Koniec rodičovskej dovolenky a úrad prace

dukokatka
17. jan 2014

6.2 2014 mi konci rodicovska dovolenka,pracu uz nemam lebo pocas rodicovskej dovolenky sa firma zrusila,tak sa musim prihlasit na urad prace-na socialku.Podporu nedostanem aspon muz pracuje.Ak by som otehotnela dostanem neake korunky ,ci nie.

nikinka1111
9. júl 2015

@livia341
@lucinda7 ďakujem, tak to stihnem keď pôjdem hneď

tilka82
9. júl 2015

Ahoj @zalka uz som sa tu raz od teba pytala radu ohladom podpory,ale teraz by som chcela vediet ci sa musim ist do SP odhlasit den predtym ako planujem mat ten jeden den dovokenky.maly bude mat 5.8. 3roky,6.8.budem cerpat dovolenku a vtedy bude aj vypoved.a niekde som citala,ze toho 6.8. nemozem byt prihlasena v SP,kedze vtedy za mna bude platit odvody zamestnavatel.snad si ma pochopila.dakujem za odpoved

zalka
9. júl 2015

@tilka82 no ak pôjdeš na SP 7.8.
tak odhlásiť sa spätne môžeš k 5.8.
a nanovo nahlásiť k 7.8. tiež v ten istý den

tilka82
9. júl 2015

@zalka dakujem pekne za odpoved,usetrila si mi cestu do presova 🙂

zalka
9. júl 2015

@tilka82 rado sa stalo

miselita
9. júl 2015

@zalka ďakujem ti strašne moc. Mne to vysloooo 😃😃 máš odo mna 3 💙💙💙 bodaj by bolo takych ludi co poradia, vysvetlia ako ty na svete viac 😘😘😘

zalka
9. júl 2015

@miselita tak to ma teší... 🙂 že to vyšlo

katula2
9. júl 2015

Dobry vecer. Chcem sa sa opyta. Moj maly ma zajtra 10.7 tri roky. Idem zajtra zrusit rodicovsky prispevok. Dva fni dozadu mi bola sms poslana,ze firma,kde som pracovala a po skonceni mojej materske dovolenky som mala nastupit skrachovala pred dvomi rokmi tak mi bolo pisane v sms od byvaleho uz zamestnavatela,ze mi neda vypoved ani zapoctovy list,ze sa ospravedlnuje,ze mi to nedal vediet. Teraz neviem ako mam postupovat. Poradite.

zalka
10. júl 2015

@katula2 tak to sú riadny hajzli lebo keby ti to povedali pred rokom najneskôr tak by ysi mala nárok na podporu takto nemáš nárok na nič ... treba ísť na UP a s čestným prehlásením a tou sms sa pokúsiť o zaevidovanie sa ... lebo nemáš žiadne doklady ani nič ... a na UP ťa hádam dáka rozumná pracovníčka usmerní ...

nezbednica
11. júl 2015

Dobrý večer chcem sa spýtať či budem mať narok na podporu ked pracujem od decembra 2006 na dobu neurčitú v júni 2008 som šla na pn kvoli rizikovému tehotenstvu a v novembri som nastupila na matersku dovolenku v roku 2011 som si platila dobrovolne nemocenské poistenie vyše 270 dni v tom istom roku som nastupila na 12 dni na PN a potom hned na druhu matersku dovolenku teraz v septembri 2014 som nastúpila do povodného zamestnania a teraz idem nastúpiť na predlženú platenú rodičovskú dovolenku na jeden rok čiže do jula 2016 ked by mi dal potom hned zamestnavatel výpoved budem mat narok na podporu ?
ďakujem za odvode

nezbednica
13. júl 2015

@zalka nevies mi prosim poradit moc by si mi pomohla 🙂

zalka
14. júl 2015

@nezbednica áno budeš mať nárok na podporu ... a podpora sa ti vyráta z príjmov za posledné dva roky pred skončením PP ...

