Mama na rodičovskej a otec na materskej

kvikina087
8. júl 2017

Ahojte, som na rodicovskej dovolenke s 1. dietatom, ked sa narodi druhe dieta, moze ist sucasne priatel na matersku ja zostat na rodičovskej?

ajush5
8. júl 2017

Ahoj, nie nemozte byt obaja sucasne aj ked s dvoma detmi... pretoze tieto davky sa nepoberaju na dieta ale pobera ich poistenec cize rodic. z toho dovodu nemozte byt obaja s jednym dietatom no ani s dvoma ci troma... 🙂

ukulela
8. júl 2017

ako si na tom so zamestnanim? neoplatilo by sa vam este do porodu aby chlap siel na matersku s prvym a ty trebars aj na UP? neviem ...na MD moze ist chlap do troch rokov veku dietata, teda aj k 2a pol rocnemu.

fidorka7
8. júl 2017

@kvikina087 nie, nemôžeš

spurky
8. júl 2017

Dobrý večer. Viem ze kolega bol na materskej a zároveň aj jeho manželka.

ukulela
8. júl 2017

@spurky - odpoved na rovnaku otazku zo soc. poistovne:
Nárok otca dieťaťa, ako iného poistenca, na materské je podmienený nepoberaním materského alebo rodičovského príspevku matkou dieťaťa. V prípade podmienky nepoberania materského matkou dieťaťa zákon nešpecifikuje, že musí ísť o to isté dieťa, v súvislosti s ktorým si otec dieťaťa nárok na materské uplatňuje. Zákon vyžaduje, aby matka dieťaťa nepoberala materské alebo rodičovský príspevok vôbec, t. j. nielen v prípade starostlivosti o to dieťa, v súvislosti s ktorým si uplatnil nárok na materské otec.

spurky
8. júl 2017

@ukulela tak to on dostaval peniaze od zamestnanca a jeho zena od soc.poist

evittam
9. júl 2017

@spurky Kolega mohol byt na MD, poberat MD a manzelka bola voči zamestnavatelovi nadalej na RD ale urcite nepoberala RP.😉

evittam
9. júl 2017

@spurky To tazko. Pocas MD vyplaca davku Sociálna poistovna a nie zamestnavatel a nebodaj zamestnanec. Pises pekne hluposti.

evittam
9. júl 2017

@spurky Cize ak bol otec dieťaťa na MD a nadalej pracoval na inu zmluvu ako na tu,z ktorej bol na MD (btw.inak sa to ani neda) tak dostával materske od SP a normalne plat. Manzelka nedostávala pocas jeho MD nic. Plati co uz som napisala a co napisala
@ukulela
Prepac,ale najskôr si over skutocnosti a potom tu dávaj zarucene informacie a rady a este ak tomu ale vôbec nerozumies-co vyplyva z tvojich zavadzajucich a nepravdivych informácií.😉

kvikina087
autor
9. júl 2017

@ukulela so zamestnanim som na tom ok, .... v podstate ani nebudeme spekulovat , normalne nastupim na matersku ja, len priatel nieco spekuloval.... ak by sa u nich prepustalo.... tvrdil ze sa to da. Len nech si pekne hlada druhu robotu. 🙂

evittam
9. júl 2017

@kvikina087 No veď dá sa to. Môže ísť na MD z pôvodnej zmluvy - ak budú prepúšťať tak ešte predtým než dostane výpoveď a potom keď si nájde druhú prácu môže normálne pracovať a mať aj MD - ako som už písala vyššie. 😉 Len ty by si musela pozastaviť poberanie RP.

kvikina087
autor
9. júl 2017

@evittam no a nemusela by som sa vratit do prace?

evittam
9. júl 2017

@kvikina087 Nie. Precitaj si co som uz napisala vyssie. Ty voci zamestnavatelovi zostavas na RD bez naroku na RP. Nic mu nemusis oznamovať. Az ďalší nástup na MD.

natalienka12
9. júl 2017

Baby, bolo by dobre tie ktore tomu nie celkom dobre rozumiete aby ste nepisali polopravdy a zavadzajuce ingormacie. A pre nahodnych citatelov - drzte sa rad od
@evittam ktora vzdy radi 100% odborne a nemusite sa bat ze dostanete od nej nejaku dezinformaciu.

evittam
9. júl 2017

@natalienka12 Ďakujem. Ale tiez nemozem vediet všetko ale vtedy sa poradim s @zalka.😉

natalienka12
9. júl 2017

@evittam Ale pokial nevies tak nepises blboviny a nezavadzas.

evittam
9. júl 2017

@natalienka12 Tak to je jasne. Preto som to tu aj napisala. Nemám rada ak niekto niecomu nerozumie ale bude dávať "zarucene rady" a dezinformácie...