Mám nárok na materskú, ak žijem mimo Európskej únie?

lily2
4. okt 2012

Ahojte. Prosim o pomoc! S mazelom cakame dieta ale nezijeme v EU krajine ale mimo. Trvaly pobyt este stale mame na SK. Predtym som pracovala vyse 8 rokov v anglicku. Od Marca sme sa prestahovali mimo EU. Myslite si, ze by som mala narok na matersku doma na SK? Rodit budem tu (turecko), lenze materska asi na mna tu este neplati, kedze nie som to vysse rok.

Vopred dakujem za pomoc!

liz_lemon
4. okt 2012

@lily2 kedze si si zrejme neplatila dobrovolne nemocenske poistenie na Slovensku, tak narok mat nebudes

natalia1990
4. okt 2012

@lily2 Ahoj.Skus sa opytat na socialke.Ani ciganky si neplatia a dostavaju od statu Tych 194 euro.myslim ze mas na ne no pol roka si ho vybaz na urade soc.veci a rodarok...ale jednorazovy pridavok na dieta mas urcite.aj moja svagrinka si ho vybavila a nebyva tu.do pol roka si ho vybav po 28 od narodenia.

liz_lemon
4. okt 2012

@natalia1990 ona sa pyta na materske, nie na rodicovsky prispevok...

natalia1990
4. okt 2012

tak na matersku nema narok.bude dostavat od zaciatku narodenia rodicovsky 194 eur+ rodinne 21

natalia1990
4. okt 2012

@natalia1990 teda ak ma trvale bydlisko na SK.na matersku ma narok ak odpracovala pred porodom 270 dni

anjelicek26
4. okt 2012

@lily2 - na matersu narok nemas, lebo si si neplatila nemocnicne poistenie a rodicak tiez nie, lebo tu nemate trvaly pobyt. Ono je to trochu odveci ziadat od krajiny, kde si nikdy do systemu neprispievala nejake prispevky 😔 Ak by si tu deklarovala trvaly pobyt, muselo by tu dieta chodit k pediatrovi, mat odkrutene povinne prehliadky, mat trvaly pobyt, zdravotne poistenie a muselo by sem chodit neskor do skoly, nie je to len tak!

natalia1990
4. okt 2012

@natalia1990 ano.za posledne dva roky ak odpracovala 270 dni tak ano.a vypocitavaju to z platu

natalia1990
4. okt 2012

@anjelicek26 zalezi na trvalom pobyte.k lekarovi mozes chodit aj do rakuska....do toho nikoho nic.ale trvaly musis mat na SK

anjelicek26
4. okt 2012

@natalia1990 - trvaly pobyt je ale aj miesto kde sa clovek bezne zdrzuje, minimalne 2/3 roka... a dieta po porode predsa musis prihlasit k slovenskemu pediatrovi do desat dni, ved na to su predpisy 😖

natalia1990
4. okt 2012

@anjelicek26 ty ho musis podla zakona prihlasit k pediatrovi.nemas urcene kde

anjelicek26
4. okt 2012

@natalia1990 - ja len vravim, ze by som bola poriadne opatrna, ci to za to stoji, kedze pytat sa jej na urade budu kadeco, vratane toho, kde otec dietata pracuje a ak ten pracuje v zahranici, aj tak ju automaticky otocia a povedia, ze si ma ist pytat pridavky tam 😖

natalia1990
4. okt 2012

@anjelicek26 moj priatel zije v zahranici.no nie sme manzelia.na neho sa ma nikdo nepytal aj ked je v rodnom liste.ja chodim k pediatricke do Wtomuto statu.ak ma na to narok treba to vybaviedne a som z BA a nikto sa ma na to nepyta.tak drzim palce.netreba nechat nic tomuto statu.ak ma na to narok treba to vybavit aj ked je to smiesna suma...drzim palce