anella07
14. júl 2015

@zalka
Ahoj, poprosim ta o radu. PP mi trval od roku 2008, potom som bola doma na md, rd s jednym dietatom, cerpala som si thzden dovolenku, cast preplatili a plynulo som presla na md, rd. No a druha RD mi skoncila 3.7.2015, dovolenku cerpam od 6.7. Do 13.7., teda ako som sa neskoro docitala, tak to mi znizuje sumu v nezamestnanosti? Cize 6 dni dovolenky. Ako fo, za ktoru plati stat som sa prihlasila 14.7. A teraz neviem, ci sa mam nahlasit hned na urad prace alebo az v auguste? Obe podpory nedostanem, pani mi odpovedat nevedela, ale vraj sa mozem prihlasit az do 8.8. Co je pre mna lepsie? Teraz alebo az v auguste? Ked som to pokaslala z tou dovolenkou ☹ dakujem za odpoved.

ronyy
14. júl 2015

@zalka Dobry den prosim o radu....v septembri mi konci rodicovska,mam 2 deti 5a 3 r.prac.pomer.stale trva, naspat do zamestnania nemozem nastupit s dovodu nevyhovujucej dochadzky. Da sa ukoncit pracovny pomer dohodou?Budem mat narok na podporu v nezamest.?chcu mi preplatit dovolenku a ak si dam vypoved tak aby mi vypovedna lehota skoncila v septembri kedy mi konci aj rodicak.je to spravny postup?mam si ziadat jeden den dovolenky .....kedy sa treba odhlasit z SP ?Dakujem za odpoved

zalka
14. júl 2015

@anella07 ak ti skončil PP 13.7. tak sa hlásiš do 7 dní od skončenia PP na UP ... čize ti povedala kravinu
a áno 2 podpory nedostaneš ... tj. v auguste ti príde rodičovský príéspevok a v septembri ti príde prvá podpora

a áno dokašlala si si to tou dovolenkou ale i tak sa mi zdá málo že čerpeš, zvyšok ti preplatia? tak potom hrubú mzdu vydel 8 dnami a zistíš koľko dostaneš podporu ... teda až to vydelíš ešte dvoma ...
resp. ak tvoja hrubá mzda bude 8x56,5 eur tj. 452 eur tak bude max. podpora

zalka
14. júl 2015

@ronyy ak si dáš preplatiť dovolenku tak ti podporu vyrátajú ako 50% z hrubej mzdy perd MD
ak budeš čerpať 1-2 dni dovolenky a zvyšok preplatia .. tak dostaneš maximum ...
a áno nárok na podporu máš ... bezohladu či oni ti dajú výpoved alebo ty požiadaš o skončenie PP dohodou

anella07
14. júl 2015

@zalka ďakujem, myslela som si to s tými príspevkami...

Už viac dovolenky nemám, takže mi nič nepreplatia. Keď mi skončila RD s prvým synom, tak som si myslím 5 dní čerpala a väčšinu mi preplatili. Ostalo mi len tých 6 dní. Potom som v 2012 nastúpila na MD s druhým synom (platila som si dobrovoľné poistenie a vyšla mi max. materská). No a teraz mi ostalo už iba tých 6 dní a trvali na tom, že mi to takto urobia a ja koza sa v tom nevyznám a až teraz som na toto natrafila... Takže sa normálne zajtra pôjdem nahlásiť na ÚP.

Tie výpočty som moc nepochopila... Tak pre istotu píšem: čiže ak bola moja hrubá mzda 600 eur, tak / 8 a ešte / 2 (ako tých 50%) = 37,5 eur? A koľko bude potom podpora? Aspoň cca.
Ďakujem ti 🙂

zalka
14. júl 2015

@anella07 počúvaj ma ... aj za druhú MD ti patrí dovolenka ... a neverím, že by ti ostalo len 6 dní ... určite máš viac dní dovolenky ... len o nu treba zabojovať ...
lebo baby za dalšie MD mávajú aj 20dní no minimálne 16 dní dovolenky ... takže mi pekne rozpíš dátumovo ...
koniec prvej RD,
od kedy do kedy si čerpala dovolenku
od kedy do kedy si bola na 2 MD
a presné dátumy ...

