Materská 3 roky - prečo toľko?

16. sep 2022

Viete niekto realne mi povedat ze preco vlasne mame matersku 3 roky? Preco zrovna 3 a nie 2 napr.?
Inde vo svete je to omnoho menej, alebo je napr 4 mesiace doma mama a 4 mesiace otec (Spanielsko)
Mam pocit ze tu sa zena stane mamou a vlasne je tak trochu vytlacena na okraj, 3 roky doma (viem ze nemusi byt 3 ale v prioade napr ze byva vo velkom meste a skolka berie fakt az od 3 a nema dajme tomu financie na sukromnu).
Potom je tu este aj ta druha strana ze niekedy ma zena vycitky ak chce ist skor do prave lebo vacsina zien ostava tie 3 roky.
Nepride vam to zbytocne vela? Nehovorim o extremoch ako Svajciarsko co ma matersku asi 3 mesiace ale napr 2 roky,nie je to az az? Ak ma zen napr 2 deti za sebou tak po 4 rokoch (co aj to uz je dost na vypadnutie z pracovneho procesu) by mohla ist spat namiesto 6tich. Po 6 rokoch sa ten clovek musi fakt citit uplne vypadnuty zo vsetkeho a musi to byt tazke zase sa zaradit. Aj financie taha len muz.
Podla mna by mohla byt 1.5 roka - 2 roky materska/otcovska a idealne tak ze by sa prestriedala zena a muz. Aby to nebolo vzdy len na pleciach tej zeny. Fyzicky si to odserie tehotenstvo,hormony,porod a pokracuje cele tienroky aj psychicky na materskej a potom naspat do roboty a z roboty do druhej sichty doma.
Neni cas aby sa aj nasa spolocnost trochu v tomto posunula ?

zuzana76
17. sep 2022

@zuzanockamt už je to pasé, ma 12 rokov , len som tým chcela povedať, že keby sa dalo, zostala by som aj 5 rokov

wodanka
17. sep 2022

@viestta to je pohľad do nedávnej histórie. Treba ísť ešte ďalej, kedy škôlky a ani jasle neboli. Tie prišli masovo až po druhej svetovej vojne, kedy nebolo dostatok mužov (zomreli vo vojne) a bolo treba naštartovať ekonomiku. Tak museli ísť pracovať aj ženy. A aby mali kam "odložiť" deti, vznikli jasle a škôlky. A druhý fakt, ktorý sa podpísal na ich vzniku je ten, že už nestačí jeden príjem do domácnosti, aby rodina vyzila. Už musia vo väčšine rodín byť dva. V minulosti muž dokázal sám zabezpečiť rodinu a žena mohla a aj bola doma a venovala sa deťom a domácnosti.

wodanka
17. sep 2022

Môj názor na 3 ročnú RD je, že je to správne a ma to tak aj zostať. Prvé tri roky sú pre vývin dieťaťa najdôležitejšie a jediné čo vtedy potrebuje je pevné puto so vztahovou osobou (matkou). Ani pre mňa to nebolo jednoduché vzdať sa kariéry a byť doma, ale vedela som a aj viem prečo to robím. Život je aj o obetovani sa a nielen hladení si na seba, že čo je dobré a uspokojujuce pre mňa.

elizita
17. sep 2022

@wodanka čiže dieťa ktoré je od 2r v škôlke nemá dostatočne vyvinuté puto s matkou? Veď tam nie je 24h denne,ale len nejakých 7 či 8 a aj z toho 2h prespí. A ako si vytvára puto s otcom? Koľko otcov je doma s dieťaťom? Nepodceňuje sa vzťah s otcom tým pádom tak trochu?

