Mala by som nárok na materskú?

denpon
6. máj 2024

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ci budem mat narok teraz na matersku ak moje zamestnania prebiehali takto : v roku 2019 som bola zamestnaná, dala som výpoveď, išla som v ochrannej lehote na PN pretože som potom zistila ze som tehotná. Narok na matersku mi vtedy vznikol keďže som mala odpracovane celé 2 roky. Po rodičovskej dovolenke v roku 2023 som sa zamestanala ( 1.10. ) ,ale pracovný pomer končil v skúšobnej dobe (1.12.) A následne bola PN až do Marca 2024.
1.3. Som nastúpila do prace v ktorej som teraz. Premýšľali sme nad dieťaťom ale chcem sa spýtať ci by mi vznikol nejaký narok na matersku a aké by boli podmienky aby mi mohol vzniknúť.

natalienka12
6. máj 2024

samozrejme, že áno

matullienka
6. máj 2024

Pokiaľ v tej práci vydržíš tak samozrejme, treba počítať, že potrebuješ 270 dní nemocenského poistenia a aktívny PP, respektíve byť v ochrannej dobe

denpon
autor
7. máj 2024

@matullienka a tých 270 dni sa ráta od toho prvého zamestnania po rodičovskej dovolenke? Ci? Lebo chceli by sme sa snažiť o dieťa teraz niekedy , len niekde som čítala ze stačí mať odpracovane 3 mesiace v aktuálnom zamestnaní a potom materska bude schválená, len neviem co je na tom pravdy

bekiinka5
8. máj 2024

@denpon musíš mať 270dní za posledné dva roky

matullienka
8. máj 2024

@denpon musíš splniť podmienku 270 dní za posledné 2 roky, ak ju nesplniš tak nárok ti nevznikne

denpon
autor
11. máj 2024

@bekiinka5 dobre takže prakticky sa to rata od toho 1.10. 2023 nie ? ...lebo rodicovsky sa neráta do tých 270 dní.....a zahŕňa sa tam aj pn na ktorej som potom bola od decembra ?

bekiinka5
12. máj 2024

Áno od 1.10.2023 a počíta sa do toho aj pn 🙂