Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Môže ísť otec na materskú?

jankaviel
10. dec 2013

Ahojte. Ako je to s tym ked ide otec na matersku dovolenku. Mame dve deti do troch rokov, 17 mesiacov a 4 mesiace. Manzel ukoncil pracovny pomer vo firme, v ktorej bol zamestnany 4 roky 31.10. 2013. Od vtedy je na PN. Mohol by ist na matersku dovolenku a dostavat materske potom co som bola ja na materskej. Mal by narok na 65 % z hrubeho platu? Dakujem za odpovede.

maribell
10. dec 2013

na matersku myslim moze iba zena.. otec moze nabehnut akurat na rodicovsky....

fuska
10. dec 2013

Podla mna moze ist na matersku namiesto teba este na necele 4 mesiace. Zavolaj si na socialku.

maznacik007
10. dec 2013

na materskú môže ísť ale keďže nemá aktuálně pracovny poměr a pre mužov sa neráta ochranná lehota tak by nic nedostal a zároveň ty by si musela ísť pracovat lebo by si nemalá nárok na rp. rozumnejšie je aby šiel na podporu

viera27
10. dec 2013

ano, len pozor na to, ze budu neustale nutit rodicovsky 😀 . Kamarati boli, vzdy na 6 mesiacov pred dovrsenim 3 rokov, aby "vycerpali" maximum. Neviem ako je to v pripade nezamestnaneho, ale mali by mu matersku vyratat z posledneho prijmu za obdobie pol roka tusim - neviem, treba zistit na urade. Ale opakujem, pozor na to co podpisuje! Kamaratovi totiz aj napriek ziadosti o MD na urade na podpis priniesli rodicak!

alenah31
10. dec 2013

Podmienky nároku na materské u muž

Kým u ženy je predpokladom vzniku nároku na materské tehotenstvo, resp. pôrod a starostlivosť o narodené dieťa, u muža je to prevzatie dieťaťa do starostlivosti.

Otec dieťaťa musí byť nemocensky poistený alebo mu musí plynúť tzv. ochranná lehota ku dňu prevzatia dieťaťa do starostlivosti. Aj v tomto prípade, obdobne ako u ženy platí, že musí získať najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch - pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti (u ženy pred pôrodom).

Ak je muž zamestnaný, v súlade s § 30 zákona o sociálnom poistení nesmie mať v období nároku na materské príjem, ktorý by dal považovať za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 zákona o sociálnom poistení. Prihliada sa iba na príjem z toho nemocenského poistenia, z ktorého si zamestnanec uplatnil nárok na materské, čiže iný príjem mať môže.

V prípade SZČO alebo dobrovoľne poistenej osoby sa sleduje ako jedna z podmienok nároku na materské aj zaplatené poistné na nemocenské poistenie včas a v správnej výške. Na rozdiel od zamestnanca však u SZČO žiadne obmedzenia príjmu z podnikania neplatia. Živnosť netreba ani prerušiť, ani pozastaviť. SZČO môže aj naďalej vykonávať zárobkovú činnosť, z ktorej je povinne nemocensky poistená a nepríde o materské.

Matka dieťaťa nesmie poberať dávky

Otec dieťaťa môže poberať materské po dohode s matkou dieťaťa, a to vtedy, ak matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok. Ak matka práve poberá materské alebo rodičovský príspevok, nemôže si nárok uplatniť, avšak nič nebráni tomu, aby si otec požiadal o materské po tom, keď matke zanikne nárok na „jej“ materské.

V praxi to vyzerá tak, že najskôr si uplatní nárok na materské matka a po uplynutí jej nároku na materské si o materské požiada muž.

Pokiaľ žene nevznikol nárok na materské (preto, že nesplnila podmienky nároku na materské) a nepoberá ani rodičovský príspevok, môže si otec dieťaťa uplatniť nárok na materské najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu.

Ak už matka dieťaťa poberá rodičovský príspevok, môže požiadať príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o jeho odňatie z dôvodu, že si chce otec dieťaťa uplatniť nárok na materské.

Dokedy si môže otec dieťaťa požiadať o materské?

Materské otca nemusí plynule nadväzovať na materské matky. O tom, či si požiada otec o materské, sa tak dá uvažovať pomerne dlhú dobu. Hranicou sú tri roky dieťaťa: otec dieťaťa (ako tzv. iný poistenec) má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.

Ako dlho môže poberať muž materské?

Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 28 týždňov od prevzatia dieťaťa do starostlivosti. Osamelý iný poistenec, ktorý sa stará o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, má nárok na materské v období 31 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec, ktorý prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské 37 týždňov od vzniku nároku na materské.

Výška materského

Materské sa vypočíta ako 65 % denného vymeriavacieho základu. U zamestnanca je vymeriavacím základom hrubá mzda, u SZČO príjem z podnikania. Výpočtom materského sa viac venujeme v osobitných článkoch.

monika2712
10. dec 2013

Ano moze, do troch rokov veku dietata... materske mu bude pocitane z prijmu tak ako u zien. Treba ist na socialku po tlacivo Ziadost o materske - musi ist osobne. vyplni kolonku Iny poistenec. ty musis poziadat o zrusenie poberania rodicovskeho. a este napiste cestne prehlasenie, ze od akeho datumu prebera do starostlivosti deti (malo by to sediet s datumom od akeho ti bude odobraty rodicak).
Ak by si chcela viac info daj vediet, moj manzel je tiez na materskej od septembra.

jankagun
10. dec 2013

no moze ist,ale ked je nezamestnany tak neviem.moj muz bol szco 5rokov,platil dost vysoke odvody,potom ukoncil cinnost a 3mesiace bol nezamestnany,potom sa nam narodilo babo a on si dal ziadot o matersku a neuznali mu preto ze je nezamestnany a odovodnili tym,ze musim byt v pracovnom pomere ak chce ist na matersku miesto mna :/

havana_frost
10. dec 2013

Otec dieťaťa môže ísť na materskú, najskôr 6 týždňov po pôrode, materská môže trvať 28 týždňov, výška rovnako ako u ženy - 65% vymeriavacieho základu. Matka nemôže poberať materské ani rodičovské. Ochranná lehota je 8 dní (alebo 7?), nie 8 mesiacov ako u ženy počas tehotenstva. Keďže 270 dní poistenia má splnené, ale nemá momentálne poistný vzťah, musel by mu nejaký vzniknúť, si myslím že potom by to išlo. 🙂

mystery217
14. máj 2014

Moze sa manzel pripoistit a azpotom brat mstersku aby bral maximum,,,?...