sisaka
17. sep 2022

Ja si myslím, že 3 roky platenej rodičovskej je nadštandardné ale je to (asi jediné) veľké +, ktoré slovenským ženám môže závidieť cely svet.
Pre vývoj dieťaťa sú tie prvé tri roky veľmi dôležité a je super, že je to ženám, ktoré chcú ostať s detmi tak dlho doma umožnené.
A tu nastáva ten problém, pripadá mi, že sa to berie ako nejaká povinnosť, pritom je to dobrovoľné a žena môže nastúpiť do prace hocikedy pred 3. rokom života dieťaťa. Nechápem, prečo by sa tá hranica mala meniť koli nejakým ženám, ktoré si myslia, že je to pridlho. Však tie ženy môžu ísť do prace skôr, prečo riešiť, že niektoré chcú ostať celé 3 roky?
Autorka tu vyťahuje nejakú svokru, ktorej sa to zdá priveľa, lebo žije v zahraničí a tam je to inak.
Ja tiež žijem v zahraničí a teda keď sa v práci o tom bavíme, tak všetky ženy do jednej tvrdia, že je to úžasné mať takú dlhu platenú rodičovskú dovolenku a brali by ju hneď. U nás je len 12 mesiacov a pred pár rokmi to zmenili a už sa da byť aj 18 mesiacov, ale za tie isté peniaze, ale aspoň zamestnávateľ podrží miesto. Ja som bola s prvým dieťaťom doma len 2 roky, bolo to na Slovensku a nikto ma teda neodsudzoval a s druhým už tu 3 roky z toho len 1 rok platenej a prišla som koli tomu o prácu. Vôbec to nie je na “západe” také ružové, ako sa to tu autorka snaží vymaľovať, mala som kolegyne, čo prišli po roku do prace, dieťa ešte dojčené, mnohé ešte ani nevedeli chodiť, budili sa v noci a už sa o ne cely deň starali opatrovateľky alebo boli v škôlke, ktorá je u nás neskutočne drahá ( pri dvoch malých deťoch je to pre mnohých celá výplata). Je naivné si myslieť, že keď je taký systém, aj škôlok bude veľa. No nie je… Na škôlky sú poradovníky, na tie lepšie sa deti zapisujú už pri narodeni, štátne škôlky nie sú, až minuly rok začal štát niektoré zariadenia dotovať, ale len čiastočne. Mnohé ženy u nás prvé roky dieťaťa pracujú len cez vikendy, nočné, či poobede, keď je manžel doma, aby mohli s dieťaťom byť doma, mnohé príjdu o prácu koli tomu, mnohé si priberú cudzie deti a starajú sa za poplatok o ne, len aby mohli ostať s nimi dlhšie ako jeden rok doma, o niektoré sa starajú starí rodičia, ak už nepracujú, tých prvých 5 rokov života sa to tu pláta naozaj kadejako… Fakt vám to prijde také úžasné? Mne ani nie a som rada, že už nemám malé deti, lebo ke to u nás neskutočne finančne náročné.

wodanka
18. sep 2022

@elizita o tom aké silné puto má dieťa s matkou rozhoduje veľa faktorov, takže môže aj nemusí byť rovnako silné. Ale pobyt v škôlke u tak malých detí, toto puto zväčša oslabuje. Áno strávi tam 6-8 hodín, otázka je koľko hodín potom strávi so vztahovou osobou (zvyčajne je to matka) a ako "kvalitný" je tento čas pre posilnenie ich vzťahu.
Co sa týka otcov tak puto medzi ním a dieťaťom je získané, zatiaľ čo medzi matkou a dieťaťom je vrodené. A to je základný rozdiel. A z pohľadu evolúcie boli muži mimo domu (lovili zver, snažili sa zabezpečiť, aby prežili). Prvé roky výchovy, tak prinalezali ženám, úloha otca prišla v neskoršom veku dieťaťa. To je len krátky pohľad späť a každý nech si z toho urobí svoj názor.

autor
18. sep 2022

@sisaka prosim ta ukludni si, nemusis pisat ako niekoho vytahujem a malujem aky je zapad uzasny. Dala som priklady, nedavala som sudy ako je co uzasne ale rozlicne uhly pohladu. Za to ze ty zijes v zahranici si nezjedla vsetku mudrost sveta, snazim sa tu diskutovat slusne tak sa prosim o to posnaz aj ty.

zuzana76
18. sep 2022

@sisaka úplne súhlasím, prečo rušiť tuto jedinú výhodu, keď to vlastne nie je podmienka, len možnosť, kto chce ist do prace, môže aj skôr.

zuzana76
18. sep 2022

Sisaka, predsa slušne uviedla argumenty, tiež to nevidím tak ružovo v zahraničí, mám blízku rodinu a čo by dali za naše tri roky

autor
18. sep 2022

@wodanka ja nie som psycholog,nemam ziadnu relevantu studium ako je to s putom matky a dietata pri nastupe so skolky skor,kazdopadne to by cely zapadny svet nemal vztah s mamou. Nechcem to zobseobecnovat ale ako tu uz bolo pisane to by potom slovaci a cesi boli asi jedinym narodom na svete ktory ma vztah s mamou.

