Kto vyplatí daňový bonus na dieťa, ak je otec dieťaťa nezamestnaný ?

nikiki29
29. jan 2020

Ahojte. Kto vyplatí daňový bonus na dieťa ak je otec nezamestnaný?
Ja som na RD, v roku 2019 PN, MD a RD. Priateľ, otec dieťaťa pracoval január - august, za tieto mesiace dosiahol zdaniteľný príjem vyšší ako 3120€ čo je podmienkou pre daňový bonus. Za mesiace január - august vyplácal daňový bonus mesačne zamestnávateľ. Od septembra do decembra je nezamestnaný. Kto vyplatí mesiace september - december a kde a ako o to žiadať? Alebo nemá nárok? Keby vyplácajú bonus ročne nárok by mal vzniknúť. Len od koho to žiadať keď časť mu bola vyplatená mesačne?

kvevka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kvevka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikiki29
autor
29. jan 2020

@kvevka mal prvé zamestnanie na TPP do augusta, potom bol na úrade práce a počas toho mal u druhého iného zamestnávateľa také krátke dohody 1-2 dňové, ale bolo ich aspoň 6 za tie 4 mesiace...

nikiki29
autor
29. jan 2020

@kvevka všetky dohody jeden zamestnávateľ

kvevka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikiki29
autor
29. jan 2020

@kvevka ďakujem 🙏

kvevka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simonah73
29. jan 2020

skratka ak scitas vsetky jeho prijmy a dosiahne sumu vyssiu ako 3120 tak moze poziadat o rocne zuctovanie posledneho zamestnavatela alebo nejakeho uctovnika, ktory mu na zaklade potvrdeni urobi danove priznanie kde mu douplatni zbytok danoveho bonusu a kedze bol cast roka nezamestnany tak mozno mu vratia este aj nejake peniaze zo zaplatenych preddavkov na dan.

filipb
29. jan 2020

Nech si po zháňa potvedenia o príjmoch od všetkých zamestnávateľov a tiež z UPSVaR, či poberal, alebo nepoberal dáke dávky. Bude si robiť sám DP typu A, tam si uplatní DB a možno bude mať aj dáky preplatok na dani

ankaevka
30. jan 2020

Db za zvysne mesiace mu vyplati DU, treba podat danove priznanie typ A ak mal prijmy iba zo zavislej cinnosti (ak nemal aj zo zivnosti)..vyziadat si od predchadzajucich zamestnavatelov vsetky potvrdenia o prijme, ak ich nedostal pri ukonceni pomeru..dobra uctovnicka bude vediet co treba..davky v nezamestnanosti su oslobodene od dane ak poberal, nepotrebuje potvrdenie kolko dostal

evittam
30. jan 2020

@stela01 Dosiahol pozadovany príjem cize za 9-12 ma nárok na DB. Poda bud DP alebo moze požiadať bývalého zamestnávateľa o RZ do 17.2.2020.
@fridi96 Ty nemas ani "sajnu" o com pises. Podmienkou nároku nie je mať odpracovany celý rok. Aj keby za mesiac dosiahol prijem potrebny k nároku na DB tak on moze požiadat v DP ci RZ. Odporúčam doštudovať az potom rozdávat rady.
@klarissa25

nikiki29
autor
30. jan 2020

Ďakujem všetkým za rady!!! 🙏🏻
Budeme to riešiť s posledným zamestnávateľom, aby sme o bonus neprišli 😊
Inak tie potvrdenia o príjme dostával aj z dohôd, no odovzdával ich na ÚP, tam to vyžadovali. Takže musí vypýtať kópie... verím, že to ešte stihneme dať do poriadku 😊

evittam
30. jan 2020

@nikiki29 Vzdy si nechávas originálne doklady zo všetkého a na úradoch odovzdávas kopie. Ja by som si podala sama.

nikiki29
autor
30. jan 2020

@evittam je v niečom lepšie podať si DP sám?
A na úrade odovzdal originál, keď som mu hovorila, že mu treba kópiu, povedal že mu v práci vytlačia další papier keď bude treba 🤦🏻‍♀️ proste chlap 🤦🏻‍♀️
Ale teda nenapadlo mi, že to bude naozaj potrebovať hneď k DP 😂 ja len zo zvyku všetko kopírujem...

evittam
30. jan 2020

@nikiki29 Teoreticky len v tom ze nevies ako sa k tomu vyplateniu postavi byvaly zamestnavatel

nikiki29
autor
30. jan 2020

@evittam chápem, ukončili PP dohodou, majú dobré vzťahy tak snáď 🤷🏻‍♀️ ak nie, stihneme to možno aj sami...

kvevka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evittam
30. jan 2020

@kvevka A ty sa čo rozčuľujes?! Len som uviedla možnosti podla zakona a ze ja si radsej podám sama a mam to iste. Niektori zamestnavatelia totiz klamu vedome zamestnancov a nevyplácaju DB ci vratky na daniach aj s tym som sa uz stretla. A ľudia čo tomu nerozumeju sa nechajú oklamat.
Btw.no po.erme sa všetci ze si MZDARKA. 😀😉
Ja mam vyse 20rocnu prax v obore a nemusím to tu písať.😉

kvevka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evittam
30. jan 2020

@kvevka Nie nepristupujem. Ja diskutujem. A aj bez tvojho povolenia.

nikiki29
autor
30. jan 2020

Hlavne sa nehádajte zbytočne 🙏🏻
Keď už bude DP hotové, viem si niekde overiť či zamestnávateľ vyplatil preplatky na daniach tak ako mal?

kvevka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stela01
31. jan 2020

@evittam a kua ospravedlnenie 🙋🏼‍♀️
Pomýlila som sa . 🤦🏼‍♀️

ankaevka
31. jan 2020

@stela01 ale @evittam sa nepomýlila, ak áno, napíš v čom (ak som dobre pochopila tvoj status), napísala iba, že by si na mieste autorky urobila sama, čo by som urobila aj ja alebo dala nejakej známej, ktorá to ovláda a spraví..normálne diskutovala

stela01
31. jan 2020

@ankaevka zlatíčko kde píšeš že sa evittam pomýlila ?

ankaevka
31. jan 2020

@stela01 tak to z tvojej reakcie vyzerá zlatíčko 😉 aj som ti napísala v zátvorke, že ak som dobre pochopila tvoj status..ak nie, tak beriem späť

stela01
31. jan 2020

@ankaevka píšem pomýlila som sa !

Nie pomýlila si sa .....
😉

ankaevka
31. jan 2020

@stela01 a tak prepáč, ty sa ospravedlňuješ, ja že reaguješ na diskusiu, čo bola posledná

stela01
31. jan 2020

@ankaevka nevadí , nedorozumenie .
Stáva sa