• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Môže zamestnávateľ odmietnuť poskytnutie RD po MD?

6. júla 2009 
Ahojte.
Zaujíma ma, či v prípade, ak matka podá u svojho zamestnávateľa (pred ukončením MD) písomnú žiadosť o poskytnutie RD na prehĺbenie starostlivosti o svoje dieťa do troch rokov jeho veku, či zamestnávateľ môže odmietnuť poskytnutie RD. A ak áno, z akých dôvodov tak môže urobiť.
5. júl 2009 o 19:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
toto je citát zo Zákonníka práce platného od 1.1.2009:

Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
§ 166

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.


Mne osobne z toho vyplýva to, že to odmietnuť nemôže.
5. júl 2009 o 22:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Pokiaľ viem, tak priamo odmietnuť nie, avšak ťa môže po návrate čakať úplne iné pracovné miesto... t.j. v extrémnom prípade z managerky môže byť upratovačka...
5. júl 2009 o 22:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
sue - raz som niekde (pravdepodobne na porade) čítala diskusiu na túto tému, teda či z manažérky môžu urobiť upratovačku (jasné, že extrém) a ak si dobre spomínam, tak výsledkom diskusie bolo, že nie...ale presné paragrafy zo zákonníka práce citovať neviem...
5. júl 2009 o 23:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
jaduska dakujem, v súvislosti so znením citovaného § 166 Zákonníka práce sa chcem ešte spýtať, či môže zamestnávateľ podmieniť čerpanie RD až po dočerpaní riadnej dovolenky, ktorej zostatok mi neumožnil zamestnávateľ dočerpať pred nástupom na MD, hoci ja by som ten zostatok rada dočerpala až po skončení RD.
ďakujem.
6. júl 2009 o 06:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
sue: já myslím, že takový extrém,že z manažerky bude uklízečka by nastat neměl, protože to místo by mělo být podobné jako bylo původní.
6. júl 2009 o 09:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok