Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mám nárok na materskú pri druhom dieťati v prípade, že pri prvom som nárok nemala?

nunumininunu
18. júl 2020

Zdravím. Mam otázočku, pretože moj pripad som nikde nenasla. Pri 1.dietati mi nevznikol narok na MD, pretoze ako SZCO som nebola nemocensky poistena. Dnes ma dcerka 3 roky. Kvôli korone mi este plynie RD. Po ukonceni RD nastupujem do zamestnania, no planujeme 2.dieta v kratkom case. Vznika mi prosim vas nejaky narok na MD? Zaratava sa mi RD do nemocenskeho poistenia?

fokuska
18. júl 2020

@nunumininunu Pri druhom dietati ti vznikne narok ak splnis podmienku minimalne 270 dni NP za posledne dva roky pred porodom a zaroven trvajuce NP alebo ochranna lehota.
Ak si bola pocas RD stale SZCO a neplatila si NP, tak sa ti logicky nerata. Ak si bola riadny zamestnanec na RD tak ano dni NP sa ti pocitaju - ak ti PP trval.

miskooo1987
18. júl 2020

Bola si medzitým poistená? (Niečo na dohodu alebo tak? ) ak nie tak musíš nastúpiť do prace na 270 dni... (takze trtkat bez gumy začnite niekedy po 1,5 mesiaci po začatí PP)...

fokuska
19. júl 2020

@miskooo1987 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ Nemusi nastupit do prace na 270 dni...

miskooo1987
19. júl 2020

@fokuska a na koľko dni?

fokuska
19. júl 2020

@miskooo1987 Vobec nemusi nastupit do prace. Rozhodujuci je pocet dni poistenia a to sa da aj bez prace.

Navyse autorke pravdepodobne netrva RD, len pobera RP, ale neodpoveda na moje otazky tak tazko radit ked nevieme co bolo doteraz a tvrdi ze RD - akoby boli zamestnana.

nunumininunu
autor
19. júl 2020

@fokuska od narodenia dcerky poberam len rodicovsky prispevok, pricom cele 3 roky mam zivnost pozastavenu. Zaujimalo ma, ci je nejaka moznost ziskat matersku. Pripadne ak nie, ci mam aspon nejaku sancu na rodicak vo vyske 370e.

lienocka2808
19. júl 2020

@nunumininunu a dobrovolne nemocenske poistenie si platis?

nunumininunu
autor
19. júl 2020

@lienocka2808 zial nie. Vyzera ze som na tom istom stale. Nikdy som to neriesila. Je to komplikovane u nas.

fokuska
19. júl 2020

@nunumininunu Ok, takze takto: Na vyssi rodicak mas narok ak mas marersku, cize potrebujes ziskat narok.
Bud sa zamestnas ako riadny zamestnanec a do porodu ti bude dane NP trvat aspon 270 dni alebo si zacnes platit dobrovolne poistenie a rovnako na nom nazbieras aspon 270 dni.

nunumininunu
autor
19. júl 2020

@fokuska ok, dakujem krasne

fokuska
20. júl 2020

@nunumininunu V pripade, ze sa najpv zamestnas a potom otehotnies, tak to stihnes. Len pozor na otehotnenie v skusobnej dobe (kvoli skonceniu PP) a pozor na otehotnenie hned po nastupe (kvoli moznemu predcasnemu porodu ti nevyjde dostaticny pocet dni).

nunumininunu
autor
21. júl 2020

@fokuska to mi relativne vychadza. Nastup do prace v auguste, dieta niekedy az v novembri. Co v pripade PN naoriklad pri rizikovom. To sa tiez zaratava do NP?
Pytam sa preto, ze som este nikdy nebola zamestnana. Iba SZČO. Nikdy som neriesila ani ziadne PNky.

fokuska
21. júl 2020

@nunumininunu Ak si na PN pocas trvania pracovneho pomeru, tak ano, poistenie stale trva, dni sa zapocitavaju.

nunumininunu
autor
21. júl 2020

@fokuska dakujem vam krasne ☺️ Snad vsetko vyjde ako ma konecne 😄

fokuska
21. júl 2020

@nunumininunu Prosim. A v pripade, ze by ti PP skoncil a nemala by si dost dni, tak sa hned od dalsieho dna prihlas na dobrovolne poistenie.

nunumininunu
autor
21. júl 2020

@fokuska ano, urobim tak 🙂 este raz velka vdaka

Tu začni písať odpoveď...

Odošli