Mám nárok na materskú dávku v prípade reťazového pôrodu?

oblivian
13. nov 2017

Po 3 odpracovaných rokoch v istej firme som v r. 2015 nastúpila na materskú dovolenku. Momentálne som na rodičovskej dovolenke s 2-ročným synom. V apríli 2018 porodím druhé dieťa, vtedy bude mať môj prvorodený 2 roky a 9 mesiacov.
Budem mať nárok na materskú dávku? Ak áno, z čoho sa materská vypočíta v mojom prípade? Aká to môže byť suma, ak som pri prvom dieťati dostávala materskú cca 600 eur mesačne?
Čo treba nahlásiť, vybaviť na úradoch/v zamestnaní pred pôrodom?
Ďakujem za pomoc! 🙂

zalka
13. nov 2017

@oblivian ak si stále zamestnancom istej firmy tak ti MD patrí, a bude vyrátaná na základe predpokladaného príjmu ak si v roku 2017 nemala žiaden plat z istého zamestnania.
predpokladaný príjem potvrdí mzdárka na SP ,

tamarka9
14. nov 2017

@zalka ahoj,ja by som sa chcela opýtať, že som na tom podobne ako zakladateľka témy, čiže som na RD a v apríli čakám ďalšie bábo. MD som poberala tak isto. Ale mala som v práci zmluvu len na dobu určitú a tá počas trvania RD zanikla. Čiže predpokladám že nárok na MD pri druhom dieťatku mať nebudem...správne?

zalka
14. nov 2017

@tamarka9 záleží od toho kedy ti zanikla zmluva , ak pred menej ako 15 mesiacmi tak šanca na MD je... ak pred viac ako pred 15 mesiacmi nárok mať nebudeš.

tamarka9
14. nov 2017

@zalka bohužiaľ je to viac ako 15 mesiacov...čiže nemám dávať ani žiadosť asi však? RD mi končí vo februári 2018, bábo čakám v apríli 2018, čiže sa mám odhlásiť na upsvar a potom po narodení baba žiadať zase upsvar o príspevok pri narodení a aj RD?

zalka
14. nov 2017

@tamarka9 áno, a ešte nezabudni si poriešiť ZP po skončení RD .. aby si bola ako rodič starajúci sa o dieťa a platil za teba poistenie štát.

tamarka9
14. nov 2017

@zalka aha to som nevedela že sa dá,ja som myslela že sa budem musieť na tie prechodne dva mesiace evidovať na upsvar ako nezamestnana.

zalka
14. nov 2017

@tamarka9 no to nebudeš musieť len potom za tie dva tri mesiace si tvoj muž nebude na teba môcť pri danovom priznaní uplatniť nezdaniteľnú položku

tamarka9
14. nov 2017

@zalka a keby idem na upsvar ako nezamestnana,tak moze si uplatniť tu nezdaniteľnú položku? To by bolo asi lepšie...

zalka
14. nov 2017

@tamarka9 áno ak budeš na UP tak áno,

violet77
14. nov 2017

Baby nevedeli by ste aj mne poradiť? Rodicak mi končí na konci decembra a termín s druhým mám až v máji. Zamestnaná som a vychádza mi odpracovať 3mesiace. Budem mať potom nárok na materskú? Do tých 270dni nemocensky poistená sa ráta aj rodicak?

zalka
14. nov 2017

@violet77 no každopádne po skončení RD, odpracuj abo oddovolenkuj pár dní .. nechod v žiadnom prípade hned na PN ...
a MD dostaneš z platu čo zarobíš tento rok

kedy ti končí RD?

beton
14. nov 2017

@oblivian
@tamarka9
len si dovolím upozorniť, že to platí len v prípade, že ste si medzi materskou a rodičovskou nevybrali ani deň dovolenky ani nedošlo k žiadnemu prerušeniu kontinuity. V tom prípade sa vypočítava z iného základu, z toho, čo ste dostali počas tej čerpanej dovolenky.

violet77
14. nov 2017

@zalka
29.12.2017. tak stačí keď odrobim napr týždeň a potom dám pn? Ja by som to odrobila aj všetko, len neviem aký postoj bude mať zamestnávateľ keď budem vlastne navyse.

zalka
14. nov 2017

@violet77 tak to je strašne blbý dátum, je to piatok, a ide víkend ...
a za ten plat nie je, a to by značilo minimálnu materskú v roku 2018.
Odporúčam ukončiť RD 26.12.
27.a 28.12. čerpať dovolenku
29.12. nástup na PN ...

