Máte už vyplatený tehotenský príspevok?

vasjar
15. máj 2021

Ahojte, chcem sa opýtať, tie, ktoré ste žiadali o tehotenský príspevok a bol vám schválený, dostali ste už aj zaplatené?

petamich
15. máj 2021

@vasjar ano vcera (a vyrozumenie este nemam, peniaze prisli skor ako papier), ak mas uz vyrozumenie, tak podla mna pridu buduci tyzden, socialna poistovna ma vyplatne terminy medzi 15.-25. v mesiaci :D takze este stale mozu prist alebo kedze maju na rozhodnutie 60 dni, moze sa i stat, ze ked to nestihli nahodit do systemu, tak tu poslu v juni za dva mesiace

vasjar
autor
15. máj 2021

@petamich papier od socialky o schválení mi prišiel minulý týždeň, ak sa smiem spýtať, na účet vám to prišlo pod akým názvom?

petamich
15. máj 2021

@vasjar chodi to ako klasicka nemocenska davka, babam zo skupiny julovky to prislo napr. viacerym v jednej sume spolu s PN - platba je od Socialnej poistovne a v popise je Nemocenska davka

lenkakravcova
15. máj 2021

@petamich Môžem sa opýtať, z tých podmienok co som čítala mi nie je úplne jasné aké podmienky je tam potrebné spnat:
- v deň začatia tehotenstva mat 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2r, alebo v deň žiadosti (ak niekto žiada neskôr)?
- vypláca sa to hneď od prvého mesiaca, alebo od štvrtého mesiaca, a spätne alebo v dany mesiac?
Ďakujem vám za odpoveď ak toto viete. 🙂

petamich
15. máj 2021

@lenkakravcova podmienky treba splnat ku dnu naroku - neviem v kolkom tyzdni tehotenstva si ale skusim dve varianty
a) vcera sa dovrsil 13tt tehotenstva, tym padom treba splnat podmienky k 14.5. kedy vznika narok a davka rovnako ako materska bude vypocitana za alikvotny pocet dni = 14.5.-do konca maja a potom uz az do porodu
b) pripad ako ja, ze o dva mesiace rodim a teda je jedno kedy som dosiahla 13tt (v januari), lebo narok mi vznikol s ucinnostou davky od 1.4. a tym padom som dostala davku za cely april 2021 a bude vyplacana do porodu

tu je to ine ako pri materskej, treba to splnat ku dnu naroku = ak v pripade napr. variantu a) by som nesplnala 270 dni alebo inu podmienku, tak narok na davku zanika, neda sa poziadat neskor ako je to napr. pri materskej, ze to treba splnat najneskor ku dnu porodu

poslednej otazke nerozumiem 🙂 skusis prosim viac rozpisat? da sa v nej pochopit viac otazok napr.
- ak som bola v 13tt uz skor ako 1.4.2021 davka sa nevyplaca spatne
- ak v case vzniku naroku nesplnam podmienky, narok na davku zanika
- ak v case vzniku naroku splnam podmienky ale "zabudnem" poziadat - je tam premlcacia lehota 3 roky = ak poziadas neskor, vyplatia ti spatne za obdobie, kedy si mala mat narok

ak som otazku nepochopila a mala si na mysli nieco ine, tak prosim dopis ;)

lenkakravcova
15. máj 2021

@petamich Joj super si to rozpísala, už chápem 🙂 (tú poslednú otázku si nevšímaj, to už ani ja neviem čo som sa chcela opýtať, lebo som to nejako skomolila :D ). Z toho čo si rozpísala už viem potrebné - ďakujem! 🙂

petamich
15. máj 2021

@lenkakravcova za malicko 🙂

vasjar
autor
15. máj 2021

@petamich no tiež mi prišla nejaká suma pod "nemocenska dávka" a som nevedela, či to je to tehotenské alebo materská dovolenka

petamich
15. máj 2021

@vasjar moze byt podla bab v skupine jedno/druhe alebo oboje 🙂 viacere dostali v jednej platbe - ja este matersku nemam (nastupujem az buduci tyzden), takze v tom nepomozem, mne prislo len to tehotenske - podla toho ako vysoka sa ti zda - podozrivo vysoka, podozrivo nizka 🤷‍♀️

vasjar
autor
16. máj 2021

@petamich ja som nastúpila na materskú 24.4.

