Mám nárok na materskú?

minnehaha2005
18. nov 2010

Ahojte, potrebovala by som poradit, co sa tyka materskej. Robila som od Sept. 2007 nepretrzite do Aprila 2010. Odisla som od zamestnavatela dobrovolne a nato som v maji 2010 hned otehotnela. Mam narok na matersku, ked sa hovori, ze musim mat odrobene 270 za dva roky pred porodom? Mam moznost teraz v jednej firme byt zamestnana tesne pred odchodom na matersku, co by v mojom pripade bolo v polovici januara.

ludusik
12. dec 2010

ahojte,
ja to skúsim doplniť do kaktusika a haslerky bo sa mi to nechce prepisovať...

tvoje nemocenske poistenie trva, aj ked aktualne je prerusene... ak nastupis na matersku v roku 2011,
rozhodujucim obdobim bude rok 2010... v tomto obdobi ale nemas vymeriavaci zaklad... takze sa riadis paragrafom novely ohladne pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu..

...skúsim si to lopatisticky preložiť, že či som pochopila.....takže ty si §54 ods.1 vysvetľuješ tak, že nepretržitosť znamená....že poistenie nebolo ničím prerušené

a kedže moje bolo prerušené rodičovskou dovolenkou keďže v odseku 9 je napísané že pre prípad určenia rozhodujúceho obdobia sa §26 ods. 5 nepoužije tak rozhodujúce obdobie je vlastne splnené ale chýba mi vymeriavací základ a tak možno ísť len podľa pravdepodobného VZ alebo nastúpiť ...ak som pochopila..

lebo gapa, mi napísala, že nevie ako to teraz chápať tú nepretržitosť....no ja si myslím, že nepretržitosť by si niekto mohol vysvetliť aj ako to čo píšeš, že vlastne " trvá, ale...." a netrápiť sa tým ale...lebo potom rozmýšľam, že vlastne zákonodarca snáď chcel obmedziť také čachre ako boli...

haslerkaaa ja som v prípade nového PP vychádzala z § 54 ods. 2 a) a lehotu 90 dní by som stihla v prípade, že by som neporodila skôr ako 12 marca pričom termín pôrodu mám 23 marca a na materskú by som dobrovolne nastúpila neskôr ako 6tt pred termínom pôrodu, čím by som sa síce ukrátila o nejakú materskú ale pri pomere 150 teraz/ cez 5OO ak by to vyšlo sa mi to oplatí... ja viem, že celé by to bolo "keby" ale nemám čo stratiť... a toto mi vychádzalo ako jednoznačné riešenie bez právnych "keby" tu by som sa len bála či neporodím skôr...
no a teraz keď ste ma presvedčili, že snáď to takto ako píšete bude lepšie tak to tak urobím...ale teraz sa budem báť či to tak ako my bude chápať aj SP....

no a haslerkaaa k tvojej otázke na preradenie a veci s tým súvisiace
- preradenie na inú prácu je jednostranný právny úkon zamestnávateľa, ktorý ti môže za určitých podmienok nariadiť....takže zvýšenie mzdy bez ďalšieho nie je jednostranný právny úkon, ale radšej to chcem aj na zmluve, keby niečo...zákony sa menia nikdy nevieš....
- a čo sa týka dokladovania pre SP, tak ich nezaujíma nič iné len odvod....povedala naša mzdarka...
toto som si dosť istá preto ma to netrapi...

Tak a držte mi prosím palce, urobím to tak ako píšete....všetkým veľmi pekne ďakujem za názory a i za čas ktorý strávili nad mojim problémom a snažili sa ma niečo naučiť...ak by som sa raz mohla nejako revanšovať tak sa ozvite..ďakujem...

ludusik
13. dec 2010

Tak toto je tretia noc čo nespim...ale surfujem a našla som si, že ak by som nastúpila do práce tak mi ešte dokonca môžu vyplatiť ten jednorazový príspevok rodičovi.....ak si to teda podám...čo si podám🙂 lebo vlastne teraz o rodičák prídem resp. môžem si požiadať znova od nového roku, za december by mi prísť rodičák mal lebo som splnila aspon časť, a v decembri, januári by som robila papierovo a vyplatili by mi ešte aj jednorazový a vo februári by som šla na materskú....alebo asi pôjdem radšej spať to by už bolo moc pekné....či sa zase mýlim ☹

sasska
13. dec 2010

Ahojte. Tiez potrebujem poradit. Zaciatkom roku 2009, asi v januari ,som nastupila na matersku, v oktobri som presla na RD. V auguste 2011 sa mi narodi druhe babo. Koncom decembra sa chcem opat zamestnat. Z akeho obdobia sa mi bude vypocitavat materska? Splnim vsetky podmienky pre priznanie?

