Evidencia na úrade prace a prenájom

mimkaa10
14. aug 2020

Ahojte, po skončení rodičovskej dovolenky sa chcem prihlásiť na urad práce a žiadať o podporu. Avsak prenajimam byt a vraj nemôžem, lebo ma nezaradia. Mate s tým niekto skúsenosť?
Okrem toho prenajimam družstvu pasienky za pár EUR ročne a to sa nedá len tak zrušiť, je tam výpovedná doba, netuším ako postupovať.
Prenajom bytu by som teoreticky mohla zastaviť, ale co s pasienkom.
Syn do škôlky pôjde pol roka po ukončení rodičovskej, preto som chcela ísť na podporu a potom so novej prace.

maria1989
14. aug 2020

@mimkaa10 ja som sa nedávno na toto pýtala právnika. Je to tak, že ťa nezaevidujú. Ak sa chceš zaevidovať - prenájom na DIČ máš zrušiť. Konkrétne ako sa to robí neviem. Najlepšie sa opýtať v skupine právne poradenstvo.

lucka_ke
14. aug 2020

prehodiť prenájom na niekoho iného
@maria1989 na daňový úrad vrátiť kartičku s DIČ a napísať odhlášku

mimkaa10
autor
14. aug 2020

@maria1989 no tak ten prenajom zruším mesiac pred, vrátim kartičku a odhlásim sa z daňového a po vyradení z úradu prace zase obnovim, asi nemám inú zákonnú možnosť

mimkaa10
autor
14. aug 2020

@lucka_ke aj to ma napadlo, len ten človek by sa musel registrovať na daňový a nechcem robiť nikomu z blízkych starosti

draik
14. aug 2020

@mimkaa10
Stačí zrušiť nájom bytu, pozemky môžte prenajímať aj naďalej.

mimkaa10
autor
14. aug 2020

@draik tak možem ukončiť najom, odhlásiť sa z daňového, vrátiť kartičku a o pol roka sa znovu prihlásiť ?

draik
14. aug 2020

@mimkaa10
Môžte.

vamajka
14. aug 2020

@mimkaa10 A naco chces ziadat o podporu, ked prenajimas byt?

lucka_ke
14. aug 2020

@vamajka a prečo by nemohla? môže mať podporu 3x tak vysokú ako príjem z prenájmu

janka54321
14. aug 2020

@vamajka to co je za otazku?...ako nehnevaj sa, ale cista zavist...ved prenajima len byt a nie apartman v Chorvatsku, a ze prenajima pasienky, ...to su tak smiesne sumy ...a nech si ziada o podporu, ked ma narok...

mimkaa10
autor
17. aug 2020

Ahojte, posielam vam co som dostala ako odpoved z úradu prace od vedenia v Ziline
Moja otázka:

Dobry deň. Po po ukončení rodičovskej dovolenky uvažujem o evidencii na úrade prace ako uchádzač o zamestnanie. Avsak prenajimam byt, ale piše sa o zmluvách podla občianskeho alebo obchodného zákonníka a môj prenajom je na základe zakona o krátkodobom najme bytu. Nemám živnosť, iba pridelené DIČ z daňového úradu ako fyzická osoba prenajímateľ.
Možem sa registrovať ako uchádzač o zamestnanie?

Odpoved:
Dobrý deň,

Uvedená činnosť nemá vplyv pre podanie žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Po ukončení rodičovského príspevku si môžete podať žiadosť na územne príslušnom úrade práce, kde máte trvalý pobyt o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Uvedená činnosť sa nepovažuje za zamestnanie ani samostatne zárobkovú činnosť.

V prípade nejasnosti ma osloviť na dole uvedenom telefónnom čísle.

S pozdravom

za UPSVaR Žilina
Mgr. Emil Rafaj
vedúci oddelenia služieb pre občana

mimkaa10
autor
17. aug 2020
draik
17. aug 2020

@mimkaa10
Mali by si v tom sami urobiť poriadok, keďže od 1.5.2017 nadobudla účinnosť novela zákona o zamestnanosti, ktorá to celé skomplikovala. Kto legálne prenajímal byt - má DIČ a príjem - uvedená novela zákona to určila ako prekážku pre evidenciu. Netuším, či momentálne prebieha výmena údajov.

dena883
9. jún 2021

@mimkaa10 dobrý večer
Akurát riešim to isté
Môžem sa spýtať ako ste dopadla mohla ste sa normálne zaevidovať a dostala som ste podporu?
Ďakujem za odpoveď Denisa