Koniec rodičovskej dovolenky

janci27
30. mar 2015

Ahojte, prosim vas, neviete, odkial stiahnem tlacivo pre Urad prace, resp. potvrdenie, ktore potrebuju, ked dieta dosiahne vek 3 roky, ze kde sa nachadza, v akej je starostlivosti atd. Nemam velmi kedy ist si pre to osobne, vraj sa to da stiahnut z ich stranky, ale nikde som to tam nenasla. Dakujem

nikita002
2. júl 2015

cize musim ist na socialku este pred ako pojdem do roboty ze???aby som to mala ok teda ze nech ma odhlasia od 23septembra...
@gapa

gapa
2. júl 2015

@nikita002 podla zákona treba do 8dní od zmeny, ale môžeš aj skôr

sviezost
2. júl 2015

Tlacivo je mozne si stiahnut na stranke urad prace soc.veci a rodiny.

gapa
2. júl 2015

@sviezost to myslíš tlačivo, kto sa stará o dieťa po jeho 3rokoch ? to je na upsvar, to treba tiež vybaviť. A odhlášku, o ktorej sme písali vyššie, to je tlačivo RLFO (registačný list fyzickej osoby) a to je na stránkach sociálnej poistovne (nie upsvar)

svirky
6. aug 2015

poprosim o radu...mozem ist na PN po skonceni RD,kedze mi ide dalej PP...ked ano z coho mi bude vyratana PN? velmi pekne dakujem za skore odpovede 🙂

uzovka27
26. aug 2015

Ahoj potrebovala by som poradiť... 15.9.2015 mi končí Rodičovský... Bola som za zamestnávateľom oznámiť že sa chcem vrátiť resp.nastúpiť naspäť do práce... Zamestnaná som od 6.11.2008 na neurčitú..... Povedal ze nemá pre mňa miesto... Čiže výpoveď... Môže má prepustiť hneď... Či má musí,, vziať,, a na druhý den prepustiť? Mam nárok na 3mesacne odstupné? A čo v prípade že nevyplatí odstupné... Pretože to je tip človeka-resp.zamestnávateľa ktorý nezaplatí dovolenku...PN tak ani nedufam že mi zaplatí odstupné... Čo v takom prípade?

nikita002
26. aug 2015

@uzovka27 ja si myslim ze moze ale mal by dat teda aj odstupne a nasledne musis ist asi na urad prace budes mat narok na podporu...

alenah31
26. aug 2015

@uzovka27 v prvom rade by si mala zamestnávateľovi najmenej 30 dní pred návratom PÍSOMNOU formou oznámiť svoj návrat späť do práce - na to upozorňuje aj zákonník práce (ide aj o to, by si mala doklad o tom, že vedel o tvojom nástupe dostatočne vopred keby chcel robiť nejaké podrazy). Ale nevadí - urob to čím skôr a pošli to doporučene nech máš doklad. V prípade, že nemá pre teba voľnú tvoju pôvodnú pozícia a ani žiadnu inú vhodnú mal by ti dať tzv. Výpoveď z organizačných dôvodov zo strany zamestnávateľa, je to § 63 ZP. A tá bude uzatvorená buď dohodou ku dňu ako sa dohodnete - vtedy je odstupné zo zákona 3-mesačné:
Zamestnancovi patrí pri !!!!!skončení pracovného pomeru dohodou!!!!!! z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm.
c) 3 -násobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval
najmenej 5 rokov a menej ako 10 rokov.

Alebo ti dostaneš výpoveď s výpovednou dobou (2 mesiace budeš pracovať) a vtedy dostaneš odstupné zo zákona 2-mesačné:
Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou podľa § 63 ods. 1 písm. b), patrí !!!!!!( po uplynutí výpovednej doby )!!!!!!! pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej
c) 2 -násobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval
najmenej 5 rokov a menej ako 10 rokov.