haslerkaaa
13. dec 2010

Este dievcata k tomuto si dovolim § 54 ods. 1, podla mna nepretrzite je ozaj neprerusene, cize nesmie tam figurovat ziaden vznik a zanik.
Pretoze pripad kedy pride k vzniku/zaniku ten vlastne riesia v dalsom odseku, tymto by si odporovali.

haslerkaaa
13. dec 2010

@sasska
A uz som studovana dovolim si radit, co poviete ? 🙂
Ja si myslim, ze : (teda neviem co myslis opat zamestnat - podla toho)
--- Ak sa len vratis do povodneho zamestnania, tak sa ti nova MD vypocita z odpracovaneho z decembra 2010
--- Ak nastupis do noveho zamestnania, tak sa ti vypocita materska z obdobia od nastupu dec/2010 - do nastupu na matersku. Kedze rodis az v auguste tak ak by islo o tento pripad, v pohode stihas podmienku 90 odrobenych dni.
V podstate by to malo byt nastejno vo vyske materskej, ak nebudes mat v prvych mesiacoch nizsiu mzdu.

sasska
13. dec 2010

@haslerkaaa Dakujem. Myslela som nastup do povodneho zamestania 🙂 Takze ak nastupim 20.12, moja materska sa vypocita z obdobia 20.12.2010 - 31.12:2010. Je to spravne? Aka by mala byt moja hruba mzda za toto obdobie, aby som mala maximalnu moznu matersku? Moze nieco tuto matersku este znizit??? Napr. PN v roku 2011?
Ospravedlnujem sa za banalne otazky, ale nemam cas si vsetko sama zistit a nechcem urobit chybu 😝

ludusik
14. dec 2010

sasska, tvoja hrubá mzda by mala byť 1116 € aby si dostávala max, teda tento VZ si dávam aj ja lebo som to takto našla, že to je momentálne max. A k tej PN, ja by som si len dala pozor aby som bola nemocensky poistená aspoň 90 dní a potom by som riešila PN, pre istotu....

haslerkaaa, požiadaš aj o ten jednorazový príspevok ak nastúpiš tento rok? lebo to možno len do konca roka požiadať...mi povedala teta na UPSVARE... 😉

ella_joy
14. dec 2010

Baby, ja troska z ineho sudka, viete mi poradit, ked chcem pracovat o 4 tyzdne dlhsie, cize by som chcela nastupit na MD az 2 tt pred porodom, ako je to s poistenim? To ze sa mi MD nepredlzi o ten cas, je v pohode, len ci este tu vstupuje aj nieco ine, na co by som si mala dat pozor. Velka vdaka

kaktusik007
14. dec 2010

@alex21 minimalna mzda
@haslerkaaa suhlasim s tebou, avsak jeden dolezity a podstatny detail --- aby sa ti neratalo podla pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu, musis nastupit do prace minimalne jeden den pred nastupom na MD --- dost dolezity detail 🙂
@ludusik vid dolezity detail tu o par pismenok vyssie.... inak, prispevok rodicovi -- no skus, uvidime ako pochodis 😀 A potom si budeme trieskat hlavu ze sme boli blbe a nespravili to iste ako ty 😝

ludusik
14. dec 2010

kaktusik007, tak to aj plánujem od dnes až do MD budem pracovať...🙂 nebudem PN ani nič podobné...pre istotu
a ten príspevok som si podala....tetuška mi to dnes zobrala, že v januári mi to pošlú...no to bude pekný začiatok roka..🙂

kaktusik007
14. dec 2010

@ludusik 😉 tak nech to krasne vyjde.... ako ma... a babatko sa narodi zdravucke 🙂
ja som nad tym taktiez uvazovala, lenze ja by som musela ist na pnku, som zamestnana u svagra..... tak som sa na to vytoto 😒 aj ked... peniaze by to boli krasne 😀

haslerkaaa
14. dec 2010

@ludusik popravde ani neviem aky prispevok mas na mysli. V akej vyske ? Co musim splnit ? Rodicak som este nestudovala 🙂 uz ani nemam sil.
Dnes sme piekli a som ako mechom prastena damy. Som vysla z cviku takychto aktivit 🙂

