Mám niekam nahlásiť skončenie TP v čase materskej?

anastazka12
26. jún 2019

Ahojte,
nastúpila som do práce najskôr som mala skúšobnú 3 mesačnú dobu, tá prešla v poriadku, potom mi predĺžili pracovný pomer - podľa kolektívnej zmluvy na dobu určitú t.j. na jeden rok medzi tým som však otehotnela - porodila...momentálne čerpám MD ale pracovný pomer mi končí 30.06.2019 volala som na úrad práce či tam sa treba evidovať vraj nie - keďže poberám materskú, na úrad mám prísť žiadať o rodičovský príspevok až po ukončení MD...teraz sa spýtam - nikde nemusím nahlasovať že mi skončil PP? myslím sociálna poisťovňa, príp.zdravotná? Prosííím poradte... ďakujem...

xili99
26. jún 2019

@anastazka12 no podľa mňa, keď ti skončí pracovný pomer musíš to ohlásiť na ÚP a tam sa zaevidovať, materská je len na pol roka, takže tam aj žiadaš o rodičovský príspevok, ale niekto ti musí platiť zdravotnú a sociálnu a to bude robiť úrad práce 🙂

anastazka12
autor
26. jún 2019

@xili99 Preto som volala na ÚP ale pani mi povedala že keďže poberám MD - čo poberám MD platí sociálna poisťovňa....na ÚP mám prísť vraj po skončení MD sa zaevidovať + požiadať o rodičovský...tak neviem...

michaella94
26. jún 2019

Sice to bolo davnejsie alenpresne tak ako u teba ...ja som sa tiez nebola hlasit na ÚP kedze mi bezala materska....az potom som bola ziadat o rodicak ale chod v predstihu radsej....

anastazka12
autor
26. jún 2019

@michaella94 a nikomu si nedala vedieť myslím zdravotnej sociálne poisťovne?

michaella94
26. jún 2019

@anastazka12 uuuf toto sinuz vazne nespominam ale ak ti pani na urade povedala ze nemusis hlasit nikde asi by som sa nebala...ked tak si zbehni donsocialnej poistovne aj na urad sa este raz popytat a budes mat istotu 😉

xili99
26. jún 2019

@anastazka12 a kedy ti končí tá materská? Ja by som tam tak či tak išla povedať, skončil pracovný pomer ale ešte budem materskú poberať do ... treba sa evidovať alebo nie? Lebo niekto tebe ako osobe musí platiť sociálnu a zdravotnú, tebe materská môže kľudne bežať, ale sociálne a zdravotné čo platí zamestnávateľ ti niekto musí platiť a keď to neplatí on, tak to platí úrad práce a keď nie ten tak ty, a keď nikto, vzniká tam nedoplatok. To neni sranda.

slavkadi
26. jún 2019

Do kedy mas MD? Uz budes nezamestnana, ked prejdes na rodicovsky? Zamestnavatel oznami v ZP aj SP skoncenie prac.pomeru. Ty by si si mala potom pri prechode na rodicovsky prispevok zajst okrem UP (kde poziadas o rodicak) aj na socialku a prihlasit sa na dochodkove poistenie platene statom, detto aj v zdravotke.

rachel36a
26. jún 2019

@xili99 nie nemusi, a ani ju nezaeviduju kym je na materskej, rodicaku...
@anastazka12 presne ako ti povedali na UP, nikde sa neevidujes...po skonceni materskeho si poziadas o rodicak, pokial si nebudes chciet cerpat davky v nezamestnanosti ak mas na ne narok...

juliette173
26. jún 2019

Urcite sa nemusis ust hlasit na UP, naco. Ved si na materskej, na zaklade ktorej ti je platena zdravotka. Jedine, co po skonceni treba, je ist na socialku nahlasit dochodkove poistenie, na zdravotke preistotu informovat, ze ti skoncil pracovny pomer, ale budes poberat RP (mozno je to logicke, no v ZP neuvazuju velakrat logicky). A samozrejme na UPSVaR-e vybavit RP. Tuto istu situaciu som mala aj ja pri starsom synovi.

kratucka
26. jún 2019

@anastazka12 žiadna evidencia, to som ani nevedela, nevadí som o niečo múdrejšia aspoň, budem vedieť do budúcna 🙂

martina_malacky
26. jún 2019

@xili99 ale ved ked pojde na RD tak jej bude stat platit zdravotku. Nemoze byt na UP ked je na RD.

ikonica
26. jún 2019

Nemusis sa nikam hlasit... Skoncenie PP nahlasi zamestnavatel do ZP aj SP.... Tebe pokracuje nadalej MD... Si poistenec statu... Po skonceni MD pojdes na UP prihlasit sa na rodicak (nie evidovat sa ako nezamestnana) v ZP budes ako osoba starajuca sa o dieta do 3 r. a zasa plati poistenie stat... Po skonceni RD sa mozes zaevidovat na UP ako nezamestnana...

lavender21
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lavender21
27. jún 2019

@anastazka12 ako dlho si bola zamestnaná? Ak si bola za posledné 3 roky zamestnaná dva, tak máš nárok na podporu. Na tú máš ale nárok len dva roky od skončenia pracovného pomeru, takže keď skončíš rodičák bude neskoro... Ak nárok na podporu nemáš tak nikde nemusíš nič riešiť, po materskej si choď na úrad práce požiadať o RP, poistenie za teba po dobu poberania RP platí štát.