Môže mi exekútor siahnuť na materskú na účte?

angieee
22. feb 2010

Viete mi niekto poradiť či mi môže exekútor siahnuť na materskú ak mi chodí na účet , alebo si ju mám dať posielať poštou je to to isté ?
Ďakujem

andzi
22. feb 2010

angiie, to je úplne to isté, pretože pre exekútora je smerodajné potvrdenie zo Sociálnej poisťovne, že materskú poberáš a v akej výške. Forma vyplácania - na účet alebo cez poštu, to je úplne jedno.

angieee
autor
23. feb 2010

aj keď som slobodná matka tak mi proste zablokuje materskú a je jedno s čoho budeme žiť ? to najskôr nebude súd ktorý určí koľko mi bude strhávať ?

andzi
23. feb 2010

Súd už nebude, pretože už existuje existuje exekučný titul, na základe ktorého si povinná zaplatiť. Rozsah zrážok upravuje Exekučný poriadok a tvoje životné minimum musí byť zachované, takže ak máš nízku materskú, možno ti ani nebude čo zraziť. Prídavky na deti však do exekúcie nespadajú.

andzi
23. feb 2010

Aby som to uviedla aj v číslach, tak suma, ktorá sa ti nesmie zraziť je 60 % zo životného minima, t.j. 60 % zo 185,19 % + 25 % na každé vyživované dieťa. Tak si od materskej ktorú ti vypláca sociálna poisťovňa odpočítaj tieto sumy, t.j. sumu 166,67 €. Výslednú sumu (ak je vyššia) si rozdelíš na 3 tretiny a exekútor ti smie zraziť len jednu tretinu.

hga
23. feb 2010

andzi: bez urazky. nedobre hovoris.

priklad: http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/...

Výpočet zrážky:

Čistý príjem zamestnanca 15 652 Sk
Nepostihnuteľná časť mzdy:
Na osobu povinného - 2 091 Sk
Na manželku - 871 Sk
Celkom - 2 962 Sk
Zvyšok čistej mzdy 12 690 Sk

Suma 12 690 Sk presahuje sumu 7 470 Sk, pri ktorej končí tretinový systém.

😒 Platiteľ mzdy zrazí povinnému zvyšok čistej mzdy o celú sumu, ktorá prevyšuje 7 470 Sk, teda sumu 5 220 Sk. ☹

7 470 Sk sa rozdelí na 3 tretiny, teda 3 x 2 490 Sk. 2 tretiny sa použijú na uspokojenie pohľadávok.

Zrážka zo mzdy celkom: 5 220 + 4 980 10 200 Sk

Nútenému výkonu rozhodnutia nepodlieha: 5 452 Sk
2 962 Sk nepostihnuteľná časť
2 490 Sk tretia tretina

gapa
23. feb 2010

andzi,
myslím, že hga má pravdu, aj ked terajšie sumy neovládam, kedysi dávno som to rátala.

Ale ak nejde o prednostnú pohladávku napr. výživné, tak by mali zrážať len jednu tretinu a nie dve tretiny z tých prvých (ak to teda ešte platí) 7470Sk. T.j. vo vyššie spomenutom prípade by nemalo podliehať výkonu rozhodnutia 2962+2490+2490Sk?

andzi
24. feb 2010

hga, gapa, ďakujem za opravu, súhlasím 🙂

angieee
autor
24. feb 2010

Ďakujem Vám za uvedenie do systému

krasnulka
31. aug 2010

@hga ahoj, chcdla by som sa ta opytat ohladom exekucie. Som na MD a rodicovsky mi chodi na ucet a aj manzelova vyplata. Ucet je pisany len na mna. Hrozi mi exekucia, takze mi urcite ucet zablokuju. Ked zalozim ucet svojmu 3 a pol rocnemu synovy a nechame si tam posielat prijmi, moze exekutor zablokovat aj ten ucet? Dakujem za odpoved.

