Môžem ísť na pandemickú OČR v júli?

sayonara15
15. jún 2020

Ahojte, potrebovala by som poradit ohladom pandemickej OCR a jej poberania v mesiaci jul, nakolko mi pracovny pomer konci dohodou k 30.6.. Mozem teda ist na OCR opat s dcerou? Aj ked uz nebudem zamestnana? Bola som tak od zaciatku do konca maja, teraz v juni chodi do skolky. Docitala som sa ze je narok na OCR vtedy ak je predskolske zariadenie otvorene v juli. Dakujem

evittam
15. jún 2020

@sayonara15 Ak je skolka otvorená tak ano. Do 7dni od skončenia PP.

sayonara15
autor
15. jún 2020

@evittam ano, skolka je v juli otvorena, ja koncim PP 30.6., takze mozem hned od 1.7. ist na ocr, potom asi treba len na konci mesiaca opat poslat cestne prehlasenie na socialnu. a OCR sa mi bude ratat z denneho vymeriavacieho zakladu z pracovneho pomeru?

evittam
15. jún 2020
petenka83
20. jún 2020

@sayonara15
@evittam a ako je to, keď som na pandemickej očr, , v júli a auguste to bude ako, keď v meste sú 3skôlky na striedačku vždy jedna otvorená, možem ešte ostať s malou doma na ošetrovnom?

ivettbalint
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
21. jún 2020

@ivettbalint Jej konci PP 30.6., nárok na OCR ci PN ma v OL ktorá je 7dni. Ako je to pri striedani skolok neviem.

petenka83
22. jún 2020

@ivettbalint volala som na sociálnu ohľadom toho striedania škôlok cez prázdniny a že ešte nemajú pokyny z ministerstva....

ivettbalint
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivettbalint
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
aeneas
24. jún 2020

Dobrý deň, mňa by to ťiež zaujímalo. Manžel je SZČO momentálne na Očr so synom od mája. Syn je škôlkar, ale bývame na dedine, kde bude škôlka zatvorená celé prázdniny - okres PO. Do náhradnej škôlky ho nezoberú žiadnej. Niekde som sa dočítala, že budeme mať nárok na očr až do skončenia krízovej situácie, niekde, že len do dňa kým sa uzavrie prevádzka škôlky. Myslím, že všetci ešte čakajú na nejaké nové info z kríz. štábu. Neviete mi niekto poradiť bližšie? Vďaka

mondolina
24. jún 2020

@aeneas
Čo viem ja tak skolkarom platí pandemická očr aj cez prázdniny.

evittam
24. jún 2020

@mondolina Ano ale iba ak je skolka otvorena.

evittam
24. jún 2020

@ivettbalint A kde by ho nechal keby nebolo corona?

evittam
24. jún 2020

@aeneas Ako pisem.

evittam
24. jún 2020

@aeneas
Rodičovi, ktorý si uplatnil nárok na OČR-ku na dieťa navštevujúce predškolské zariadenie, končí nárok na toto ošetrovné posledným dňom pred prerušením prevádzky materskej školy, resp. jaslí. Uvedené znamená, že ak napríklad materská škola preruší prevádzku od 1. augusta 2020, rodič tohto dieťaťa bude mať nárok na ošetrovné až do 31. júla 2020 (vrátane).

susinka1007
24. jún 2020

Dobrý deň viete aj mne prosím poradiť 10.7.my konci rodicak z nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa ,dieťa bude mať 6rokov vraj mám nárok ho poberať ďalej ak dieťa nepôjde do škôlky?pýtam sa preto lebo mám zlomenú nohu zatiaľ zamestnanie nehrozí že či mám na niečo nárok ďakujem za rady

aeneas
24. jún 2020

https://www.rodinka.sk/vazne-veci/stat-pre-rodi...

V tomto článku autorka tvrdí, že na Očr majú nárok počas prázdnin všetci rodičia škôlkarov, nielen tí, ktorí majú otvorenú škôlku

aeneas
24. jún 2020

pytala som sa aj na Socialnej poisťovni cez kontaktný formulár a toto je ich odpoveď:
Pandemické nemocenské dávky, t. j. dávku ošetrovné a nemocenské, poskytuje Sociálna poisťovňa - ako výkonná inštitúcia - striktne v zmysle zákona o sociálnom poistení a následne prijatých noviel. Pandemické dávky má poskytovať iba počas krízovej situácie, to znamená, že keď skončí krízová situácia, mal by zaniknúť aj nárok na pandemické dávky.
Čo sa týka samotnej otázky skončenia krízovej situácie, k nej nie je Sociálna poisťovňa príslušná vyjadrovať sa, rovnako ako k rozhodnutiam ministra školstva. V uvedenej otázke sa sama riadi rozhodnutiami príslušných orgánov (krízový štáb, vláda).
Výplata pandemického ošetrovného teda závisí od trvania krízovej situácie. O ukončení krízovej situácie bude verejnosť informovať krízový štáb.

aeneas
24. jún 2020

Tak neviem, kto z toho vyjde teraz

ivettbalint
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
24. jún 2020

@ivettbalint Prečo smiešnu? Ty vies kto kolko zarobí a aky ma VZ pre OCR?

ivettbalint
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivettbalint
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
24. jún 2020

@ivettbalint No iste ale nemusí to byt bieda. Pri 1000Eur HM dostaneš CM cca 775Eur. OCR dostaneš cca 540-560Eur...

nikuska7
24. jún 2020

@evittam Ahoj. Dlho sledujem tvoje odpovede a viem ze sa vyznas v tejto problematike. Poprosim ta o nazor. Doteraz som pandemicku ocr nepoberala, v zamestnani sme mali moznost pracovat z domu a museli sme cerpat dovolenky. V juli mame skolku na dedine otvorenu a v auguste zatvorenu. Nahradna skolka nie je. Mala chodi od juna normalne do skolky. Home office nam uz zrusili. Cize ak chcem pokryt aspon dva tyzdne prazdnin ocr musim si ju nahlasit napr na posledne dva julove tyzdne kedy je skolka este otvorena? V auguste kedy je zatvorena a davalo by to vacsiu logiku nemohem mat ocr z titulu uzatvorenia zariadenia? Nedava mi to zmysel, ale aj Mihal sa tak vyjadruje 😂 a z akeho titulu si mam ako brat tu pandemicku ocr ktora je z dovodu obavy o zdravie, kedze doteraz chodila do skolky ? Nejde mi to do hlavy...,

evittam
24. jún 2020

@nikuska7 Prepac ale vyššie som pisala odpoveď na čo sa pytas. Menia to zo dna na den..
A posledné co by som hladala v zákonoch je logika.

nikuska7
24. jún 2020

@evittam oki aj tak dakujem. Pockam, ci to nejako upresnia a ked nie, budem musiet zacat mat posledne dva julove tyzdne vazne obavy z corony 🙈🤷‍♀️

aeneas
26. jún 2020

Podľa aktuálnej informácie zo SP zo včera, majú nárok na pandemicku OCR cez prázdniny vsetci rodičia skolkarov,ktorých deti nechodia do skolky bez ohľadu na to, či je škôlka otvorená, alebo zatvorená. Aspoň ja to tak chápem, skúste pozrieť, chápem to správne?

denisdenis
26. jún 2020

@aeneas Tak píšu tam, dôvod prečo dieta nechodí do škôlky nie je dôležitý. Takze tiež to chápem, že celé leto je na OCR nárok. Prosím vás v televíznych novinách sa tomu ešte nevenovali?