Kam nahlásiť neplatenú predĺženú rodičovskú dovolenku?

slamka555
22. sep 2017

Ahojte
prosim vas vedeli by ste mi poradit kam ist nahlasit Neplatenu predlzenu rodicovsku dovolenku ? Syncek bude mat v oktobri 3 roky tak sa tym momentalne zaoberam 🙂 Viem, ze tato predlzena neplatena znamena to, ze uz nebudem dostavat rodic. prispevok ako doteraz , aj to , ze odvody by zamna platili urady , ze trva do 6 rokov dietata a mozem ho dat do skolky len na 4 hodiny 🙂 Vo februari cakam druhe babo tak som sa rozhodla pre toto riesenie 🙂 Kedze tie 4 mesiace (od oktobra do februara) sa musim kvoli odvodom niekde nahlasit 🙂 Asi by to bolo premna vyhodnejsie ako a prihlasit na Upsvar a chodit na podpisy :/ Alebo co by ste mi poradili ? Mate stym skusenostI ?
Dakujem

miriam108
22. sep 2017

@slamka555 Ahoj, ja som pred mesiacom riešila po materskej rodičovský príspevok a pýtala som sa pani na úrade, čo robiť keď mi skončí. Povedala, že mám tri možnosti a to že to vyriešim tak ako ty, že pôjdem na neplatenú rodičovskú s tým, že si budem platiť zdravotnú alebo na úrad práce sa už hlásiť alebo ak mavaš dieťatko často choré, môžeš si vybaviť do 6 rokov, s tým že budeš mať normálne platené ako doteraz.

lejlla
22. sep 2017

ja som bola na neplatenej a isla som na zdravotnu poistnovnu to oznamit a aj na socialku.

smesmesmejko
22. sep 2017

@miriam108 do 6rokov predlzena musi byt schvalena lekarom z upsvar a s tym su sakra problemy... nasa mala mala papiere z imunologie,psychologie,neurologie aj to nas schvalili len na rok a so slovami,ze to bolo na hrane,nakolko sme prosili znamu,ci nam s tym nevie pomoct.... kamaratka s dietatom,s oneskorenym vyvinom nedostala vobec,a to nevedela maleho odplienkovat,vobec nerozpraval a maval zachvaty zurivosti....

slamka555
autor
22. sep 2017

@smesmesmejko Ou tak to mi je luto :/ Ale to ,alo tea base dieta nepriaznivy zdravtny stav, teda ste chceli vybavit asi Predlzenu platenu rodic. dovolenku . No nas maly ma dobry zdravotny stav takze by som sla na neplatenu predlzenu rodic. dovolenku ;) Rozdiel je vtom , ze pri neplatenej uz nemozem poberat rodic. prispevok .

slamka555
autor
22. sep 2017

@miriam108 Ahoj novidis a ja sa vsade docitavam , ze ked idem na neplatenu rod. dov. hodci rod. prispevok z nedostanem, ale odvody zamna plati stat :/ .. Tak sa radsej este raz opytam na uradoch radsej 🙂 .. A ako si sa nakoniec rozhodla ? 🙂

natalienka12
22. sep 2017

@miriam108 To ze je dieta casto chore nie je dovod na priznanie rodicovskeho prispevku. Zakon presne stanovuje diagnozy kedy sa priznava a kedy nie.

natalienka12
22. sep 2017

@slamka555 musis sa evidovat len v svojej zdravotnej poistovni neviem aku mas. Nic viac. V socialnej predpokladam si uz evidovana ked si nastupila na rodicovsku dovolenku.

miriam108
22. sep 2017

@smesmesmejko áno ja o tom viem, mne to pani na úrade všetko vysvetlila. Ja som len autorke písala aké sú možnosti.

lukrec
22. sep 2017

Aj ja som bola na tom ako ty.
Isla som ma neplatenu predlzenu rodicovsku.
Riesi sa to na socialnej poistovni.
Rata sa ti to do odpracovanych rokov a stat ti plati zdravotnu.
Plati to do 6 rokov dietata, mne to vybavili do 6 rokov najmladsieho dietata.

lukrec
22. sep 2017

A dieta moze len na 4 hod do skolky no nikto nekontroluje ci jechodi na cely den

smesmesmejko
22. sep 2017

@natalienka12 ale treba nahlasit v socialke,ze ostava doma na neplatenej a potom aj akekolvek zmeny,inak hned posielaju papiere o dlhu na povinnych odvodoch 😘 a nech sa so mnou nik prosim nehada,riesila som to prednedavnom 😊

natalienka12
22. sep 2017

@smesmesmejko socialne poistenie nie je povinne ja som sa registrovala ako poistenec statu hned po skonceni materskej. Takze ak si sa zaregistrovala az po rodicovskej tvoja chyba. A netreba si pliest socialne a zdravotne poistenie.