autor
18. sep 2022

@zuzana76 ok dobre pekny den

nickpick
18. sep 2022

@snehulak77 ano pediater - muz sa vyjadri, ze je to zlocin pachany na dietati, muz co doma s dietatom urcite 3 roky nebol, a taketo vyroky velmi vyhovuju zenam, ktorym sa do prace nechce, pripadne
muzom manipulantom, ktori zeny do prace pustit nechcu….keby tie 3 roky boli skutocne take blahodarne pre vyvin dietata, tak to v tejto krajine s psychickym zdravim deti vyzera uplne inak a nielen s psychickym zdravim, v medzinarodnom testovani PISA maju nase deti opatovne najhorsie vysledky, tak si tu nemalujme medove motuzy, suhlasim s autorkou,v tomto state su veci celkovo zle nastavene, chybaju jasle, skolky, detske centra, pomoc matkam, co chcu pracovat, nizsie platy oproti muzom, ale zmenit to mozeme len my, nevolit Kollara (chlapa s 20 zenami, ktorym narobi decka pricom sa odvolava na tradicnu rodinu, ved to je chore), alebo ortodoxnych katolikov, co rozhoduju o nasich materniciach, ci psychicky narusenych ludi, ktori maju plnu hubu pomoci rodinam, ale diskriminuju socialne znevyhodnene vrstvy, Inak sa v tejto krajine veci nezmenia….

wodanka
18. sep 2022

Ja nepíšem nič o tom, žeby dieťa, ktoré chodí do škôlky, jaslí, nemalo mať v neskoršom veku, vzťah s mamou.
Píšem o pute, vzťahovej väzbe a to aká je silná a kvalitná má dopad na mnoho aspektov v živote človeka. Ale o tom už táto diskusia nie je. To je iná téma, ktorá sa nedá prebrať v pár riadkoch. Ak Ťa to zaujíma, na trhu je dostatok kníh, ktoré to vysvetľujú.

autor
18. sep 2022

@wodanka ja viem co je puto - vztahova vazba. Ale nesuhlasim s tebou. Ale je to v poriadku.

luccija
18. sep 2022

@katka0123 mas pravdu s tym zahranicim ja mam vela kamaratok co ziju vo Viedni a ziadne obavy mat viac deti, lebo...je tam velka moznost robit pol uvazky za slusne peniaze, v klude si deti odnesu do institucii a pracuju 9 - 13,14,15 a vsetci su spokojni.
To je to, co u nas chyba vsetky zeny, ktore maju deti by mali mat moznost robit menej hodin uvazku.A nie vstavat 5:30 a vecer zalahnut strhana o 22.
Autorka necitala som vsetko o akej juzanskej krajine pises? IT, HR tam su zeny dlho doma s detmi...ale respektujem, ak nenapises.
A k otazke roky doma boli najkrajsie, bola som 3 r a po par mesiacoch skolky na predlzenom do 6 r
Popri tom som mala prijem zo svojej aktivity a nikdy sa uz nevratila na povodne miesto a uplne zmenila zamestnanie.A preco 3 r neviem?len je obrovsky rozdiel medzi 2 a 3 r dietatom a kazde dietko a mama su ine poznam 4 r nesamostatne, a 2 r, ktore si samo ustelie kostrbato postel, vie obut.Kazdy ma ine kriterium kedy je jeho dieta pripravene na skolku pre jednu, ked je bez cumla, pre druhu, ked vie povedat co sa tam dialo...dalsia potrebuje financie tak nema moznost spekulovat.
Mne sa nepaci tvrdenie ma 3 r je zrele na skolku ako ucitelka som videla vela 2,5 r, ktore tam boli stastne cely den si uzivali a aj 4 r, ktoremu by stacila opatrovatelka a nie stadovitost, rezim a odpoved , lebo to tak musi byt...
Za mna by mali deti chodit do skolky od 3,5 -4 r dovtedy s mamou, rodinnym prislusnikom ci opatrovatelkou a sme zase pri peniazoch co si kto moze dovolit zaplatit..

natalienka12
18. sep 2022

Dievcata, ale vobec nie je pravda, ze v zahranici zena MUSI ist robit…co sme v diktature? Nic nemusi. Len nema almuznu 300 euro ci kolko je ten rodicovsky. Aj v zahranici moze byt zena doma v domacnosti kolko chce. Mimochodom v Nemecku su len rodinne pridavky vo vyske nasho rodicovskeho prispevku, nie smiesnych 30 eur. V zahranici su vsak zeny mentalne trosku inak nastavene, chcu byt uzitocne, realizuju sa v kariere. Takze co je to aky luxus u nas. Ak rodinu uzivi muz, zena moze byt doma kolko chce kdekolvek.