kaktusik007
3. sep 2010

@krasnulka podla § 7 odseku 7 zákona 571/2009 (zákon o rodicovskom prispevku) tento nemozno postihnut vykonom ineho rozhodnutia podla osobitneho predpisu.... v odvolani je tam poznamka 25, ktora zodpoveda zakonu 233/1995, co je zakon o sudnych exekutoroch - exekucny poriadok.... skus si to nastudovat, ale podla tohto na RD siahnut exekutor asi nemoze

krasnulka
3. sep 2010

@kaktusik007 ahoj, dakujem za radu, ale googlila som a docitala som sa, ze exekutora nezaujima, ci je to materska alebo nie, ze on nebude zistovat odkial prichadzaju peniaze a ucet kludne zablokuje, musi vraj nechat len nejakych cca 3000sk pre mna co je zivotne minimum a ze ho nezaujima, kolko ludi t tych penazi bude zit a este vraj musi nechat pripadne vyzivne na dieta,lebo tie peniaze patria dietatu a nesmie na ne exekutor siahnut.

kaktusik007
3. sep 2010

@krasnulka ano, ucet moze zablokovat, ale ty mozes poziadat o vyplacanie v hotovosti, musi ti byt vyhovene...
v pripade materskej ma na nu exekutor pravo, myslim, ale tu sa bavime o rodicovskom prispevku co vyplaca urad prace, a nie socialna poistovna

krasnulka
3. sep 2010

@kaktusik007 teraz tomu akosi nerozumiem. Ja mam rodicovsky prispevok od UPSVaR, ten mi chodi na moj ucet aj s manzelovou vyplatou. Moze my ho exekutor zablokovat ci nie? A ak zablokuje, tak my vyplatia celu ciastku ktora mi pride (vyplata+rodičovsky) alebo mi nieco stiahne a nedostaneme plnu vysku nasho prijmu

kaktusik007
3. sep 2010

@krasnulka na vyplatu siahnut moze, na rodicovsky prispevok nie

ucet asi zablokovat moze taktiez, avsak okrem toho, ze ti musi povolit zivotne minimum, musi ti povolit aj rodicovsky... len teraz netusim, ci ti ho bude zaratavat do tej sumy co ti ma nechat, alebo ti ho necha akoze navyse... to uz ja sa v tom nevyznam, nie som ani pravnik a ani exekutor 😉

neviem.. skus si ten rodicovsky nechat posielat postou, mozno vdaka tomu budes mat o par korun viac....

krasnulka
3. sep 2010

@kaktusik007 no a mozno mi exekutor stuahne nieco ajtak a budu mi posielat o nieco menej☹ ale urcite si ju dam posielat postou a manzelovu vyplatu asi vyriesim posielanim na synovu vkladnu knizku 🙂

kaktusik007
3. sep 2010

@krasnulka to s manzelovou vyplatou mozes, ale bude ti to asi prd platne, pretoze exekutor moze oslovit zamestnavatela a manzelovi to mozu strhavat priamo z platu 🙂

hold, preco si ludia neplnite zavazky a su na vas uvalene exekucie????

mau
3. sep 2010

@krasnulka exekútor zablokoje čiastku vo výške právoplatnej exekúcie - t.j. aj pokiaľ máš na účte 100 Eur a exekúciu na 10000 Eur, blokovaná bude celá čiastka a teda akékoľvek prostriedky, ktoré by boli pripísané na účet by boli v debete a nebolo by možné nimi manipulovať. Banka je potom ale povinná vyplatiť ti životné minimum, ktoré sa počíta podľa vzorca popísaného vyššie.

mau
3. sep 2010

@kaktusik007 stať sa to môže komukoľvek, aj tebe, aj mne... Životné situácie sú rôzne ☹

krasnulka
3. sep 2010

@kaktusik007 no to nemozu,lebo to je moj dlh a nie jeho-to mam overene. A preco si ludia neplnia zavezky? Vies, nie vzdy je vsetko tak lahke ako sa na zaciatku zda. Skoda,ze to nepoznas, take nieco by si potom ani z ust nevypustila. Ale dakujem za rady

krasnulka
3. sep 2010

@mau dakujem 🙂

kaktusik007
3. sep 2010

@krasnulka nuz nepoznam.. ani neviem, co by sa muselo stat, aby som toto spoznala.... tak to proste nechapem

lucia.kl
3. sep 2010

@krasnulka a vznikli ti dlhy ešte pred manželstvom??,lebo ak nie, tak su tie dlhy aj manželove - podlieha to bezpodielovemu spoluvlastnictvu manželov.

krasnulka
3. sep 2010

@kaktusik007 no tak to ti zavidim...a co by sa muselo stat? Napriklad to, ze manzel pride o pracu a kvoli mesiacu nezamestnanosti a bez ineho prijmu ako je materska sa dokaze clovek dostat do takych problemov, ze sa mu moze o takych len snivat. A ja zasa nechapem to, ako moze byt niekto taky panovacný, povysenecký. Ja som myslela, ze tady mi niekto poradi, ze tu sa dockam pomoci od skusených mamiciek a nie ponížovania a odcudzovania.