V ŽIADNOM PRÍPADE nepodpisuj nič kde je uvedené, že výpoveď dávaš ty, alebo dohodu o ukončení prac. pomeru podávaš ty - stratila by si nárok na odstupné!!!! Odstupné sa dáva LEN ak výpoveď alebo dohodu o ukončení prac. pomeru dáva zamestnávateľ - to je dôležité.
A ešte ti poradím jedno - tebe 15.9. končí RP, 16.9. normálne nastúpiš do práce - maj odrobený aspoň 1-2 dni alebo si na 1-2 dni potom ešte vezmi RD - výpoveď skrátka chci buď až k 17.či 18.9. ak teda bude trvať na tom, že ti výpoveď ozaj dá. Tým, že ti naraz vyplatia v tom mesiaci odstupné+ nechaj si vyplatiť aj zostatok RD budeš mať vysoký vymeriavací základ, z ktorého sa ti bude rátať podpora v nezamestnanosti - pravdepodobne dosiahneš jeho maximálnu výšku na celých 6 mesicacov nakoľko sa ti bude počítať z tohto nového príjmu🙂 Keby si podpísala výpoveď ku dňu nástupu toho 16.9. bude sa ti rátať podpora zo starého príjmu - pred tým než si nastúpila na MD a to bude podstatne menej. Nenechaj sa odpinkať🙂

uzovka27
26. aug 2015

@alenah31... Ďakujem krásne toto aj mam v plane..neviem asi mi ostala aj dovolenka môžem aj 2-3 vyčerpať a ostatné si dať preplatiť? Čo sa týka odstupného on mi ho na papieri dá ale reálne pochybujem je nejaká možnosť ako ho dostať od neho či len riešiť cez inšpekciu práce?

uzovka27
26. aug 2015

@uzovka27 ešte prosím ospravedlňujem sa za neznalosť ale to Rád čo si mi písala že si mám zobrať 1-2 dní... Čo je RD?

alenah31
26. aug 2015

@uzovka27 riadna dovolenka - ak ti náhodou nejaká nevyčerpaná zostala ešte pred nástupom na MD a na časť dovolenky máš nárok aj počas MD - 1-2 dni si vyčerpaj a zvyšok si nechaj preplatiť - zvýšiš si tým svoj príjem🙂

uzovka27
26. aug 2015

@alenah31 veľmi pekne ďakujem

alenah31
26. aug 2015

@uzovka27 rado sa stalo🙂 ono zo zákona Vám zamestnávateľ môže nariadiť čerpať až polovicu dní z dovolenky (napr. ak máš 20 dní tak ti nariadi vybrať si 10 dní) ale to na veci nič nemení - pochybujem ale, že to urobí🙂 hlavne mu ten návrat písomne oznámte a dávajte potom pozor čo bude v tej výpovedi napísané a nech je tam spomenuté aj to odstupné - inak sa potom budete ťažko dohadovať, že to mal vyplatiť a neurobil to - zákon mu to síce prikazuje, ale treba sa poistiť. U našich chlebodarcov totiž platí - čo nie je na papieri to neexistuje. Držím palce🙂

2danculik
26. aug 2015

ahojte dievčata, koncom septembra mi končím RD, nastupujem do prace, ale tam mám také závratné pracovné tempo a pracovný čas... vstávať budeme veeelmi skoro a v školke bude dieta do poslednej minuty, takže neviem či neodpadnem hned po prvom mesiaci,naozaj to bude velmi stresujúce, kedže pracujem 30km od domu, školka mimo cesty a žiadna pomoc s dieťaťom.... ale nutne potrebujeme peniaze. Chcela by som vydržať aspon do vianoc a popri tom ak stihnem, hladat novu pracu, ale vyzera to biedne, potrebujem prac dobu max do 16:15 a to je tu problem. Celu MD aj RD som vedená ako zamestnana na neurčito, nastupim hned, takze ziadne prerušenie pomeru nebude.
Moja otázka je, kolko potrebujem mať odpracované, aby som dostala podporu? lenah31 gapa

2danculik
26. aug 2015

a este jedna vec, je pravda že 5týždnova dovolenka po dovršení 33r je len na dobrej voli zamestnávatela?
Lebo ten moj mi tvrdí, že máme nárok 4t, ze ten piaty je jeho dobra vola!

