasné že z tých 80 eur nejaká materská moc nevyjde). Ale aj keby jej nevznikol žiadny nárok na materskú, tak na tých 203 eur má aj tak nárok od narodenia dieťaťa, lebo by jej vyplácali hneď rodič.príspevok. Či nie?

evittam
31. jan 2016

@sunny111 Ak máš nárok na MD a je nižšia ako RP - čiže 203,20 Eur, tak ti zvyšok dopláca UPSVaR, ak nemáš nárok na MD tak máš nárok len na RP od narodenia dieťaťa.

dena1973
31. jan 2016

@kattarina1983 Tak potom neviem....neviem, či ti vznikne nárok na materské, lebo musíš mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posedných 2 rokoch pred pôrodom. To máš tak natesno. Všetko sa bude odvíjať od toho kedy bude skutočný deň pôrodu. Vtedy sa dá vypočítať, či podmienka 270 dní NP bude splnená... Ak nevzniká nárok na materské, tak vznikne nárok na rodič. príspevok od narodenia dieťaťa.
...ešte mi môžeš napísať (ak vieš) kedy máš pravdepodobný deň pôrodu... cca prepočítam dni nem. poistenia 😉 .

kattarina1983
31. jan 2016

@dena1973 30.7.2016

sunny111
31. jan 2016

@evittam áno, tomu rozumiem, takže v tomto prípade ide v podstate len o to, aby dostala materskú tú dobu 6 resp. 8 týždňov pred pôrodom, keďže po narodení dieťaťa je to tak či tak rovnaká suma 203,20 🙂

dena1973
31. jan 2016

@sunny111 Nárok na rodičovský príspevok má až od narodenia dieťaťa. Ak má nárok na materské, tak tých 6 týž. dostane materské z tých 80 € a potom sa jej bude od mesiaca narodenia dieťaťa doplácať do výšky RP.

dena1973
31. jan 2016

@kattarina1983 Ak pravdepodobný pôrod máš 30.7.2016, tak 2 roky dozadu sa počíta od 30.7.2014. Po prepočte dní 2 roky dozadu mne vychádza, že nemocenské poistenie máš 277 dní k 30.11.2015. Kedy uvádzaš, že máš skončenú dohodu (neboli uvedené v príspevku presné dátumy pracovných pomerov,preto som vychádzala z prepočtu kalendárnych dní celých mesiacov).
Podľa toho by aj nárok na materské mohol vzniknúť.... no treba aj tak počkať na deň skutočného pôrodu.

kattarina1983
31. jan 2016

@dena1973 pockaj ale matetske sa vyplaca sest tyzdnou pred porodom

jarmila85
31. jan 2016

@sunny111 ano pekne im to povedz a uz ta budu viest ako tehotnu a uz mas aj ty klud,teda my to tak robime,tehotne mame zvlast a uz cakame len na rodne listy..

havana_frost
31. jan 2016

@kattarina1983 V tomto prípade nevyplatia, počkajú ako to dopadne a keď tak doplatia spätne. Až po došetrení všetkých skutočností (či naozaj nazbiera tie dni) vydajú rozhodnutie.

kattarina1983
31. jan 2016

@havana_frost takze mam az do terminu zostat na pn?a matersku riesit az po porode?

havana_frost
31. jan 2016

@kattarina1983 Teraz nie som celkom v obraze, ty si zamestnaná alebo žiadaš v ochrannej lehote? V každom prípade, najneskôr 6tt pred termínom (ak si PN), by si mala byť na MD. Ak po narodení dieťaťa bude jasné, že ti to vyšlo, tak ti doplatia materské od 6 tt pred termínom. @dena1973 tu bude viac v obraze 🙂

luciferr17
1. feb 2016

Termin mam 23.9.2016

nika_17
3. feb 2016

Ahojte,ja mam podobny problem:v marci mi konci doba urcita,po ktorej planujem ist na nezamestnanecke a potom v polovici juna mam nastup na matersku.Aby som mala narok na tu matersku mam ist na ktory urad? Zamestnana som bola dlhsiu dobu a narok na nezamestnanecke mi vychadza,bude mi platit aj ked som tehotna?

renimac
15. feb 2016

Ahojte, mam trosku zmatok v informaciach ohladne naroku na matersku, ked som na urade prace. Vcera som zistila, ze som tehotna a od januara 2016 som registrovana na urade prace. Podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia 2 roky pred porodom splnam. Porod vychadza na oktober 2016. V poslednom zamestnani som bola od januara 2013 do decembra 2015. Platim si dobrovolne nemocenske a dochodkove poistenie. Moje otazky su:
1. Mam narok na matersku za tychto podmienok?
2. Ak ano, z ktoreho prijmu sa mi materska vypocita? Z roku 2015?
3. Ak nie, mam sa skusit niekde zamestnat? Na ake obdobie?