krasnulka
3. sep 2010

@lucia.kl no prave pocas manzelstva...to vzniklo kvoli jednej nezaplatenej fakture za orange, ked manzel prisiel o pracu a ked sme boli mesiac len na marterskej tak som si nemohla dovolit nic ine platit ako je poplatky za byvanie, strava a najpotrebnejsie veci pre deti. No a ked sa zamestnal tak bol nizky plat, takze na vyrovnanie nebolo zas dostatok financii a teraz mi odmietaju umoznit akukolvek splatku a ide to na sud a potom na exekuciu. Samozrejme uz tam naskakali obrovské uroky

lucia.kl
3. sep 2010

@krasnulka tak to potom môžu manželovi strhavať priamo z vyplaty a aj keby si dala vyplatu posielať inam, tak to nepomôže. ☹

krasnulka
3. sep 2010

@lucia.kl poslem ti radsej IP

kaktusik007
3. sep 2010

@krasnulka ja ta tu ani neodsudzujem, ani neponizujem.... a to, ze by som bola panovacna alebo povysenecka, si tiez nemyslim.... pisala som ti sem paragrafy s umyslom poradit, nemusela som.....

asi je to tym, ze som o skoro desat rokov starsia, pre pripad niekolkomesacneho vypadku prijmu mam rezervu a tak taketo obdobie viem prezit.... ale taktiez bolo obdobie v mojom zivote kedy som zila od vyplaty do vyplaty, ucet vecne v minuse, ale exekucie ma obisli, zavazky som si aj v tejto dobe dokazala plnit, aj ked teda to bolo riadne o hubu.... a neslo len o jeden mesiac vypadku prijmov, takto som prosim zila asi tri roky.... a vlastne aj preto ta niekolkomesacna rezerva

ja sa len proste pytam, bola to obycajna otazka

kaktusik007
3. sep 2010

@krasnulka aha, faktura za orange....

vidis, toto je proste to, co ja nepochopim... pred exekuciou je kopec vyziev na zaplatenie, tie sa asi stratili, ze??? ako nejdem do teba rypat, proste toto je typicky pripad cloveka, ktory si za exekuciu moze sam ked svoje zavazky dohnal az sem.... je to proste mimo moj pochop

krasnulka
3. sep 2010

@kaktusik007 za rady a paragrafy som sa ti podakovala. Ja si vazim kazdej jednej radey, lebo viem, ze rada je kolkokrat drahsia ako cokolvek ine. Uz som tu raz vysvetlovala situaciu preco sme sa dostali do problemov a dostala som len urazky na svoju osobu, ze sa viem len stazovat. Ale teda vysvetlim ti takto, prosim BERTE TO VSETCI AKO VYSVETLENIE NIE STAZOVANIE!!! Ja som bola slobodna mamicka a vydala som sa za manzela, ktory bol rozvedeny,ale nabral z 1.manzelstva takmer pol milionovy dlh. Uz vtedy to oni nevladali platit, tak to islo advokatom a roznym vymahačským spolocnostiam. Ked sme sa zobrali, bolo chvilu klud,lebo sme platili mesacne 9000 sk na pozicky z 15000sk splatok mesacne. Lenze po narodeni nasej dcerky sa to vsetko zvrtlo, dokazali sme platit len 3 az 4000 sk. Preto vznikli manzelove problemy, exekucie a teprv si poziadal o vyrovnanie BSM z 1.manzelstva co sa stale tiahne. Ja som v porodnici sekla 4500sk fakturu za tel. V tom bol problem,ze manzel zostal bez prace a zvysok som uz hore pisala. Ako musis uznat, ze v takej situacii sa naozaj neda mat nieco nasporene pre pripad nudze,aj keby som velmi rada mala. Ospravedlnujem sa ti,ak som ta urazila alebo som sa ta tym dotkla,ale naozaj nemam rada reci ako su, preco si ludia neplnia zavezky. Niekedy sa to naozaj neda.

krasnulka
3. sep 2010

@kaktusik007 ano,dali my vyzvu-jednu na zaplatenie faktury aj s pokutou vo vyske 1333 eur. Takze urcite nemam tolko penazi v ponozke a o splatkach sa odmietali bavit.