ludusik
14. dec 2010

haslerkaaa, to je taký jednorazový príspevok v prípade, že končíš RD a nastupuješ do práce, platí to len tento rok, financované je to z únie a nie zo ŠR, je to vlastne 25% súčtu súm RP, za počet mesiacov zostávajúcich do 3 príp. 6 rokov veku dieťaťa...t.j.
25% z 256 € x počet mesiacov (u mňa 25)= pekný nový rok. Tým, že ja som nastúpila do práce, zaniká mi právo na RP (tento rok) ale keďže tento rok platí, že v tom prípade mám nárok na tento príspevok, tak si to môžem uplatniť. Na budúci rok už nárok na RP zanikať nebude ak bude človek pracovať...a asi aj preto nebude fungovať tento príspevok...lebo nemožno vyplatiť príspevok jednorazovo aj poberať RP. Taktiež je v zákone uvedené, že v prípade, že by som sa vrátila na rodičovskú dovolenku tak mi znova vznikne nárok na RP ale už len vo výške 75% zo sumy 256 €, nakoľko ja na RD nepôjdem lebo idem na materskú..tak ma to netrápi...a keď pôjdem na rodičovskú z druhým bábom, tak to už budem zase poberať príspevok na starostlivosť (babka si vybavuje živnosť) na prvé bábo. Neviem či je možné poberať rodičovský príspevok na 1 dieťa a príspevok na starostlivosť na druhé... snáď hej, ak ale nie budem poberať len príspevok na starostlivosť a ten je 230 € a to je viac ako RP ktorý by som mala 190 €...tak ja rozmýšľam takto...babke opatrovateľke to daňovo vychádza a tak to snáď vyjde aj mne..

ludusik
14. dec 2010

kaktusik007, ďakujem...aj ja dúfam, že bábo bude zdravé, lebo to ma trápi viac ako nejaké peniaze....pri Adriankovi som mala zlý pocit keď som bola tehu a mala som aj dosť veľké problémy...ale teraz je všetko OK a pocity zlé nemám...tak dúfam len v to najlepšie...tebe rovnako prajem krásny zvyšok tehu, čo najmenej bolestný pôrod a dobré bábätko🙂

rikarika
15. dec 2010

@sasska PN ti materskú nezníži, počas 90 dní potrebuješ mat odrobený aspon 1 den, aby ti vznikol realny vymeriavaci denný základ. Počas PN, OCR nemocenské poistenie nie je prerušené.

kaktusik007
15. dec 2010

@ludusik teraz ma napada.... prispevok na starostlivost je pre kazde jedno dieta!!! teda... malo by tak byt.... takze babka moze fakturovat 2x 230€ :D - aj ked je zaujimave, ci by sa dalo na jedneho 230€ a na druheho rp.... 😀 😀 😀

haslerkaaa
15. dec 2010

@ludusik OOOOOOOOOO !!! Ludusik a Kaktusik, co takto dat si potom baby-cafe ked to ozaj vsetko vyjde? Asi si zaobstaram aj kavovar nech to nie je blbe, ze Vam ju varim len tak zo sacku 😀

No Ludusik, dakujem, o tom som vobec nevedela. Takze teraz ked viem tak poziadam, preco nie ? Super 🙂 Ak vyjde potesi, moc moc.
Prosim ta Ludusik, ty uz mas vybehane vsetky urady ? Vies mi poradit kam vsade a co tam musim ist teraz vybavit ked nastupujem do prace ?

emma_932
15. dec 2010

dievcata, ktore sa vyznate, poprosim o radu: nastupujem na MD 30.12.2010, podla starych pravidiel mi vychadza max. materska /este ale nie je schvalena/. Predpokladam, ze schvalovat budu az v januari, a to este podla starych pravidiel /kedze nastupujem tento rok/ alebo uz podla novych? A ked podla stareho znenia dostanem max. matersku za dec/2010, v januari mi to prepocitaju? Ak ano, len mi zvysia o 5% alebo zmenia aj vymeriavaci zaklad?
Dakujem.

ludusik
15. dec 2010

haslerkaaa, tak ja som bola len na UPSVARE, kvoli tomu jednorazovemu prispevku a zároveň mi tam dali od papier na odhlásenie rodičovského príspevku......prihlášku do sociálky mi urobilo naše personálne /poslali elektronicky....neviem či ešte niekam ísť...ale myslím, že už niet kam....teda ešte raz na upsvar kvoli tomu príspevku na starostlivosť...ale to až po novom roku...lebo to záleží od toho kedy moja mama stihne vybaviť živnosť...

kaktusik007, no veď uvidíme ako to bude .... keď bude mať druhé pol roka začnem sa tomu viac venovať...ale keďže momentálne je všetko v rovine dohadov ohľadne zákona ani som to nepozerala...ale nevidím dôvod prečo by to nemohlo fungovať, veď zatiaľ len počúvam že nie je možné dostávať dva rodičovské príspevky ale kombinácia by snáď mohla vyjsť...no uvidíme..

gapa
15. dec 2010

@ludusik
nečítala som celú vašu diskusiu. Len čo mi udrelo do očí:
Ak ak sa vraciaš do práce z RD, tj. bud budeš čerpať riadnu dovolenku alebo ideš pracovať ..., tj. nečerpeš rodič. dovolenku, tak mzdárka ohlási na soc.poistovni na tlačive RLFO za teba AKO ZAMESTNANCA
1) zmenu - ukončenie čerpania RD zamestnanc ,
2) prerušenie - ukončenie prerušenia poistenia z dôvodu čerpania RD.