fosilka
26. aug 2015

@alenah31 ahoj, prosim ta vidim, ze sa vyznas a chcem sa spytat, ci mi nevies poradit. Som na RD, od oktrobra som chcela ist do prace (este mi RD nekonci, dieta ma 1,5 roka), ale zamestnavatel pre mna nema pracu. Tak sme sa dohodli na skonceni prac. pomeru k 30.9. s odstupnym. Na urad prace zatial nechcem ist. Viem, ze mozem ostat dalej na RD a poberat rodic. prispevok, musim vsak nieco niekam oznamovat (socialka, zdravotka)? Vyplyvaju mi z tohoto statusu nejake nevyhody? Budem si hladat pracu, ale neviem, ci uz od 1.10. nastupim... Dakujem pekne

alenah31
26. aug 2015

@2danculik presne cituje sociálnu poisťovňu:
Základná podmienka nároku na dávku v nezamestnanosti – poistenec dávku v nezamestnanosti získa ak bol v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní. Predpoklad nároku na dávku v nezamestnanosti je podmienený dobou účasti na poistení v nezamestnanosti.
V prípade, ak po skončení rodičovskej dovolenky dôjde ku skončeniu pracovného pomeru a tým pádom nebude v sledovanom období pred zaradením do evidencie uchádzačov ani jeden deň poistenia v nezamestnanosti (až nenastúpite do práce ani na jeden deň), výška dávky v nezamestnanosti sa určí z vymeriavacích základov dosiahnutých v období dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky v zmysle Zákonníka práce (čiže z Vášho príjmu dosahovaného pred nástupom na rodičovskú dovolenku).
Treba si skrátka spočítať koľko ste pracovali pred nástupom na RD - minimum je 73 dní dohromady - ak niečo chýba tak ešte čosi dorobiť a potom dať výpoveď - treba ale rátať s výpovednou dobou ,ktorú treba dodržať nakoľko na ÚP Vás zaevidujú až po jej skončení - pre zaregistrovanie na ÚP budete potrebovať výpoveď, ostatné Vám povedia a vysvetlia priamo tam🙂

2danculik
26. aug 2015

@alenah31 dakujem, pracujem tam uz niekolko rokov, ratam aj s výpovednou lehotou, to bude pravdepodobne ukončenie dohodou. A k tej dovolenke mi neviete poradit, mám teda normáne nárok na 5 alebo na 4t ? (samozrejme ze pomernu čast), len či má pravdu alebo nie, potrebujem to vediet do buducnosti. Zatial som ziadnu zmienku o dobrovonosti toho piateho týždňa nenašla.

alenah31
26. aug 2015

@fosilka ahoj, daj si ale pozor, aby ti dal výpoveď on - z organizačných dôvodov - inak na odstupné nárok stratíš (aby ťa nenachytal). Ty nikomu nič neoznamuješ - zamestnávateľ tieto veci urobí za teba - tak ako ťa prihlasoval tak ťa zasa ako zamestnanca odhlási. Ty budeš mať oznamovaciu povinnosť až potom keď budeš mať novú prácu - na úpsvar budeš musieť nahlásiť kto sa za tvojej neprítomnosti stará o dieťa - to je všetko🙂 Ale sociálku a zdravotku zasa urobí tvoj nový zamestnávateľ.
Ale ja na tvojom mieste by som aspoň na jeden deň nastúpila - potom súhlasila s dohodou o ukončení prac. pomeru zo strany zamestnávateľa - tým pádom budeš mať nový príjem riadne vysoký keďže sa ti bude za ten jeden deň rátať "kvázi" plat + odstupné+preplatená dovolenka, odhlásila by som sa z RP a nahlásila na ÚP, vybrala by som 6 mesiacov podporu, ktorá bude pravdepodobne tiež maximálne vysoká a po jej dobratí sa znovu nahlásila ako poberateľ RP. Zároveň by som povedala manželovi nech ide počas toho čo ty budeš na ÚP na materskú (ak spĺňa 270 dní nem. poistenia - resp. 9 mesiacov normálne robí) - a pritom bude môcť normálne robiť ale len ak bude robiť na inú prac. zmluvu u toho istého zamestnávateľa....alebo na dohodu o vykonaní práce (to by ale jeho zamestnávateľ musel súhlasiť samozrejme. Takto by ste získali ďalšie peniaze🙂

alenah31
26. aug 2015

@2danculik dovolenka je podľa veku - v roku, v ktorom dovŕšiš 33 rokov máš nárok na 25 dní dovolenky inak je dovolenka 20 dní. Napr. v auguste 2015 budem mať 33 rokov tak od r. 2015 mám nárok na celých 25 dní - to sa alikvótne nedelí🙂 Samozrejme kolektívnou zmluvou môžeš mať dovolenky aj viac, ale to je už mimo ZP - je to niečo navyše čo poskytuje zamestnávateľ ako bonus🙂

2danculik
26. aug 2015

@alenah31 dakujem, takze ma chcel oklamať. Dakujem pekne, mám 34r takze mam nárok 5t. Velmi ste mi pomohli, vdaka za to, že ste tu na fore 🙂 Pekný deň

alenah31
26. aug 2015

@2danculik áno pri Vašom veku máte zo zákona nárok na 25 dní riadnej dovolenky - pokiaľ tvrdí niečo iné nech si riadne prečíta zákonník práce:

§ 101
Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka.