evittam
23. sep 2017

@smesmesmejko No tak ja sa s tebou kludne aj pohadam. Neviem odkial máš informácie ale su velmi zle,nakolko ty ak zostavas doma s dieťaťom po 3rokoch,nie si zamestnana, SZCO,t.j.nevykazujes ziaden prijem tak ti SP nema za čo posielať nejaké "dlhy na nedoplatkoch". Ak zostanes na tzv.neplatenej RD, tak na SP sa nic nemeni -zostavas naďalej poistencom štátu starajúcim sa o dieta do 6rokov, teda ak si sa tak prihlasila po skončení MD. Co sa tyka ZP tak to stačí oznamit a dieta moze chodit do škôlky len na 4h.
Ak ti ktokolvek povedal nieco ine tak klamal.😉

@miriam108 Na neplatenej RD za teba ZP platí štát ale dieta moze byt v škôlke len na 4h.
@lukrec Hmmm, a ked si ta skomtroluju tak co?? A aj rok-dva dozadu a prídu na to,ze si neplatila ZP? Tak ti ho dajú pekne zaplatiť aj spätne.😉

evittam
23. sep 2017

*skontroluju

evittam
23. sep 2017

@smesmesmejko Dokonca ani SZCO nie je povinný platit odvody do SP prvy rok, a ani dalsie pokial nedosiahne urcity prijem.😉

lukrec
23. sep 2017

Evittam mme to povedala osobne pani na urade. Mne ani nepov3dala, ze moze len na 4 hod do skolky. Sama som sa na to jej. Ona ze je to pravdavale sa to nekontroluje.
Vraj nie je tym ani nikto povereny. Ani zamestnanec taky nie je a ani to nema nikro v naplni prace. Vraj he to len ako pravidlo no je len napisane.

evittam
23. sep 2017

@lukrec Mne je naozaj jedno kto ti to povedal a si myslis,ze ak ti to povedala nejaká tetuska na urade tak je to tak a je to pravda?! Bohužiaľ ta musim sklamat na úradoch sedia nekompetentni ludia, česť vynimkam. Nemajú o tejto problematike ani "sajnu". Dala ti to ta pani na urade aj pisomne? Nakolko povedať ti moze co len chce.😉
A btw.tebe neplatí nejaký urad ZP ale tie 4h sú kvôli zdravotnej poisťovni, cize ta ak pride na to,ze je dieta dlhsie v skolke ako ma byt tak si poistné doplatis.
A ty nahlasujes kde je dieta a kto sa on stara po dovŕšení troch rokov kvôli rodinnym prídavkom,takze je to veľmi jednoducho zistitelne.😉

evittam
23. sep 2017

@lukrec Cize ano to mala pravdu-UPSVaR toto nekontroluje. Nemá totiz prečo.😉
A oni ti povedia hocico len aby sa ta zbavili a nemuseli evidovať a mat robotu a "papierovacky".😉
Mna sa tiež tak chcela tetuska zbaviť, že načo sa evidujem ked mam dieta do 6rokov nech idem na neplatenu...Jasneee, ja nechám tomuto štátu maximálnu podporu,len preto lebo mi tetuska poradi ine. Hneď zostala ticho a robila si svoju robotu.😁😉

katka0905
23. sep 2017

@slamka555 len to nahlasis v socialnej poistovni a v zdravotnej, odvody za teba plati stat. Ja som tak bola.

majusqa77
23. sep 2017

len potom pozor. Pocas neplatenej rd si nemoze muz uplatnit nezdanitelnu cast na mazelku. Takze aby ste potom neboli prekvapene

evittam
23. sep 2017

@katka0905 V SP nic hlásiť nemusis. Tam zostava vsetko "po starom"-si osoba starajuca sa o dieta do 6rokov, teda samozrejme v tom pripade ak si sa tak bola prihlásiť po MD.😉

natalienka12
23. sep 2017

@evittam S nimi sa nenahadas tu su same "mudre" lebo pani na urade im tak povedala. Ono v podstate uradnicka mozno aj povedala spravne ale co z toho ked to zle dotycna pochopila.

evittam
23. sep 2017

@natalienka12 Nevadí. Ja pisem ako to je a tym to pre mna konci. Kto chce nech veri komu chce. Ako som uz napisala na úradoch sedia väčšinou nekompetentni ludia, cest vynimkam. A nielen na úradoch, aj na SP,ZP. Bohužiaľ. A kym mi to dotycna/y neda na papieri tak mi môže povedať hocičo a moze byt aj "riaditelom zemegule".

slamka555
autor
23. sep 2017

@majusqa77 no presne aj toto som citala :/ .. vdaka

fidea
28. apr 2019

Ahojte, rada by som nadviazala na vasu starsiu konverzaciu a opytala sa, na zdravotnej poistovni konkretne akym sposobom treba oznamit, ze chcem ist na neplatenu predlzenu rodicovsku? Je na to nejake tlacivo? Kde ho viem zohnat? Nepodarilo sa mi k tomu nic najst. A v akom casovom predstihu to treba oznamovat? Dakujem este za info.

evittam
29. apr 2019

@fidea Prihlásis sa ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov.

zuzana643
29. apr 2019

@miriam108 ja som tiež na neplatenej rodičovskej, a odvody do zdravotnej platí štát