anjelicek26
4. okt 2012

@natalia1990 - ja len vravim, ze ak zije 8 rokov v zahranici a ziadne odvody tu neodvadzala, podla mna narok nema ziaden, ale oki.... tomuto statu nic "nedala" a prosim nevytahovat ciganky, to su kapitola sama o sebe :( Zo zakona pokial nezije na uzemi slovenska a pracovala v zahranici, narok na to nema, ano prispevok dostane, ak bude klamat a proste to zataji. Len staci jedna zavistliva zenska, co zavola na urady a bude to musiet pekne doplacat nazad 😖

lily2
autor
4. okt 2012

ahojte. trvaly pobyt ma na SK ak ked som zila vysse 8 rokov v UK. tie roky som pracovala, nebola som na nezamestanecke. Iba tento rok sme sa prestahovali sem.
V decembri pojdem domov na 3 tyzdne, mozno si skusim nieco vybavit na vseobecnom.

lily2
autor
4. okt 2012

@natalia1990 dakujem Natalia. skusim, uvidime. 🙂

lily2
autor
4. okt 2012

@anjelicek26 trvaly pobyt je kde si officialne registrovana. a potom mozes mat prechodny pobyt, ak sa nevyhlasis z trvaleho pobytu. Trvaly pobyt mozes mat aj New Yorku a zit mozes vo Francusku. Lenze tvoj prechodny pobyt bude registrovany vo Francusku. Aj ked budez zit 5=10 rokov na prechodnom pobyte, to sa nestane tvojou TP....len ak sa odhlasis TP a daz si zaregistrovat novu adresu v state kde si.

anjelicek26
4. okt 2012

@lily2 - v anglicku sa napriklad na trvaly pobyt prihlasit neda, ako to riesis potom? Trvaly pobyt je miesto, kde sa prevazne ty a dieta zdrzujete. Mne trvaly pobyt po par rokoch v nemecku na ambasade zrusili, ked som si bola menit pas, lebo tam uz proste nezijem a ziadne protesty z mojej strany nepomohli 😝

silvia.t
4. okt 2012

@lily2 na matersku nie ale na rodicovsky ano, aj my sme jeden cas boli v turecku no trvaly pobyt som mala na SK ... nikomu som nic nevravela kde zijem,isla som na urad vyplnila papiere a kazdy mesiac mi potom chodil rodicak na ucet

lily2
autor
5. okt 2012

@anjelicek26 TP v anglucku sa da vybavit po 5. rokoch. Lenze ja som si to naschval nevybavila, kedze sem neplanovala tam zostat zit.

lily2
autor
5. okt 2012

@silvia.t ahoj. diky za radu. a kolko je teraz rodicovske? na aky urad treba ist? diky moc! 🙂

liz_lemon
5. okt 2012

@lily2 194,70 (od januara 2013 199,10) a treba ist na UPSVAR

lily2
autor
5. okt 2012

@liz_lemon diky!

janaokan
8. apr 2013

Ahoj lily2, ako si pochodila s tym rodicovskym prispevkom? ja som tiez zila v Anglicku 7 rokov a studovala a pracovala tam, no teraz som uz 1 a pol roka v Turecku a cakame babatko. predpokladam ze narok na matersku nemam lebo som nezamestnana - teda pracujem ale moj zaestnavatel mi este stale nevybavil poistku - no to je vedlajsie - fakt je ze neplatia moju poistku takze som nahlasena na tu manzlovu- kedze tu v Turecku to takto funguje.
Chcela by som vediet vsak ako je to teda z tym rodicovskym prispevkom - kamoska povedala ze staci vyplnit papiere a je to - no ja si nie som ista.
Vraj na Slovensku kamoska poslala mamu jej to vybavit, poslala jej len nejake papiere od lekara ze je tehotna viac ako 3 mesiace a mama jej to vybavila, vraj jej po narodeni dietata chodil rodicovsky prispevok na mamin ucet na SK