petamich
16. máj 2021

@vasjar no tak by si vlastne mala dostat tehotensky prispevok za cely april a matersku 24.4.-30.4. alikvotnu cast

vasjar
autor
16. máj 2021

@petamich tak potom mj to asi vychádza, 👍

verca342
29. jún 2021

K dátumu 2.6 bolo presne 13 týždňov čo som tehu a 15 mi došlo 7.20€ nechápem čo to došlo za jeden deň že toľko budem poberať ináč si to neviem vysvetliť ale rozhodnutie mi ešte nedoslo

tuki1
4. jan 2022

@petamich Dobry den chcem sa opytat mam narok na nem.davku ak som s prvym dietatom na rodicovskej dovolenke?Momentalne som v 9tyždni .Vopred ďakujem za odpoveď

petamich
4. jan 2022

@tuki1 tam je dolezite, ci pracovny pomer stale trva - ak ano, tak narok na tehotneske vznika

tuki1
5. jan 2022

@petamich výpoveď sme dostali teraz v marci cela firma skončila kôli covid.

petamich
5. jan 2022

@tuki1 v marci ako marec 2021 minuly rok? nie tak potom narok nevznika, kedze nie aktivne nemocenske poistenie alebo v marci 2022 zanika?

tuki1
6. jan 2022

@petamich V marci 2021 bol ukonceny pracovny pomer

petamich
6. jan 2022

@tuki1 tak potom nie - kedze nie je aktivne nemocenske poistenie

tuki1
7. jan 2022

@petamich ďakujem

kris21
13. jan 2022

Ahojte prišlo vám už tehotenské v tomto roku?

ivkaamiska
20. jan 2022

@kris21 no mne nie.. mam tatrabanku. vam uz ano?

bagiro
7. feb 2022

@petamich dobry den,ak som podala ziadost o tehotenske 14.1.2022,cca kolko sa prosim caka na odpoved zo socialnej poistovne? Dakujem

petamich
7. feb 2022

@bagiro mne odpoved nikdy neprisla a zrazu len zacal chodit prispevok 🙂 maju 60 dni na stanovisko oficialne v 90% pripadov ak splnate narok tak uz vo februari poukazu

bagiro
7. feb 2022

@petamich dakujem🙂

bobussv
28. mar 2022

prosím vás mohlo mi prísť za tehotenské marec len 57€ ak to bolo 15dni od kedy som naň mala nárok??

petamich
28. mar 2022

@bobussv tehotenske podobne ako materska sa vyplaca za alikvotny pocet dni, ak nevznikol narok za cely mesiac, netusim na aku vysku mate narok ale keby aj len na najnizsiu tak to nesedi, kedze 15 dni je polovica mesiaca a teda uz najnizsie by malo byt okolo 111E

kazdopadne tehotenske za marec este nemohlo prist, kedze sa davky vyplacaju mesiac pozadu, tak ak tak za februar? od kedy vznikol narok?

bobussv
28. mar 2022

@petamich noo ak dobre pozerám kalendár tak som začala 13+tt presne 14.2.

petamich
28. mar 2022

@bobussv aky termin porodu ti lekar uviedol do ziadosti? na stranke socialnej poistovne je lehotnik materske/tehotenske, tam si to este over podla terminu porodu, ci aj im vyslo 14.2. a ak ano tak je nieco zle, ked mas narok len na minimalne co je 215.50, tak by to za 15 dni malo byt tych 111 nieco 🤷‍♀️

bobussv
28. mar 2022

@petamich termín mam 29.8. Ani mne sa to nezdá no skúsim tam zavolať..