zuzana76
18. sep 2022

@natalienka12 v zahranici vela zien pracuje na polovicny uvazok, aby neboli ustvane, ale mali cas aj na starostlivost o rodinu, je to praveze ovela beznejsie ako u nas, o kariere sa mozeme bavit v radoch lekarok, pravniciek, vysokoskolskych pedagogov, manazerok, ale bezna zena je rada, ze je rada a ze o stvrtej - pol piatej stihne vybrat dieta zo skolky

nickpick
18. sep 2022

rozdiel medzi SK a trebars matkami v NL je, ze velka vacsina pracovat chce, lebo ich praca bavi, chcu sa realizovar, budovat karieru, podnikat, chcu nieco vytvorit a maju v zivote ciel, narodenim deti sa ich zivot nekonci, myslia aj na blaho spolocnosti, Holandania sa nemaju dobre a nemaju vysoku kvalitu zivota kvoli vysokym davkam a prispevkom, ale preto ze maju funkcne institucie, zaujima ich co sa v ich krajine deje, je ich pocut ked s niecim v krajine nesuhlasia, nie je to beztvara masa co nadava len doma v obyvackach a na internetovych forach, staci si tu precitat prispevky za poslednych par dni, zeny sa nemozu vratit do prace lebo maju po 2 deti a nema ich kto zastupit, lebo rodina daleko, muz pracuje v zahranici a skolky su plne, dalsiu nechce do roboty pustit muz lebo podla neho ma sediet doma kym neti nebudu plnolete, ina je doma s detmi 10 rokov, je bez prijmu ekonomicky zavisla od muza ktory sa nepodiela na vychove, starostlivosti o domacnost, sice jej povie ze nech do roboty ide, ale ked bude dieta chore on doma nezostane, ma si to zariadit sama, neda jej peniaze na oblecenie ani opravu zubov aby nevyzerala ako chudera ked nastupi do zamestnania, toto je len par prikladov co som tu posledne dni citala, je mi z toho nenormalne smutno….

zuzana76
18. sep 2022

Zeny sa snazia byt uzitocne nielen v zahranici, kolko zien aj u nas vyraba rozne produkty, zalozili firmy, ale to su SZCO, nie bezny pracovnik, ktory musi byt v praci od -do.

natalienka12
18. sep 2022

@zuzana76 Tak to je skresleny pohlad…spomenula si pravnikov, kedze sama tuto skolu mam, viem ako to vyzera s pravnikmi na trhu, velka vacsina z nich robi nepravnicke nekvalifikovane prace. Nie kazdy moze byt advokat, sudca, prokurator, notar, exekutor…velka vacsina pravnikov je rada, ak dostane miesto vyssieho sudneho uradnika za cca 1200 hrubeho a na sudcu sa nikdy nedostane. Lekari, mam v rodine lekarov, takze…kym sa lekar dostane k atestacii su to velmi tazke roky driny a obetovania sa. V praci sa realizuju aj normalne bezne zeny, napr. ucitelky, novinarky, psychologicky, socialne kuratorky, pracovnicky v banke…vsetko su to pozicie, ktore zenu naplnaju. Ba aj praca predavacky moze zenu bavit, aj praca vo fabrike. Vsetky robime bezne pozicie, netreba sa nad nikoho vyvysovat. Osobitnu poziciu ma mozno prezidentka, ministerky, clenky vysokeho manazmentu nadnarodnych spolocnosti. Nam napriklad zakon umoznuje kratsi pracovny cas ale nepoznam kolegynu ktora by to urobila, lebo by robila takmer tolko ako ostatni a mala plat prudko znizeny. Prave slovenske zeny rady hladaju spisob ako co najdlhsie byt doma a vyhovaraju sa na sopliky a kasliky. Deti vo vyspelych krajinach nie su chore? So soplom sa da vziat aj dovolenka 2-3 dni a nie hned tahat 10 dnovu ocerku.

zuzana76
18. sep 2022

@natalienka12 ja tiež trochu vidím do situácie, dokonca aj právničky v zahraničí, ak su matkami tak robia niečo iné, trh je presýtený, ale nemyslím, že je to skreslené, právnička , ktorá pracuje v oblasti, aj lekárka sa musí ďalej posúvať a áno to je kariéra, ja nikoho nevyvysujem, takéto ženy sa možno ponáhľajú do prace, ja som učiteľka, venujem sa aj doma tomu, čomu vo svojej práci , vzdelávam deti, pocas rodičovskej dovolenky som nezahalala, urobila som si kurz účtovníctva, ovládam 4 jazyky, tu ide o to, že toto je jediná výhoda slovenských žien a my im ju chceme vziat? S čím súhlasím, to je zlepšovať pracovne podmienky žien na Slovensku, polovičný úväzok, atd… aby ženy chceli ist do prace a nie ich uštvať, naložiť na ne ako na kone

