Maródka a nárok na materskú

horalka23
1. feb 2013

Zdrawiim wáás,,, chcela som sa opytat ci budem mat narok na matersku ,,, kedze som nastupila do prace 16.7.2012 a doktor ma vypisal na rizikove tehotenstvo cize na marodku 7.1.2013 ,,, co mam robit,, vyjde mi materska alebo nie, kedze pred nastupom do prace som nikde nerobila pretoze som cerstvo zmaturovala,, Ďakujeeem waam za vase odpovede :DDD

horalka23
autor
1. feb 2013

PS: A maličkee sa narodi koncom augusta

zuzulica
1. feb 2013

Asi nie, podmienka nároku je 270dní nemocenského poistenia za posledné dva roky. Ty namiesto materskej dostaneš rodičovský príspevok.

zuzana909
1. feb 2013

@horalka23 v práci si stále zamestnaná alebo máš zmluvu na dobu určitú?

horalka23
autor
1. feb 2013

som nadalej zamestnana ,,, a mam na dobu neurcitu

horalka23
autor
1. feb 2013

@zuzana909
som nadalej zamestnana ,,, a mam na dobu neurcitu

zuzana909
1. feb 2013

@horalka23 pokiaľ si stále zamestnaná, tak PN sa ti počíta do nemocenského poistného, teda podmienku 270 dní by si do augusta mala mať splnenú, materské vo výške 65% z hrubého príjmu ti budú počítať z príjmu v roku 2012 😉

horalka23
autor
1. feb 2013

@zuzana909
Tak to by bolo super,,, napisala som aj do socialky,, tak uvidime, ako to dopadne ,, ale dam wediet co mi nato odpisu,, ak odpisu :D

zalka
1. feb 2013

@horalka23 súhlasím so @zuzana909 ak ti zamestnanie potrvá, že ťa neprepustia alebo ty neskončíš PP dohodou, tak nárok na MD mať budeš ...

miskalevica
1. feb 2013

@zuzana909 ahoj mozem sa ta aj ja opytat, ci mam narok? Som zamestnana od 2.5.2012 na dobu urcitu - rok - do 1.5.2013. Kvoli rizikovemu tehu som cca od 7.7. na PN vkuse. Ked som sa bola opytat priamo v soc. poistovni, teta mi povedala, ze nemam narok na materske, lebo pocas PN mi zamestnavatel neodvadza ziadne odvody, len stat za mna plati zdravotku. A teda, soc. poistovna mi "nema z coho" vyplatit materske. Tak neviem, uz ma tu baby presviedcali, ze narok by som mala mat, ale ked mi potom toto na socialke povedali, tak som z toho jelen cisty. Nastup na matersku by som mala mat cca 15.2. Ale keby mi matreske vyplatili aspon za februar - alikvotne, marec a april, potesilo by 🙂

zalka
1. feb 2013

@miskalevica bola si tehotná pri nástupe do zamestnania? alebo si otehotnela až potom? Ak si otehotnela až potom nárok na MD ti vzniká ale len z minima, kedže si nemala odpracovaných 90 dní v zamestnaní od začiatku vzniku PP. A aj na teba sa vzťahuje nový zákon.

miskalevica
1. feb 2013

@zalka az potom v juli som otehotnela, takze potom len z toho minima ako pises. A co to je za minimum? Nejak nemam ani sajn o tom novom zakone.

zalka
1. feb 2013

@miskalevica no minimum je z minimálneho VZ .. otázka znie či to bude MD 220 alebo 255 eur ... nepíšeš koľko si zarábala ...

miskalevica
1. feb 2013

@zalka no mzdu sme mali rozdelenu na fix ( vhrubom) cca 560 eur a odmeny cca 600eur. Ale myslim, ze tie odmeny sa nerataju do VZ.

zuzana909
2. feb 2013

@miskalevica žiaľ ako píše @zalka tebe tam nevychádzajú tie dni, aby sa ti mohla materská rátať z pracovného pomeru musíš mať splnených 90 dní nemocenského poistenia (PN sa tam nepočíta), takže tebe budú materskú rátať z predpokladaného denného vymeriavacieho základu (PDVZ). PDVZ sa počíta ako 1/30 z vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo nemocenské poistenie.
ak si dostávala odmeny tak aj z tých sa platia odvody, takže účtovníčka by ti mala napísať pravdepodobný vymeriavací základ 560+600 = 1160,- € v hrubom.
pri takomto príjme by si mohla mať cca 255,45 € materskú
odmeny sa do zmluvy dávajú preto, lebo odmena je zložka mzdy na ktorú máš nárok ak splníš určité podmienky, ak ich nesplníš tak ti na odmenu môžu siahnuť, a ty si ju môžeš nárokovať len súdnou cestou a dokázať, že ti ju neoprávnene nepriznali.
je to taká poistka zo strany zamestnávateľa, v podstate nárok máš na 560,- a tých 600,- dostávaš podľa toho ako vykonávaš svoju prácu, môžeš dostať aj nemusíš 😉

kattie1982
2. feb 2013

@miskalevica narok na MD urcite mat budes, ale len z toho minima, ako ti tu kocky uz pisali... lepsie vsak dostat aspon nieco, ako nic :(

miskalevica
2. feb 2013

@zuzana909
@kattie1982

dakujem vam za pomoc, nuz uvidime aka suma pride na rozhodnuti, ja som zmierena, ze moc cez 200 eur to nebude 😉 . Suhlasim, ze zas je to lepsie ako nic.

zuzana909
2. feb 2013

@miskalevica keby si sa zaujímala trošku skôr mohli sme to vylepšiť, ale už je neskoro 😉 držím palce aby bolo bábo aj maminka v poriadku a prajem veľa zdravíčka 🙂

horalka23
autor
7. feb 2013

Tak toto mi odpisali zo socialky :
Aby poistenkyni vznikol nárok na materské, musí byť nemocensky poistená v čase vzniku nároku na dávku (alebo sa na ňu musí vzťahovať v tom čase ochranná lehota) a nemocenské poistenie jej musí trvať najmenej 270 dní pred pôrodom (do obdobia 270 dní možno započítať akékoľvek ukončené nemocenské poistenie). Z Vášho podania vyplýva, že ste v pracovnom pomere od 16. júla 2012. Predpokladaný termín pôrodu máte určený 28. augusta 2013. Ak Váš pracovný pomer bude trvať až do nástupu na materskú, vznikne Vám nárok na materské.