Môže zamestnávateľ mužovi nepodpísať materskú?

babydesire
1. feb 2021

Ahojte... moj muz zvazuje ze pojde na matersku. Obava sa ale reakcii zamestnavatela. Mysli si ze bud:
- ziadost o matersku mu nepodpise - moja otazka je : moze to zamestnavatel urobit?ak ano ako postupovat potom?
- ak mu ju schvali, obava sa vypovede (pred alebo po materskej dovolenke) .. moze sa to stat,ze "ja tvoj sef sa hnevam ze si mi na pol roka zdrhol tak tu mas vypoved a chod?"

Dcerka ma 2roky a 5mesiacov,cas teda do jej 3rokov je. Muz zamestnany na tpp uz niekolko rokov. A je poberatel ciastocneho invalidneho dochodku.

Vdaka za odpovede
(Viem,ze najlepsie je si to overit v soc.pois.,no rada by som si precitala Vase vedomosti ci realne skusenosti,ďakujem)

mattkapd
1. feb 2021

@babydesire v tom článku vyššie je to celkom dobre popísané.. Snáď pomôže

babydesire
autor
1. feb 2021

@mattkapd dakujem ale toto nieje to co som chcela 🙃 prepac... On zatial nechce menit zamestnanie,ani pracovat popri md (to by sme neriskovali kvoli moznemu neschvaleniu md). Zvazujeme ze by sme sa pri dcere vystriedali - teda ja zrusim rd a pojdem do prace a on na md ostane snou doma. Len sa boji,ze ked prinesie ziadost ze mu sef povie "toto ti nepodpisem" ze co potom,alebo ze aj ked schvali nahneva sa a "oplati" mu to vypovedou.

majkeel
1. feb 2021

@babydesire No tak to skuste naskor neformalne. Ist na pivo a spytat sa, aky je jeho nazor na to a az potom sa rozhodnut, co urobite. Mozno zistite, ze mu to dokonca padne vhod, lebo nie su zakazky. Alebo zistite, ze sef si akurat lame hlavu, koho prepustit a poslat niekoho na nim neplatene volno, mu pride ako super napad.

kristina28918
1. feb 2021

Dobrý deň. Muž je na materskej. A je to veľká pomoc. Vôbec sa netrápte čo na to zamestnávateľ. Stačí materskú oznámiť minimálne 1 mesiac dopredu. Tak isto ako žena keď ide na materskú tak ju nebudú kvôli tomu vyhadzovať. Každý má na to pravo. Takže keď to zvažujete aj vy aj manžel. Tak do toho. Keď by ho chceli vyhodir. Vyhodia ho aj bez toho či pôjde na materskú alebo nie.

babydesire
autor
1. feb 2021

@majkeel
@kristina28918

Chapem,ze sa mi k nasej situacii neviete vyjadrit,kedze nepoznate konkretne situaciu,ludi,podmienky... Proste to co navrhujes
@majkeel nepojde..tak je to tam vseliako..prepusti,odidu,nahradi, to je nadlho,taky cirkus ohladom tohto,,a moj muz je vzdy skepticky. Osobne si myslim,ze by mu to schvalili,lebo mali by,vyhnut sa tomu nevyhnu,si myslim ale tiez si myslim ze by mu to dal "zozrat" mozno by mu pohrozil vypovedou,mozno aj dal ale aj by ho vzal naspat ak by chcel,vravim,cirkus v tomto..muz o tu pracu nechce prijst lebo inu vhodnu by nemusel najst, a dve deti a hypo na krku a to by snim bolo peklo 🙊...toho sa zas bojim ja. Vysvetlujem mu,ze zamestnanec je vzdy ten kto taha za kratsi koniec a zamestnavatelia to vedia a vyuzivaju a zneuzivaju to..to je tak v 99% zamestnani. On chce ist na matersku skor z hnevu a zufalstva nez s triezvym rozumom...

ivkazba
1. feb 2021

@babydesire zamestnávateľa sa nepýta na súhlas s MD. Nástup na MD sa oznamuje. Na výpoveď zo strany zamestnávateľa musí mať zamestnávateľ právny dôvod. Organizačné zmeny ako zrušenie pracovného miesta alebo opakované písomne dané porušenie pracovnej disciplíny.

tramtada31
1. feb 2021

@babydesire oznámi to min.mesiac dopredu písomne. Pôjdeš na soc.poistovnu, kde si vypytas na to tlačivo, nedá sa tuším stiahnuť. To tlačivo vypisete a date podpísať zamestnavatelovi(spravte si radšej kópiu) a mali by ste zamestnavatelovi to tlačivo odovzdat, nech ho poda v mieste sídla spoločnosti.
Čo sa týka výpovede, môže mu ju dat až po návrate z MD, myslim si, že to nie je problem, ak bude chcieť. U nás som pomstu od šéfky ku kolegovi zažila. navrhol jej, aby vzala na jeho miesto jeho zenu(mala kvalifikačné predpoklady), že on za ňu robotu spravi(vrátane zaručenia) a ona to odmietla, zrusila mu miesto a nám rozdelila jeho prácu, že ona sa vydierat nenecha a že nemala čas niekoho hľadať, ale my sme boli velka spoločnosť, HR mu ponúkla iné miesto.

