Je pravda, že na MD z PN musím ísť až 8 týždňov pred termínom?

1simuska01
12. jún 2019

Dobrý deň potrebovala by som.poradit. Som.v 21+3, a termín pôrodu 20.10.2019. Dnes na poradňi som sa rozprávala s dr.kedze som zdrav.pracovnik chcela som.si vyčerpať najskôr dovolenku mám ešte 20dni tak aspoň 13 vycerpat,potom ísť na Pn a 6t pred terminom.nastupit na MD,moj dr.mi ale.povedal,ze keď pôjdem na materskú z pnky musím na ňu nastupit tých 8t pred termínom,stretli ste sa niektorá s touto situáciou?? myslela som.ze si môžem vybrať či ísť 6 al. 8 t pred terminom na MD. Ďakujem

sapetka
12. jún 2019

@1simuska01 ja si nie som ista ale 8t mozu ist len tie co su na rizikovom asi inak sa chodi normalne 6t pred. Ale nie som si 100%. Ja som chcela ist skor lebo som vela cestovala a to mi povedala dr ze iba z rizikoveho mozem ist slor na md

sonickaxs
12. jún 2019

Ja som bola PN celé tehotenstvo a šla som na materskú normálne 6tyzdnov pred termínom ☺️

1simuska01
autor
12. jún 2019

@sonickaxs a koľko dozadu to bolo asi... Či neni zas nejaký nový zákon al.co

catherinah
12. jún 2019

@1simuska01 Nemusi. Ale MÔŽE

sonickaxs
12. jún 2019

@1simuska01 minulý rok som vo februári rodila a bola som od januára na materskej

1simuska01
autor
12. jún 2019

@catherinah mne to povedal takým.stylom že pokiaľ mám mat on nejakých 10az 14dni tak s ani to neoplatí lebo z pnky musím ísť 8t pred,ze či to neni škoda

silviavisz
12. jún 2019

@1simuska01 ahoj. Ja som prave dnes ukoncila pn. Bola som na rizikovom a som 6 tt pred porodom

1simuska01
autor
12. jún 2019

@silviavisz tak potom nechápem toho môjho dr.

gagik
12. jún 2019

ja som tiez z pn musela ist 8tyzdnov pred porodom na MD,tiez mi povedal ze ked som pn musim skorej na matersku

catherinah
12. jún 2019

@1simuska01 hovori Ti zle, urcite. Môžeš ist aj 8 tyzdnov, ale to sa dava zvacsa pri rizikovom tehotenstve. Ja som bola PN od zaciatku a isla som 6 tyzdnov. Teraz to bolo, nic sa nemenilo.

basska23
12. jún 2019

Ja som tiež na PN a buduci piatok mi ide ukončovať PN a nastupujem na matersku 8 tyždnov pred pôrodom

1simuska01
autor
12. jún 2019

@basska23 v čom je vlastne výhoda alebo nevýhoda ísť tých 8t pred. Však sa to akurát skráti o 2t a začne mi skôr o 2tyzdne chodiť rodičovský nie?? Tak či tak peniaze prídu ...

1simuska01
autor
12. jún 2019

@basska23 a keby nástupom teda 8t pred na MD vychádza mi to 25.augusta čo je nedeľa,cize sobotu by mi musel ukončiť pn ale keďže nepracuje môže mi ju ukončiť piatok so sobotňajším dátumom?? A od nedele MD??

mariejenka
12. jún 2019

Mala.som úplne podobnú situáciu pred trmer tromi rokmi. V šiestom mesiaci som uz nevládala robit,som rhb a po dohode som si vycerpala dovolenku a potom nastupila na pn az do nastupu na md,a gyndolozka sa ma spytala ze kedy chcem ist? Nie ze 8 tyz. musim. Mozno sa niečo zmenilo neviem. Ja som na md nastúpila 6 tyz. pred tp.

seva22
12. jún 2019

Ak je tehotná na pn-ke ktorú vypísal gynekológ,automaticky sa to berie ako rizikové tehotenstvo a musí prejsť 8tt pred termínom z pn-ky na materskú...ja som bola v tejto situácii,len s tým,že som sa dala radšej z pnky vypísať aby som si mohla čerpať dovolenku a z dovolenky som 6tt pred termínom išla na matersku

catherinah
12. jún 2019

@gagik nemusela si 🙂 Ty si mozes vybrat odchod na matersku v rozmedzí 8-6 tyzdnov. Dlzka MD je rovnaka, bez ohladu na to, kedy nastupis.

1simuska01
autor
12. jún 2019

@seva22 takto mi.to aj môj dr.povedal že mám ísť najskôr na pn teda,potom čerpať dovolenku a potom nastupit 6t pred na MD. A tak aj nad tým uvažujem len ma zaujíma či je potrebné vyčerpať nejaký stanovený počet dní dovolenky,alebo stačí trebárs len týždeň.Dakujem

julia204
12. jún 2019

Ja som tiez bola od februara pn rizikove tehu a vypisala ma na matersku 6tyzdnov pred.. Este sa dr pýtala ci chcem tych 8 týždňov alebo 6..

catherinah
12. jún 2019

@seva22 nemusi. Ja som bola PN a isla som 6 tyzdnov. Pozri zakonnik prace😉

bellabell
12. jún 2019

Išla som z pn na md 6tyzdnov pred pôrodom. Bolo 08/2018

demetria
12. jún 2019

Isla som tri krat z PN na MD a vzdy 6 tyzdnov pred terminom porodu. 8 tyzdnov sa oplati vtedy, ak by si mala byt na PN len tie posledne dva tyzdne a dovtedy by si pracovala. Vtedy je vyhodnejsia MD ako ovela slabsie zaplatene prve dni PN.

demetria
12. jún 2019

@silviavisz
Len pan Mihal asi neberie do uvahy, ze ak je zena zamestnana a ma slusny prijem, tak za tie dva tyzdne, o ktore pojde skor na matersku pride o viac ako o 200€.

benit
12. jún 2019

AJ Ja som bola 2x na pn a isla som 8tyzdnov pred . Ze to tak je. Nerieskla som.

leelu
12. jún 2019

Nastup na MD z PN moze, ale nemusi byt 8 tyzdnov pred TP. Ja by som na tvojom mieste ukoncila PN, vycerpala dovolenku (lepsie financne, ziadne obmedzene vychadzky ...) a nastupila 6 tyzdnov pred TP na MD - takto presne som to urobila ja pred 4 mesiacmi.

leelu
12. jún 2019

A to som bola PN kontinualne takmer 4 mesiace.

1simuska01
autor
12. jún 2019

@leelu ale myslíte že stačí keby si z tých 20dni dovolenky vyčerpala napr.15 aby som si týždeň 5prac.dni preniesla ??

1simuska01
autor
12. jún 2019

@leelu mohla by som.ist v tom.pripade že nevyčerpala celú dovolenku tých 6t pred

aleshka_supermama
12. jún 2019

@1simuska01 ja som bola celé tehotenstvo na PN a išla som bez problémov 6tyz pred termínom na MD.

leelu
12. jún 2019

Samozrejme, nastup na MD nie je podmieneny vycerpanim dovolenky .. vycerpat mozes kolko chces, ak mas 20 dni, kludne vycerpaj 15 a 5 ti zostane a zaroven nastupis 6 tyzdnov pred TP na MD.