anella07
14. júl 2015

Koniec 1. RD - 20.4.2012 (piatok)
Dovolenka od 23.4.2012 - 30.4.2012 čerpala dovolenku (1.5. - bol sviatok) zvyšok vyplatili asi za 20 dní, neviem presne... máme mimoriadne neochotnú účtovníčku...
2 MD - 2.5.2012 - 25.12.2012 (som robila odhlášku)

No a podľa našej účto mi vzniklo tých 6 dní, lebo som medzitým nepracovala, len čerpala dovolenku 6 dní.

zalka
14. júl 2015

@anella07 účto je pitcha ... lebo tak sa dovolenka určite neráta ...
a MD sa berie ako keby človek pracoval ... tj. si pracovala od 21.4. do 25.12.12 a za tie dni ti patrí dovolenka ..
podla § 101 a za dni na RD od 1.1. do 20.4.12 a za 26.12.-31.12.12 sa dovolenka kráti podla § 109. A kedže si v roku 2012 nebola na RD viac ako 100 pracovných dní a sviatkov pripadajúcich na pracovné dni, tak sa dovolenka nemá dôvod zákonný krátiť a vznikol nárok na plnú dovolenku ... tj. ak máš 20 dní tak na 20 dní , ak máš 25 dní ročný nárok tak ti vznikol nárok na 25 dní dovolenky za ten rok ...

anella07
14. júl 2015

@zalka Takže podľa teba mám nárok za 2.MD nárok na viac ako 6 dní dovolenky? 😲 čo teraz?

zalka
14. júl 2015

@anella07 no môj názor áno ... ja neviem preplatiť ti nemala právo dovolenku prepláca sa len pri skončení PP ..
a to čo ti vyplatili tých 20 dní to bolo čo čo píšeš to bola ešte stará dovolenka .. no určite by si mala ísť za mzdárkou a pýtať si vysvetlenie alebo nech ti povie na koľko dní dovči si mala nárok za rok 2012 a koľko si čerpala a aká to bola dovča ...

ronyy
14. júl 2015

@anella07
@zalka baby sa som vcera volala s nasou ucto sa povedala ze mam narok na priblizne 20 dni za 2 MD. je to ok?staru dovolenku som vycerpala vsetku pred MD

anella07
14. júl 2015

@zalka To bola časť z dovolenky z roku 2008 (skončila som v 13 tt na rizikovom) + za 1. MD a za 2. MD mám vraj len toľkoto.

zalka
14. júl 2015

@anella07 tak za 2 MD máš plnú dovolenku, zákon neobštia .. a ked budú strečkovať tak sa spýtaj či máš písať na inšpektorát práce ... že oni im to pekne vysvetlia a či máš podať trestné oznámenie, lebo nevyplatenie časti mzdy je trestným činom ...
naj si naštuduje zákon ... ale MD sa berie za odpracovanú dobu, a za odpracovanú dobu patrí dovolenka podla §101 zákonníka práce ... a nie je dôvod na krátenie podla § 109 ZP

@ronyy ak si si starú vyčerpala pred MD tak áno má pravdu

anella07
14. júl 2015

@anella07 a vedela by si mi cca vypočítať tú podporu? bola by som ti povďačná 🙂

zalka
14. júl 2015

@anella07 ak je tvoja hrubá mzda mesačne 600 eur ... tj. za týžden je 150 eur ...
ty si čerpala 6 dní dovolenky tj. asi tak 180 eur hrubá mzda za tie dni dovolenky ... a kedže ti RD končila nedelu a ty si si čerpala 6 dní dovči +2 dni víkend ... tak podporu ti vyrátajú ako 180 eur / 8 dní = 22,50 eur deň
a podpora z toho je 50% tj. 11,25 eur deň tj. za mesiac 337,50 eur za mesiac
kus rozdiel kedže max. je via ckoa 800eur

anella07
14. júl 2015

@zalka Ďakujem ti za tvoju ochotu a rady, skúsim zabojovať ešte za tú dovolenku 🙂

zalka
14. júl 2015

@anella07 držím palec ...

nezbednica
15. júl 2015

@zalka dakujem za odpoved este by som sa chcela spytat ci nevies kolko predtym ako by som chcela odist na tu RD by som to mala oznamit zamestnavatelovi a az potom sa mam ist zahlasit na socialku a zdravotnu? Dakujem