iný spôsob nie je aby si nemala pokazenú MD

violet77
14. nov 2017

@zalka ale keby ukončím normálne 29.12 a v 2018 normálne robím, tak aj tak mám pokazenú? Veď mi to budú rátať z 2018? Či?

zalka
14. nov 2017

@violet77 nie lebo nastupuješ na MD rok 2018 takže MD ti budú rátať z príjmu roku 2017
a tam bude príjem 0 eur ... takže ti dajú z minima .... ak neurobíš ako som ti napísala ..

violet77
14. nov 2017

@zalka a keď som mala pred materskou v 2014 3dni dovolenky a po MD som išla rovno na RD, tak ta dovolenka mi zostala a ešte mám na nejaké dní nárok počas MD?

zalka
14. nov 2017

@violet77 áno máš nárok na dovolenku za MD .. prečo sa pýtaš?

violet77
14. nov 2017

@zalka lebo zamestnávateľ mi tvrdí, že tie tri dni som si mala vyčerpať medzi MD a RD lebo teraz mi prepadli, tak som chcela vedieť s koľkými dňami dovolenky vlastne nastupujem do prace

zalka
14. nov 2017

@violet77 zamestnávateľovi povedz vytlač toto Zákonník práce
§ 112
(2) Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď je zamestnanec uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, a na obdobie, počas ktorého je zamestnanec na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke. Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť.

§ 113
(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do konca tohto kalendárneho roka, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec. Toto čerpanie dovolenky je zamestnanec povinný oznámiť zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred; uvedená lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená.

(3) Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

a len tak mimochodom, ak nespravíš tak ako som napísala dostaneš veľmi malú materskú.

violet77
14. nov 2017

@zalka oki, ďakujem. Hodím s ním teda reč :(
A materská sa neráta z posledných odpracovaných mesiacov pred nástupom na MD?

zalka
14. nov 2017

@violet77 nie materská sa ráta tak ako som ti napísala ... z predošlého roka ...

a dovolenky máš určite viac ako 3 dni ... odhadujem na dákych 8-9/12tin ročného nároku

violet77
14. nov 2017

@zalka oki, ďakujem veľmi pekne za čas a za rady 🙂

zalka
14. nov 2017

@violet77 rado sa stalo

tana85
14. nov 2017

@beton vies mi poradit prosim ako sa pocita ak som medzi MD a RD cerpala dovolenku? bolo to vyse mesiaca (26 pracovnych dni) na konci roku 2016, dalsia materska mi vychadza od februara 2018.

motovidlo83
14. nov 2017

@zalka a @beton viete mi tiez poradit prosim? Tiez ide u mna o retazovy porod. Som stale zamestnana. Z RD na MD nastupujem v aprili 2018. Medzi prvou MD a RD som cerpala asi 5 dni dovolenky. A od jula 2017 pracujem na dohodu u ineho zamestnavatela. Teraz mam obavy, ze mi ta praca na dohodu pokazi matersku😒 ako sa bude mi bude materska pocitat? Pripadne ci by mi pomohlo ( som par dni dozadu citala na nete) uzavriet 90 dni pred nastupom na MD novu zmluvu s vyssim (najvyssim z ktoreho sa rata materska) zakladom a bude sa pocitat potom z tych 90 dni?

beton
15. nov 2017

@motovidlo83
@tana85
treba si to overit, neviem to presne. ale ja to viem tak, ze sa vypocitava len z tych dni, co si brala dovolenku, z toho sa urobi ten priemer.
Ano, pravdepodobne sa ti bude ratat len z tej dohody, sposob uzavriet zmluvu na najvyssi zaklad by mohol fungovat. Treba pozriet v zakone, ako sa to presne pocita alebo sa ist opytat na socialnu poistovnu.

zalka
15. nov 2017

@motovidlo83 ak si stále zamestnaná a zo zamestnania si na RD, tak si daj vypísať MD 2x
1x zamestnávateľ od ktorého si na RD, ak si dovolenku čerpala v roku 2017 tak MD ti vyrátajú z toho z tej dovolenky,
1x zamestnávateľ u ktorého si na dohodu , MD ti tu vyrátajú z dohody

MD vyplatia 1 sumou. Ale žiadosti musíš dať 2.

motovidlo83
15. nov 2017

@beton dakujem..ano skusim este asi ist na soc. poistovnu ako je to s 90 dnami

motovidlo83
15. nov 2017

@zalka dakujem..tu dovolenku som cerpala v roku 2015..to ma nenapadlo cerpat u oboch, no z papierovej 50eurovej dohody vela nevypocitaju 🙂