§103
(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.
(2) Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku, je najmenej päť týždňov.

alenah31
26. aug 2015

@2danculik ešte sa chcem opraviť ....v tom predchádzajúcom príspevku má byť dohromady odpracovaných a byť poistená v nezamestnanosti 730 dní a nie 73 dní za posledné 3 roky - preklep😀😀

lenka369
26. aug 2015

ahoj dievcata aj ja mam na vas jednu otazku.
6.9 mi konci rodicovska dovolenka, nastup na druhu matersku mam 29.9 len na nu pravdepodobne narok nemam kedze som pred prvym dietatom bola na urade prace a k tomu este aj na PN co bolo vphode lebo som bola dvtedy DNP tak som mala aj matersku.a teraz budem mat narok len na Rodicovsky od 1:dna narodenia dietata?
potom by isiel na matersku manzel a ja znova na urad prace ale otazka znie mam sa ist toho 6.9zaevidovat na urad prace do toho 29. pokial nastupim na MD alebo az do porodu budem na urade prace?
dufam ze ste ma pochopili🙂

fosilka
26. aug 2015

@alenah31 No fiha, vycerpavajuca odpoved, dakujem 🙂 Dovod preco nechcem ist na UP je, ze som spolocnikom v sro, takze by mi aj tak nedali davku v nezamestnanosti. Musela by som firmu prepisat na niekoho ineho. A tak ma este napada otazka, ak by ma zamestnavatel na ten 1 az 2 dni zamestnal a nensla by som hned na UP, ale az povedznem o 2 mesiace, tak je to jedno? Dovtedy by som ostala na RD.
A ohladne toho manzela, nova pracovna zmluva znamena mat inu pracovnu napln napriklad, ze? Ale nejde mi celkom do hlavy, ze naozaj moze byt zaroven na MD a pracovat na full time? Po ukonceni jeho MD bude pracovat nadalej akurat v socialke sa nieco odhlasi, hej? A je toto vsetko zlucitelne s tym, ze dieta bude chodit od septembra do jasli? Dakujem velmi pekne 🙂

alenah31
26. aug 2015

@fosilka čo sa týka manžela - musí mať novú prac. zmluvu alebo dohodu kľudne aj s rovnakou pracovnou náplňou. Ide tu o to, že nesmie pracovať v práci, z ktorej má nárok na materské. Napr. môj kolega....25.5.2015 nastúpil na MD - ja som mu na sociálku zaslala prerušenie od 24.5. a nahlásila ho ako zamestnanca na MD od 25.5. Samozrejme mu náš šéf umožnil pracovať tak som mu urobila Dohodu o pracovnej činnosti na dobu určitú od 25.5. presne do posledného dňa jeho nároku na MD. Zároveň som ho tak prihlásila na sociálku ako dohodára. v deň ako mu skončí MD ho odhlásim ako dohodára, zároveň ako zamestnanca na MD a ukončím prerušenie a prihlásim späť ako zamestnanca v práci. Keďže je povinnosť nahlasovať kto sa o dieťa stará kým je rodič, ktorý na neho poberá materské v práci išiel na úpsvar a nahlásil, že manželka, ktorá je momentálne na ÚP sa doma celodenne stará o dieťa. Pokiaľ by ste na ÚP nebola nahlási, že o dieťa sa stará manželka, ktorá je doma a celodenne sa o dieťa stará bez nároku na RP - vy pôjdete ale na zdravotku a tam nahlásite, že ste doma s dieťaťom bez nároku na RP nakoľko otec poberá materské a zdravotku bude za Vás ďalej platiť štát. Čo sa týka toho ÚP tak tam je povinnosť prihlásiť sa do 8 dní od výpovede. A pokiaľ ide o prvú časť otázky - neviem to celkom presne...v podstate žene na MD či RD zo zákona zamestnávateľ výpoveď dať nesmie - jedine ak by sa rušilo oddelenie resp. prevádzka kde pracuje a aj to až v deň po ukončení RD takže neviem či sa to dá oddialiť takto v strede. Môžete urobiť jedno - vrátiť sa do práce na pár dní, potom sa na mesiac nahlásiť na ÚP a odhlásiť RP, po mesiaci sa vrátiť na RP a prerušiť poberanie podpory nakoľko pri prerušení máte nárok čerpať zvyšnú podporu až do dvoch rokov od jej začatia čerpania. Ak to RD znamená dovolenku tak musíte najskôr vyčerpať dovolenku a deň výpovede bude nasledovať na jej konci - dovolenka sa nedá čerpať keď už nie ste v prac. pomere🙂 Asi píšem dosť chaoticky....neviem ako to lepšie vysvetliť🙂🙂