sisaka
18. sep 2022

Milá autorka - ja som úplne, ale úplne kludná, teba ale vytáča každý príspevok, ktorý s tebou nesúhlasí. Napísala som svoj názor a vysvetlila som ho, to nie je požrať všetku mudrosť sveta, to sa nazýva podeliť sa o nazor vzniknutý na základe vlastnej skúsenosti. Do mňa neskač, mna nejaké anonymné nicky, ktoré nie su schopné sa postaviť za svoj názor, ale pasivno-agresívne reagujú na každého, kto vyjadrí iný, prídu akurát smiešne.

elizita
18. sep 2022

@wodanka ten čas netravi o nič menej kvalitne ako s takou matkou,ktorá je s ním celý deň.. verím,že v mnohých prípadoch možno aj kvalitnejšie ako to tu už niekto spomínal..

autor
18. sep 2022

@sisaka 😂🤪 presne tak mna vytaca kazdy prispevok ktory so mnou nesuhlasi 🫶🏻 pasivno agresivna si jedine tak ty, ked ti napisem ze mas pisat slusne a ty sa hned nastartujes 🤷🏽‍♀️ to je tazko no, ale je nedela,idem piect kolac na tej mojej materskej ked uz nic ine tak si nekaz den ani ty a vdakabohu za anonymne nicky 🤞🏻

snehulak77
18. sep 2022

@nickpick pozri, môžeš ma vnímať ako ženu, ktorá nechce robiť alebo ze ju muž utlaca doma. Pravda je taká, že rozmýšľam, čo budem robiť po materskej, pretože som robila niekoľko rokov, ale späť sa vrátiť už nemôžem, takže uvažujem aj o rekvalifikacii. Poznám ženy, ktoré materskú využili na sebarozvoj, ale venovali sa aj dieťaťu. Pisa testy, ktoré spomínaš, v podstate nemajú nič so psychickým zdravím, aj odborníci sa zhodujú, že ide o zle podmienky v našom školstve. A pod toto školstvo, žiaľ, patria predsa aj škôlky a prípravy do škôl. Ze nás škola učí memorovanie, že nechápeme citanemu textu, že nevieme spájať súvislosti, no to je nastavenie našich škôl, a keď takto fungujú, tak aj psychicky zdravý jedinec sa tomu prispôsobí, ale výsledky nebudú ktovieake. Možno práve to je výhoda, ak matka vedie deti doma, že sa môžu rozprávať o tom, čo čítali, je tam mama a dieťa. Nie učiteľ a 20 deti. Dieťa sa slobodne bez pocitu hanby matky pýta, slobodne vyjadruje svoj názor. Takže v tomto ponímaní mi príde, že možno aj to domskolactvo ma väčší zmysel. Navyše, deti nekončia v tých testoch najhoršie, ale podpriemerne, čo je rozdiel, ale musíme uznať, že problematika je obsirnejsia.
Dôvod, prečo niekto dáva dieťatko do škôlky môže byť u každej matky iný. Ja nikoho neodsudzujem. Ja som napísala, že mne osobne sa paci iný prístup. Nechcela som tu nikoho poburit ani nahnevať

snehulak77
18. sep 2022

@nickpick co sa týka nastavenia žien v našej spoločnosti, súhlasím s tebou. Malo by byt úplne normálne, aby mala žena rovnaký plat ako muž, aby mohla mať možnosť byť v rovnakej pracovnej pozícii a KO muž, poprípade aj na polovičný úväzok, čo by situáciu značne uľahčilo a žena by bola aj zrealizovaná mimo domov, aj sa venovala dieťaťu. Chápem, že žena musí vypnúť z tejto polohy matky niekedy (ja osobne ale psychogygienu mam, dieťa mi ma kto postrazit, keď chcem ísť behať, cvičiť, do mesta, ale keby túto možnosť nemám, tak sa rozhodne cítim horšie)

paniduhancikovie
24. sep 2022

Každá to mame nastavene inak, podľa mňa je skvelé ze mame moz lst byt 3 roky doma, ak niekto nechce, ide skôr a rodičovský mu beží...z vývinovej psychológie je dieťa okolo 3 rokov pripravené zvladnut odlúčenie od domova a matky. Jasne, zvladne to aj skôr keď musi, ale samo by si to nevybralo. Všetko je to ale stále o tom co vyhovujeme vám a dieťatku, 🙂