Materská dovolenka - nevychádza mi 270 dní

majkaat
31. mar 2019

Ahojte, vedel by mi niekto poradiť. Čakáme bábätko, do konca minulého roka som bola v zahraničí.. Na sk som si neplatila nemocenské p. Od 8.1. som sa zamestnala a nevychádza mi 270 dní do pôrodu... Dá sa niečo priplacat naviac aby mi vyšla materská alebo už nie? Musí tam byt splnená ta podmienka odpracovaných 270 dní posledné 2 roky? Ďakujem 😉

lubik87
31. mar 2019

@majkaat v ktorom si presne týždni? Doplatiť sa nedá , podmienka musí byť splnená

sofinka1301
31. mar 2019

@majkaat tiez som bola v zahraničí 10rokov po návrate na sk soom čakala babo robila som na slovensku pár mesiacov... Doložil som do práce papiere z CZ a aj úradu prace s dostávala som minimalnu materskú. Ak chcete napíšte spravu

lubik87
31. mar 2019

@sofinka1301 minimálna materská je rodičovský príspevok nie ?

majkaat
autor
31. mar 2019

Bola som na sociálnej poisťovni povedala som moju situáciu a pán mi povedal ze sa mam niekde zamestnať aspoň a 2 mesiace čím skôr a materská sa mi bude počítať zo zamestnania ktoré mam teraz... Preto sa pýtam ci s tým má niekto skúsenosť... Ci sa to budú rátať tie dni z druhého zamestnania alebo ako? Asi tam zájdem ešte raz... 🤔
Som v 15 týždni... Okolo 25.9. Mam termín

sofinka1301
31. mar 2019

@lubik87 vypočítali mi normálne materskú aj keď bola malá no vyššia ako rodicovsky

lubik87
31. mar 2019

@sofinka1301 no lebo minimálna materská neexistuje

lubik87
31. mar 2019

@majkaat no narataj si od 8.1 270 dní a uvidíš či ti to vyjde ale ako píše kočka vyššie dolož pracovnú zmluvu zo zahraničia. Snáď dačo vybavíte 🙂

majkaat
autor
31. mar 2019

Tak ja som to už rátala vychádza tam 261 dní... A na tu zmluvu zo zahraničia som sa pýtala a povedali mi ze počítajú len nemocenské platené na slovensku.. Tak ja už neviem 🤔😀

prettiness
31. mar 2019

@majkaat no ono ked chces poberat matersku na slovensku musis tu aj platit... takze tych 270dni musis mat nemocenske zaplatene tu... a kedy mas termin? tych 261 dni ti vychadza do terminu alebo do nastupu na matersku (6t pred terminom)

majkaat
autor
31. mar 2019

@prettiness vychádza to do termínu... To mi je jasne ze tu musím platiť... Mňa len zaujímalo ci sa to nepočíta naviac keď sa ešte niekde zamestnam na par mesiacov...

lubik87
31. mar 2019

@majkaat no a materská zo zahraničia ? Zisti si to

lubik87
31. mar 2019

@majkaat ach no skoro 2 mesiace ti chýbajú..už sa.to.neda spätne platiť.....

bsp39
31. mar 2019

@lubik87 dá sa, len jej musia poradiť odborníčky, ktoré sa v tom vyznajú. Ešte tu nie sú, ako pozerám.

jana005
31. mar 2019

@majkaat ahoj, skus poprosiť @zalka alebo @evittam o pomoc,sú toto odborníčky

zalka
31. mar 2019

@majkaat výšku MD ti vyrátajú z príjmu kt. dosiahneš na SVK .. tj. ak by si počúvla toho pána zo SP a zamestnala sa kdesi na dva mesiace tak MD by bola minimálna
na MD z výšky hrubej mzdy musíš byť zamestnaná 90 dní bez PN a OCR ...
a zo zahraničia ak si tam platila obdobu našho nemocenskeho poistenia tak dni poistenia zo zahraničia ti dorátajú.
alebo sa do istoty zamestnaj na dohodu s pravidelným príjmom v súbehu so zamestnaním na 2-3 mesiace max. 89 dní.

majkaat
autor
31. mar 2019

@zalka takze ak budem normlane zamestnana az do porodu tak sa mi bude pocitat materska z hrubej mzdy aku mam teraz .... alebo ak nesplnim tych 270 dni tak budem mat minimalnu matersku alebo len rodicovsky? lebo v zahranici neviem ako tam odvadzaju NP....kedze som tam mala nieco ako dohoda u nas...len na par hodin....dakujem za odpovede ...

zalka
31. mar 2019

@majkaat tak potom sa nespoliehaj len na zamestnanie ale nájdi si ešte na 2-3 mesiace dohodu v súbehu s TPP na svk .. na pár hodín do týždna za pár euro ,....

majkaat
autor
31. mar 2019

@zalka Dakujem za odpovede ;)
skusim nieco najst 🙂

majkaat
autor
31. mar 2019

@jana005 DAkujem ;)

evittam
1. apr 2019

@sofinka1301 Minimalna MD neexistuje.

evittam
1. apr 2019

@prettiness Nemusíš mat NP zaplatené musis mat 270NP.😉

lulu15
25. máj 2020

Rodicovsky prispevok