fosilka
27. aug 2015

@alenah31 ty by si si mala otvorit platenu poradnu ☺ viac menej rozumiem, len pises, ze manzel nezmie pracovat v praci odkial ma narok na matersku. Tak ten kolega pracuje na tu dohodu na inu firmu alebo si to myslela ze na firmu ABC ma prac zmluvu, z ktorej ide ma MD a potom z tej istej ABC firmy ma novu dohodu (tym prihlaskam a odhlaskam rozumiem).
A ked ja budem na UP je ok s preukazovanim starostlivosti o dieta ze bude v sukr.jasliach, nie?
Nepises chaoticky, len je to zlozitejsie, tak sa chcem uistit ci to spravne chapem a vyslo to tak ako ma ☺ DAKUJEM

alenah31
27. aug 2015

@fosilka presne ako píšeš...na firmu ABC ma prac zmluvu - prac. pomer, z ktorej ide ma MD a potom z tej istej ABC firmy ma novu dohodu ( resp. kľudne aj klasický PP na dobu určitú). Pokiaľ by ale dieťa bolo v jasliach neviem či je tam možnosť, že matka bude doma bez nároku na RP a štát bude za ňu platiť zdravotku. Myslím, že je tam tá podmienka, že je doma a celodenne sa stará dieťa miesto otca - ak ale budete na tom ÚP dieťa môže byť v jasliach. Keď je dieťa v súkr. jasliach môže totiž rodič požiadať o príspevok na starostlivosť - to sa ale bije s poberaním materskej manžela nakoľko na jedno dieťa sa dá poberať len jedno. Pretože ak otec prehlási, že poberá materské a zároveň pracuje - musí nahlásiť kto sa celodenne stará o dieťa - ak uvedie jasle a nie matku tak potom nemôžete ostať ani na neplatenej RD s nárokom na úhradu poistného štátom (tam je podmienka tá celodenná starostlivosť).

fosilka
27. aug 2015

@alenah31 no clocek nemoze mat vsetko a poberat vsetky davky, to je jasne, preto by som prispevok na starostlivost neriesila. Len urad prace a mozno tu manzelovu matersku. Dnes som hovorila s mojim zamestnavatelom a na tie 1-2 dni ma nezamestna. Neviem ci by bolo riesenim aby ma iny zamestnavatel zamestnal na 2 dni a potom by sa ratalo do vymeriavacieho zakladu odstupne + 2 dni v inej firme a ci by to musel byt normalny prac.pomer alebo aj dohoda by stacila.

alenah31
27. aug 2015

@fosilka to sa nespočítava - ale je tu problém - ak dostaneš výpoveď a odstupné a neodrobíš resp. nevyčerpáš aspoň jeden deň dovolenky z tejto sumy (odstupného+preplatenie dovolenky - toto sa bez nástupu do práce ako príjem neberie) sa ti podpora počítať nebude - bude sa ti počítať s príjmu pred nástupom na RD nakoľko ti nevznikol ani jeden deň nového poistenia - resp. nového príjmu (a keď len za ten jeden deň) . Ak by si nastúpila k novému zamestnávateľovi a odrobíš 1-2 dni bude sa ti podpora rátať z toho. Preto je dôležité, aby si nastúpila aspoň na ten jeden deň. Nedá sa s ním dohodnúť?? Jemu t vlastne môže byť jedno - nič naviac ti nedá, len ti pomôže. Inak pokiaľ si na RD výpoveď ti dať nemôže - fakt mu to môže byť fuk...jeho postoj nechápem😝