babydesire
autor
1. feb 2021

@tramtada31 no vidis,, ked sef chce vie ako urobit zle...zrusi si poziciu len tak,radsej odstupne a zatazit ostatnych zvysnymi povinnostami,nez vklude akceptovat prava a kompromisne sa dohodnut...muzov kolega odmietol ist na celoplosne testovanie v novembri 2020 pricom v praci im povedali ze musia ist a do prace len s negativnym,tento odmietol tak ho vyhodili,,

tramtada31
1. feb 2021

@babydesire tak zamestnavatelia sa corony boja. U nás, keby celé oddelenie schyta coronu, tak je velky problem, preto všetkým zrazu povolili home office, aj keď to dovtedy nebolo možné mat. A väčšinou sa testovat nechodia takí, čo na koronu neveria a porušujú hygienické pravidla, poznam taku, čo aj na novembrovom proteste bez ruska bola, čiže sa tomu moc necudujem, že o takého zamestnanca záujem nemali, ktorý zvyšoval možnosť odnesenia corony na pracovisko. Počas MD muzovi vznikne nárok na dovolenku, zamestnávateľ musí najať noveho človeka, ak ho nemá kto zastupit, zase sa neni moc čomu cudovat, že ich to nahneva😀 ale v každom prípade, ma na to nárok a vzdy sa moze povyhrazat inšpektorátom prace

leeshka
2. feb 2021

@babydesire je to ako pise @ivkazba - pocas materskej len ak sa zamestnavatel rusi, alebo sa rusi pracovne miesto a zamestna ce nesuhlasi s novym navrhovanym a pod
Po materskej uz moze dostat vypoved
Mam rovnako stare dieta a muz akurat oznamil ze ide na matersku, tak uvidime, ako sa k tomu postavi zamestnavatel z dlhodobeho hladiska ale verim ze si ho tam nechaju...ja ostavam dalej doma a od juna budeme obaja na materskej len kazdy s inym dietatom🙂

elizabet173
2. feb 2021

@babydesire s tym, ze ho moze prepustit po navrate z MD neurobis nic, s tym musite pocitat. Ma sice zmluvu na dobu neurcitu, ale sama vies, ze ked sa chce, tak sa da. Zariadte sa podla toho, sami viete, ake moznosti zamestnania ma tvoj muz, aka je teraz situacia. Aj ked pre vas ako rodinu by to bola uzasna skusenost

ckatka
2. feb 2021

@babydesire zamestnávateľa sa nepytas na súhlas s MD.
Nástup na MD (aj otca) sa oznamuje mesiac dopredu. Takže nemôže sa stať nič také akože mu to nepodpise. Ak ho bude chcieť vyhodiť, urobí to kedykoľvek a zámienku si nájde.
Pozri. Môj manžel má zodpovednú robotu, náročnú, operuje...nuž a bol rok na MD/rd. Plnohodnotne s malým doma kým ja som bola v práci. Tiež sa to zamestnávateľovi nepáčilo a teraz pri druhom dieťati primár už od oznámenia tehotenstva ho "varuje" ze ho na žiadnu materskú nepustí, lebo ich je málo (ale sú to len krcmove reči, pretože ak sa dohodneme ze ide, tak proste pôjde).
Nemám v úmysle sa vracať do prace skôr...ale keby som chcela, urobíme to znova tak.
Čiže - je to na komunikácii manžela so zamestnávateľom, zvážení, ako veľmi a ako vopred potrebuje za seba náhradu a pod.

janka_266
2. feb 2021

@babydesire poznám prípad, keď muž dostal po materskej výpoveď.......a to si myslel, že majú dobre vzťahy

alana1
2. feb 2021

a ziaden chlap este z tejto firmy nebol na MD?
lebo u nas vo firme je to rozne- zavisi od nadriadeneho - chlapec z HR sa rovno dohodol s nadriadenym, ze sa nevrati...samozrejme, bol to navrh od sefa. ale na inej pozicii pri inom nadriadenom s tym problem vobec nebol. podla mna zavisi od pozicie, ci je jednoducho nahraditelny ten- ktory clovek. cim nizsia pozicia tym menej to podla mna riesia...
v inej spolocnosti, kde mam znamu HR managerku, tak mi povedala, ze oni su s materkymi u chlapov OK, ale navrat mozny nie je...takze je to velmi rozne.

fidorka7
3. feb 2021

no ja by som zvážila, či mi to stojí za to, pri riziku straty zamestnania. to už vy viete, či by ste to potom zvládli.

