Materská z dobrovoľného poistenia

sanny2993
9. dec 2020

Ahojte. Čakáme prvé bábätko pri ktorom podmienku na poberanie Materskeho spĺňam. V čase tehotenstva mi však skončil pracovný pomer na dobu určitú. O druhé bábätko by sme sa chceli pokúsiť do tých, max 3 rokov od pôrodu. Zaujíma ma ci máte niekto skúsenosť s touto situáciou a čo je pre nás najlepšie - pokúsiť sa zamestnať popri poberaní rodičovskej aspoň na tých 270 dni ? Je to vobec reálne popri 2 ročnom drobcekovi ? Alebo si hradiť dobrovoľne nemocenské 270 dní ? Výšku platieb si stanovujem sama ? Kedy s platením začať ? Koľko by bola cca výška platieb do socialnej poistovni v situacii kedy by som chcela dosiahnuť Materské aspoň 600 eur ?

sanny2993
autor
9. dec 2020

@sanny2993 a ešte ma zaujíma či budem mať z dobrovoľného poistenia narok v pripade potreby na PN a následne aj MD

bykaterina
9. dec 2020

@sanny2993 tie platby by si mala hrozne vysoke lebo uz sa neda poistit iba nemocensky ako to bolo pred par rokmi ale musis sa poistit cely balik aj dochodkove atd ... cize to uz sa davno neoplati..
a kedze cakas prve este si ani neporodila .. zakony sa menia ries to az potom ked to bude aktualne lebo teraz je to tak a o rok to bude inak,,, zakony sa stale novelizuju .. takze sa netrap este nad tym co bude o par rokov

sanny2993
autor
9. dec 2020

@bykaterina dakujem krasne za radu ☺ moja hlupa vlastnosť, plánovať do detailov dopredu 😏😂

denkatn
9. dec 2020

ja som mala matersku z dobrovolneho poistenia. mala som aj pn, ale vtedy mozno boli ine zakony, ako ti poradili to musis vzdy v dany okamih skumat, ked uz zacinas s tym dobrovolnym vtedy sa treba pytat na co budes mat narok. inac mne vtedy poradila velmi dobra pani v socilanej poistovni, takze nevahaj sa opytat tam na vysku platieb a potom aka vychadza materska. akurat ze teraz su viac mailom k dispozicii, neda sa tam chodit. ja som chodievala sa tam pytat. najpresnejsie cisla ti poradi vzdy ta, ktora to vybavuje.

bykaterina
9. dec 2020

@denkatn ty ked si to rieisla si paltila iba nemocenske teraz musis cely balik do socialnej poistovne cize napr 300 €co ti veru na materskej neurobi neviem aky skok moyno ti to zvysi o 50 €cize do toho vrazis viac ako potom vyberies... kvoli spekulantom sa to zrusilo. aj kvoli materským aj kvoli PNkam ludia si priplatili a viac sa im oplatilo marodovat ako robit za minimalku...

bykaterina
9. dec 2020

@sanny2993 neboj nie si sama ale nevim ako stihas ale tusim teraz od aprila budu davat €pre zeny co idu na matersku taky bonus

bykaterina
9. dec 2020

kukni google teraz to schvalili

denkatn
9. dec 2020

@bykaterina ano, ale platila som si tusim 600 Eur mesacne nie minimalku, a tiez nemas zarucene ze sa nieco nestane tebe alebo babatku, vzdy je to riziko a mozna strata penazi.

draik
9. dec 2020

@sanny2993
Ak sa už nezamestnáte, budete to mať komplikované pri DNP. Pri DNP totiž platí aj pri PN, že musíte mať 270 dní NP, aby ste mali nárok na dávku v PN. Ak túto podmienku splníte (napríklad istú dobu vopred platiť DNP z minima skrz nazbierania dní NP), zároveň nemáte problémy s otehotnením, tak sa to uhrať aj s DNP. Je potrebné ho uzatvoriť na maximálny vymeriavací základ s ohľadom na maximálne materské hneď na začiatku tehotenstva, následne po pár dňoch ísť na PN, zotrvať na nej až do nástupu na MD. Dávka v PN by bola z minima, ale materské z maxima, ak splniáte aj hlavnú podmienku materského - 270 dní NP za poslendé dva roky pred pôrodom. Platiť full DNP celú dobu už nie je také výhodné, aj keď skrz vyšší RP v prípade predchádzajceho nároku na materské je to lepšie ako predtým.

aahajnalka
9. dec 2020

@sanny2993 ahoj, som na materskej, predtym som pracovala ako HR. Pises, ze v case tehu ti skoncil PP, tzn si v ochrannej dobe a dostanes matersku. Ak medzicasom sa podari opat otehotniet este pred 3r /co bude mat prve dieta 3 roky/ tak opat ides na matersku, jedna sa o tzv retazovu matersku a davka bude taka ista ako pri prvom dietati. Platit si odvody tomuto statu sa neoplati, to je *ludovo povedane* davat z jedneho vlatneho vrecka peniaze do druheho vrecka, radsej si setri 🙂

draik
9. dec 2020

@aahajnalka
V 3. vete píšete s ohľadom na 2. vetu bludy.

aahajnalka
9. dec 2020

@draik ktora cast je blud podla vas? v 2 vete pisem vlastnymi slovami co napisala autorka: *Čakáme prvé bábätko pri ktorom podmienku na poberanie Materskeho spĺňam. V čase tehotenstva mi však skončil pracovný pomer na dobu určitú.*

aahajnalka
9. dec 2020

@draik https://www.socpoist.sk/aktuality-pri-retazovom... paci sa, mozete si nastudovat. da sa ludom pomahat a da do ludi rypat, vy ste sa rozhodli pre moznost cislo 2

draik
9. dec 2020

@aahajnalka
Nič v zlom, akurát len potvrdzujete, že sa vo veciach materského vôbec nevyznáte a navyše, podľa posledného príspevku, ani neviete čítať s porozumením. Nuž a prečo ste napísali blud? Pre tzv. reťazový pôrod je pri druhom a ďalšom tehotenstve základnou podmienkou trvanie pracovného pomeru (čo v prípade zadávateľky nebude splnené), sekundárnymi pôrod počas RD a nemať vymeriavací základ pre NP skrz hlavne RD. Zadávateľka bude za daných podmienok v OL z posledného pracovného pomeru len pri prvom dieťati.
Je nepochybne lepšie radiť vo veciach, v ktorých ste doma, nie tam, kde máte niečo odpočuté, (zle) prečítané a podobne. Zbytočne by ste totiž mohli uviesť zadávateľov otázky do omylu.

aahajnalka
9. dec 2020

@draik ano, pomylila som sa, retazova trva pri PP, ktory trva. Chvalabohu, ze existuju dokonalí ludia ako vy, co ked sa pomylia ihned mazu svoj koment 😉 Z mojej strany vsetko, prajem autorke lahky porod a aby jej vyslo vsetko podla jej planov. 🙂

draik
9. dec 2020

@aahajnalka
Zbytočne opakovane útočíte len pre to, že som upozornil na Vašu chybu. Ale samozrejme internetových hrdinov a hrdiniek je kopa. Ja potrebu mazať komenty nemám.