Vopred dakujem za pomoc 😉.

renimac
19. feb 2016

@havana_frost ahoj, nevedela by si prosim poradit? Vid moja predosla otazka. Kazdy mi hovori nieco ine, mam v tom uz zmatok ☹. Dakujem moc.

dena1973
19. feb 2016

@renimac
1. Ak si si začala platiť DNP, tak ak budeš poistená min. 26 týž. do nástupu na materské, tak sa ti bude počítať z tohto príjmu.
2. Z predchádzajúceho príjmu by sa ti počítalo v prípade, že by si stihla ochrannú lehotu (8 mesiacov po ukončení PP). To by si stihla vtedy, ak by si bola tehotná ešte počas trvania pracovného pomeru. V tomto prípade by DNP trvať nemalo.
3. Je tu ešte jedna možnosť (ak máš splnenú podmienku 270 dní NP v posledných 2 r. pred pôrodom) zamestnať sa a to na minimálne 90 kalendárnych dní bez PN a OČR do nástupu na materské.... no DNP v tomto prípade nesmie trvať (súbeh DNP a povinného nemocenského poistenia je zrušené).

katrin21
19. feb 2016

http://aktualne.atlas.sk/ekonomika/financie/kra...

dobry clanok...

vie tu niekto priblizne vypocitat, aka by bola vyska odvodov pre zivnostnika z platu 1200E cisteho?

evittam
19. feb 2016

@katrin21 Napíš hrubého - z čistého sa veľmi zle počíta. No počítaj s tým, že z hrubej mzdy ide 35,2% na odvody -zamestnávateľ, 13,4% odvody zamestnanec + daň ale tam sa odpočítavajú odvody + nezdaniteľná čiastka.

evittam
19. feb 2016

@katrin21 Pre SZČO je to 33,15% SP a 14% ZP, potom v DP samozrejme daň...

katrin21
19. feb 2016

@evittam no ,praveze ja sa opieram o ten clanok... ze ako to oni myslia... ved precitaj si....
pisu tam o 1200E -1300E, ale nepisu ci v cistom, podla mna v cistom.. Lenze ako je to u zivnostnika netusim.. kedze on nie je ako zamestnavatelom plateny....

v kalkulacke na nete mi vyslo ze 1600E plat je cca. do 1200E v cistom.... z toho odvody zamstnanca asi 200E a zamestnavatela 500E.. ale co ked je clovek zivnostnik?? take iste odvody len obe spolu ? alebo ako to je?

renimac
19. feb 2016

@dena1973 kedze som otehotnela az pocas evidencie na urade prace pre mna pripadaju len moznosti 1 a 3, spravne?

dena1973
19. feb 2016

@katrin21 Odvody do SP sú určené podľa daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok.

dena1973
19. feb 2016

@renimac Áno.

renimac
19. feb 2016

@dena1973 este posledna otazka a dam pokoj 🙂. Ak by som zvolila moznost 1, tak by sa materska vyratavala z poslednych 12 mesiacov pred porodom, ano? Cize priblizne 09/2015-09/2016. Ci len z obdobia, ked som na UP? Dakujem za trpezlivost. V tomto som fakt tupelo.

katrin21
19. feb 2016

@dena1973 no tak to som z toho jelen.. cize keby si zivnostnik spravil novu zmluvu s nejakou firmou, tak plati stale rovnake odvody a az o rok vyssie, ci ako? ja sa fakt ekon. veciam nerozumiem, tak mozno sa pytam ako magor, ale fakt to chcem pochopit

dena1973
19. feb 2016

@renimac Ak si platíš balík dobrovoľné poistenie a v tom máš zahrnuté aj nemocenské poistenie, tak musíš byť v SP na DNP poistená minimálne tých 26 týždňov a to do nástupu na materské. Vtedy by sa počítalo z vymeriavacieho základu, z ktorého si si platila dobrovoľné nem. poistenie. Prijem z predchádzajúceho PP sa už nezapočítava ani príjem z ÚP.

renimac
19. feb 2016

@dena1973 aha, tak ale potom v tomto pripade je vlastne jedno, ci som predtym vobec niekedy bola zamestnana. Dakujem, objasnila si mi to.

dena1973
19. feb 2016

@katrin21 Ak by si chcela riadne zamestnať popri SZČO, tak to samozrejme môžeš. Odvody v tomto prípade bude platiť zamestnávateľ. No ak si chceš uplatniť nárok na materské, tak podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom musíš mať splnenú z oboch poistení (t.j. SZČO aj zamestnanie).