babydesire
autor
4. feb 2021

@tramtada31 presneee toto mu hovorim stale,ze aj ked sa hneva,musi sa vzdy nato pozerat aj z ineho pohladu...a ano ten inspektorat -hm,zbierame si takto dokazy kedy konali protipravne takze ci hrozba alebo pomsta,,rukou nad tym nemavneme,ja urcite nie...do buducna.. 🤫

babydesire
autor
4. feb 2021

@leeshka no,,hlava vychladla,uz ze este to zvazime,ak mam byt uprimna,radsej nech nejde na matersku,,to by bolo horsie 😁 Len to zvazujeme ako moznost ak by to bolo pre nas lepsia varianta. Kedze povodny plan je:deti do skolky a my obaja v praci (ja popri rd) len cakam az mi pustia deti do skolky..ak ale naozaj chce tu matersku,premna zamna,len musi vcas povedat,nieze malu uz zaskolkujeme a potom ju stiahnem zo skolky aby mohol brat matersku..uz staci ze to vlada a hygienici komplikuju,,teda covid noo

babydesire
autor
4. feb 2021

@ckatka maju to aj ty chlapy tazke veru,,ale aj dobre,ze viac a viac muzov ide na matersku, nech si na vlastnej kozi skusia ake je to sa bat o pracu zato ze si dovolili splodit dieta,ktore lubia a staraju sa on,,uvidime ci to casom prinesie zmenu k lepsiemu v pracovnom prostredi,,jasne,ze kebyze som sef,majitel firmy..tak sa tiez obavam kazdej pnky ci materskej,,ale poviem to sprosto - aj rozmnozovat sa musime,,a vsetko nieco stoji

babydesire
autor
4. feb 2021

@janka_266 no hotovo,,a zakonnik prace vraj chrani hlavne prava zamestnanca,prd gulovy,,Ja tomu hovorim - Navod pre zamestnavatelov ako vybabrat so zamestnancom

babydesire
autor
4. feb 2021

@alana1 su s materskymi ok ale navrat mozny nieje?fiha,krute
A nie,nevieme o ziadnom tskom pripade otca na md,,ze sa ale tiez jeden aktualne chysta poziadat si o matersku... A ano,su nahraditelny...aj moj muz zial...uvidime

babydesire
autor
4. feb 2021

@fidorka7 rok ano - lebo pol roka md a pol roka podpora plus moja mzda..len potom by si musel isto najst pracu..co by nemuselo byt jednoduche (zdravotne dovody a este korona a po korone ktovie co bude...) aj ked ma znamych ktory maju moznost vybavit mu pracu...ale ked toto je istota prenho / pre nas...ja si myslim,zeby ho vzal aj naspat az by ho to preslo...

tramtada31
4. feb 2021

@babydesire len sa poopravím. Vzhľadom na covid situaciu ti tlačivo - žiadosť o matersku poslu domov postou, na soc poistovni tá neobsluzia. Musis im zavolať. A tá materska by mala byt až 28 týždňov, čiže viac ako 6 mesiacov, tak už to rieste

babydesire
autor
5. feb 2021

@tramtada31 dakujem,chapem, ja sa vzdy o vsetkom informujem na prislusnych uradoch,zvlast teraz v koronaobdobi 🙂
Viem,ze md u muza je minimalne pol roka (presne neviem,nebolo nam to treba), tak ci tak,aj keby nastupil o mesiac ci dva,vyuzil by zostatok aspon. Teraz je klud ako tak, deti pustia do skolok od pondelka (dufam,ze aspon mesiac to vydrzi) ja sa vratim do prace a ak skoljy znovu nezatvoria nebudeme sa uz k teme materska dovca pre otvca vracat,lebo zaskolkovane dieta nebudem mylit a znovu si zvykne na domoc a rodica 24hod pri sebe a v septembri bude horor..uz teraz to synovi kazia tie vypadky ze je viac doma ako v skolke,, buduci rok bude predskolak,dufam ze aspon ten rok odchodi normalne..a dcerka?maly mojkacik sa tiez uz musi naucit byt bez maminky

tramtada31
5. feb 2021

@babydesire a ako staré máš deticky? A ty už si oznámila návrat do prace, lebo podľa ZP musis to tiež oznamit mesiac dopredu, tak aby ste si to dobre načasovali, aj keď teda v tejto covid dobe sa úplne planovat nedá.

babydesire
autor
5. feb 2021

@tramtada31 syn bude mat 5rokov,dcera 2a pol roka,,oznamila - v decembri ze od februara,v januari ze nic,lebo obmedzenia, ze snad od marca nastupim,takze ak nasledujuci tyzden dopadne dobre,potvrdim ten marec,mam tam este zostatok dovce co musim dobrat,takze budem mat dost casu kym sa dcera zaskolkuje/adaptuje a vezmu ju na cely den,pripadne ak by na uvod schytala nejake sopliky kasliky mam este cas to riesit bez absencii v praci..preto aj vyuzivsm moznost ze ju davame do skolky pocas trvania rd