Mám nárok na materskú pri druhom dieťati?

llia
3. feb 2013

Ahojte maminy, bol už niekto v podobnej situácii, ako ja? Dúfam, že to dobre vysvetlím. Pred dvoma rokmi som nastúpila na materskú dovolenku, materská dávka mi nebola vyplácaná len rodičovský hneď od narodenia, lebo som nemala odpracovaných 270 dní pred nástupom na materskú ale len 260dní, chýbalo mi 10 dní. Bola som živnostníčka a v súčastnosti mám aj živnosť pozastavenú.Keby som otehotnela, tak by som kľudne mohla živnosť obnoviť a pár mesiacov ešte pracovať, mala by som nárok na druhú materskú?

miskax2
3. feb 2013

@llia ak odpracujes tych 270 dni tak ano alebo ak budes dobrovolne nemocensky poistená inak budes mať zase "len" rodičák ako pri prvom dietati

llia
autor
3. feb 2013

@miskax2 aha, takže zase celých 270 dní?nestačilo by len dorodíť tých pár dní do čo mi chýbalo?

zalka
3. feb 2013

@llia no áno zase 270 dní, a kedže máš pozastavenú živnosť, tak jej obnovením by ti zrejme nevznikla povinnosť platiť odvody do SP , lebo v tvojom prípade nestačí mať odpracované 270 dní ale ty potrebuješ mať zaplatené odvody do SP 270 dní .
A na zaplatenie odvodov nemusíš mať aktívnu živnosť, môžeš si platiť dobrovolne, alebo sa môžeš zamestnať ...

llia
autor
3. feb 2013

@zalka ďakujem za odpoveď, to chápem, ako živnostník, som si musela platiť sama...

zalka
3. feb 2013

@llia skús si nájsť zamestnanie, alebo dohodu s pravidelným príjmom.