Ale predpokladám, že ty si si dávala po narodení dieťaťa za teba AKO OSOBU RIADNE SA STARAJúCU O DIEťA DO 6ROKOV sama prihlášku na RLFO. S touto prihláškou mzdárka nič nerobí. Ty sama musíš na rovnakom tlačive RLFO dať ODHLášKU za FYZ. OSOBU, ZA KTORú PLATí šTáT = osobu riadne sa starajúcu o dieťa do 6rokov ( na tlačive uvediš typ "3") a uvedieš v časti 10 Dátum zániku poistenie den pred nástupom do zamestnania. Treba to oznámiť do 8dní. Urob si kopiu, kde si nechaj potvrdiť prevzatia soc.poistovnou.

gapa
15. dec 2010

pravdupovediac, som velmi zvedavá, ako ti vyrátajú materské, ak nastúpiš do práce ešte v tomto roku a tesne pred nástupom na MD nebudeš čerpať RD ale budeš mať aktívne NP. Osobne by som sa tomu radšej vyhla. Ale samozrejme, ak chceš tie príspevky, tak ...

Neviete, je už niekde na nete ten schválený zákon o soc.poistení? Som sa to už raz pýtala, ale zabudla som dať v tej vete otáznik, tak to ako otázka nevyzeralo. Neviete?

ludusik
15. dec 2010

ahoj Gapa,
trošku dosť sa strácam v druhej časti tvojho príspevku, nakoľko po narodení malého všetko vybavoval manžel...a nie ja...a on si nepamätá čo všetko podal/nepodal...tvrdí že podal...lenže on toho podáva veľa aj za zamestnancov tak snáď hej... tak tam skočím hneď zajtra a zistím....v každom prípade veľká vďaka za upozornenie...

haslerkaaa
15. dec 2010

@gapa Ahoj Gapa, sme ta tu dlho nevideli,
takze ty tusim nezdielas nas vyklad § 54 ods. 1 ? Podla coho mas ten negativny pocit ? Nerucaj mi moje zamky 🙂
ten link na novelu - uplne dole na stranke, ale myslim dievcata ze prezident zatial nepodpisal.
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zako...

kararinkabrnka
16. dec 2010

Ahojte...Chcela by som sa aj ja na nieco opatat tak dufam ze mi poradite :D pracujem od 19.7.2010 pracovny pomer mam zatial na dobu urcitu do 31.7.2011 ak by mi ho nepredlzili ( koli tehotenstvu ) tak som po novom v ochrannej lehote 8 mesiacov spravne? mam v tomto smere narok na matersku a kolko by to asi robilo ak v cistom zarabam 420e ( nic moc ) od januara si chcem platit nemocenske v maximalnej vyske kolko by to robilo k materskej? a kolko by to vyhcadzalo platit mesacne a kolko by som si to musela platit aby mi to vobec vyplacali? A ako je to ak pojdem na rizikove? Snazime sa o babatko ale este by sme pockali koli tym vsetkym prispevkom prosim porad dakujem :D pekny den :D

mimkao
16. dec 2010

vie mi niekto poradiť??? Materskú by som mala ukončiť 14.januára 2010. Lenže som čítala, že od nového roka sa materské predlžuje na 34 týždňov a 60% z VZ.Platí to aj pre mňa? Alebo to bude platiť až pre tie, ktoré nastúpia na materskú po novom roku? A ak to platí aj pre mňa, treba si podávať žiadosť, alebo sa to predĺži automaticky? ďakujem.

jozefmihal
16. dec 2010

mimkao, predlzenie a zvysenie materskej sa tyka aj zien, ktore uz na materskej su a povodne im mala skoncit po 31.12.2010. Takze sa to tyka aj Vas. Ziadost o zvysenie a predlizenie si davat netreba, SP to zariadi automaticky.

emma_932
17. dec 2010

to znamena, ze SP zvysi matersku o 5% alebo zmeni aj vymeriavaci zaklad a cele to prepocitaju? dakujem

kaktusik007
17. dec 2010

@emma_932 nezmenia VZ, ten ostane identicky.... len zmenia to percento z aktualnych 55% na 60%

emma_932
17. dec 2010

kaktusik007
dakujem

mimkao
17. dec 2010

Jéj,to je skvelé, pán Miháľ. ďakujem. 😵