Materská otec, rodičovský prispevok mama

4. jún 2023

Dobrý deň, s priateľom by sme chceli druhé dietatko a riešime materskú. Prvú poberal on keďže som bola vtedy študentka a nemala som nárok. Teraz som zamestnaná takze nárok by som mala ale bolo by výhodnejšie keby sa na materskú dal priatel pretože ma priznaný väčší plat. Maja otazka vsak znie.. bude sa dať potom rodičovský prispevok na mna? Alebo ho bude musiet mat priatel keďže materská bude na neho?

klarissa25
4. jún 2023

Najskôr by si ty mala ísť na matersku normálne a keď ti skončí nech ide on ale ty budeš bez rodičovského prispevku

ikonica
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lienka.7
4. jún 2023

Ty na matersku ist musis, nemôže hneď nastúpiť chlap. Môže tusim od 6tt ci ako to je. Pokial ti však vychádza materska, tak prečo ju nevycerpat a chlap nech nastúpi potom. Na RP mas narok stále (aj) ty. Poziadas o neho po ukončení chlapovej MD.

petamich
4. jún 2023

otec moze ist na matersku az 6 tyzdnov po porode (okrem tych 2 tyzdnov otcovskej dovolenky, co si moze vybrat a mozete byt sucasne), ak by si ty matersku nemala, tak potom by si mala iba nizsi rodicovsky prispevok, takze aj z tohto pohladu je lepsie, ak pojdes najskor ty a radsej vycerpajte obaja najskor ty a potom on

kazdopadne pocas jeho materskej dovolenky ak nemate dve deti do 6 rokov, ty si budes musiet platit zdravotne poistenie, kedze nebudes poistencom statu, ak mate druhe dieta do 6 rokov, tak sa zaevidujes v ZP ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov a zdravotku ti zaplatia

a este upozornenie, ze socialna poistovna teraz velmi prisne kontroluje, ci otec ma materskej vykonava zarobkovu cinnost, tak si to treba premysliet (obzvlast prisne kontroluju domacnosti, kde matka je tiez doma, kedze tam je vacsia pravdepodobnosz, ze ide o fiktivnu otcovsku, co nevravim, ze je vas pripad len upozornujem 🙂 )

sasa1310
4. jún 2023

a tvoj priateľ bude aj kojiť?

petamich
4. jún 2023

@sasa1310 to je co za otazku 🙂 mozno kojit vobec nechce alebo bude odsavat a necha mu v chladnicke alebo budu doma obaja a ide im iba o sposob, ktory bude financne najvyhodnejsi

sasa1310
4. jún 2023

@petamich no normálna otázka. Príde mi absolútne zvláštne, že žena rozmýšľa hneď po pôrode o návrate do práce len kvôli rozdielu niekoľko eur. A áno preto tá otázka.

zuzulka558
4. jún 2023

Môj išiel na materskú po polroku ja som si platila zatiaľ zdravotku, keď mu skončila materská podala som si žiadosť o rodičovský

lienka.7
4. jún 2023

@sasa1310 ja predpokladám, že ona bude reálne doma s dieťaťom a on bude iba poberat matersku. Cize kojiť bude aj naďalej ona 😉

mamina7070
4. jún 2023

uz sme ti odpovedali myslis ze ak tu vudes pisat x krat tak sa odpoved zmeni ?

sasa1310
4. jún 2023

@lienka.7 ja nepredpokladám. Je zamestnaná, takže keď nebude na materskej bude sa musieť vrátiť do práce.

zuzulka558
4. jún 2023

@lienka.7 môže byť my sme tak boli ale obaja doma manžel mal maximálnu matersku

lienka.7
4. jún 2023

@sasa1310 po materskej nastúpi na RD, bude doma bez rodicaku.

klarissa25
4. jún 2023

@sasa1310 vôbec nemusí nastúpiť do práce....

mogaa
4. jún 2023

nedá sa poberať súčasne materksá aj rodičovský...možný je len súbeh 2materských.....

autor
5. jún 2023

@lienka.7 Ano presne tak. Ja budem doma, on bude len poberat lebo by to bolo výhodnejšie. Ale teda ak môže popri tom pracovať. Ak nie tak nie

floki1994
5. jún 2023

Popri materskej oficialne pracovat nemoze, vsak sa ma starat o dieta ..to sa na oko neda..popri rodicaku moze...ideal chod na matersku ty a potom on a potom rodicak ty 🙂

zuzanockamt
5. jún 2023

Autorka
Nie, nemôže pracovať. SP to kontroluje a týmto špekulantom materské stopne.

lienka.7
5. jún 2023

@autorka ešte kedysi to prechádzalo tak, ze sa dalo na inú dohodu. 2hod.denne a HO. Ale nakoľko sa to masovo začalo zneužívať, začali to chlapom zamietat. Viacero bab písalo na FB, ze ani dohoda neprešla (od tohto roku).

niqua
5. jún 2023

@petamich ahoj smiem sa spýtať na takýto prípad..mne končí materská podala som si žiadosť o rodičovský...manžel chce ísť na materskú tiež , potom ako to treba vybaviť, pozastaviť rodičovský mne on si vybaví materskú a keď mu skončí znova rodičovský príspevok si mám vybaviť alebo ako to je v tomto prípade...manžel chce ísť na materskú až o dva mesiace cca

petamich
5. jún 2023

@niqua ahoj ano, ty musis na UPSVaR podat ziadost od odnatie rodicovskeho prispevku ku dnu xy, manzel poda ziadost o materske od nasledujuceho dna (napr. poziadas o odnatie od 31.x a on od 1.y) a potom ked mu skonci materska, opat poziadas o rodicovsky prispevok od nasledujuceho dna po ukonceni jeho materskej

len potom nezabudni este na tu zdravotku, ak nemate dalsie dieta do 6 rokov, pocas jeho materskej si musis zdravotne platit sama

niqua
5. jún 2023

@petamich veľmi pekne ďakujem 😊

sasa1310
6. jún 2023

@klarissa25 tak trošku zvláštne, ona doma on bude poberať materskú a do roboty bude chodiť kto? To už komu sa toto oplatí ?

lilinka88
6. jún 2023

@sasa1310 tak to je ich vec či im bude stačiť ako prijem iba jeho materská... bežne to tak robia rodiny
Aj keď tu si autorka myslela,že manžel môže nadalej normálne pracovať, čo samozrejme nemôže

sasesoe
6. jún 2023

Pozri si na webe/ fb / YT Mihala - Danove a odvodove tipy al Maria Dvoncova.
V skratke - MD mozes poberat najskor Ty, potom otec dietata. Poberanie MD ovolyvnuje vysku RP. Pocas MD nemoze byt prihem z tej istej zmluvy - moze byt iny zamestnavatel al iny druh prace u toho isteho, ale najma u otcov SP pozaduje novy prijem na max 1/2 predosleho + 1/2 uvazok + ideal je homeoofice...
Ty mozes byt na rodicovskej dovolenke (zo zamestnania) bez poberania rodicovskeho prispevku (otec dietata pobera MD).
Pocas poberania RP moze rodic plne pracovat a nie je obmedzene ani kolko moze zarobit, dieta moze byt v jaslickach al v MS.