Môžem nastúpiť na materskú po pôrode?

jamika
23. okt 2013

Čerpám si momentálne dovolenku v práci a 1.Novembra nastupujem na materskú. V prípade, že by som dovtedy porodila, môže byť nástup na materskú až po pôrode (aj ked len pár dní)?

tetapetra
23. okt 2013

podla zakona musis byt na MD 8 - 6 tyzdnov pred planovanym porodom! Ako je mozne, ze si v praci v 38tt? Dovolenku ti mali bud preplatit alebo preniest

brumka
23. okt 2013

ako pise @tetapetra uz si zo zakona mala byt, neviem ci tam nieje v socialnej poistovni daky postich ked nastupujes neskorsie.

matozazzo
23. okt 2013

uz by som im zaniesla papier, ze si na materskej, aj spatne a so zamestnavatelom sa dohodla na preplateni casti dovolenky. Materska - teda cas sa ti neposunie, budes dostavat len dovtedy, ako ti to vychadza podla datumu porodu, t.z. ze tych napr. 6t ti nedoplatia neskor, len ich zapaltene nedostanes. Ja som nastupila na matersku 3 t pred porodom, teda 3t mi nezaplatili, vychadzali podla datumu porodu, kt. uviedol lekar, nie kedy sa skutocne dietatko narodilo.

havana_frost
23. okt 2013

Pred pôrodom sa nastupuje na materskú SPRAVIDLA 6 - 8 týždňov pred pôrodom, takže to NIE JE povinnosť, len tvoje právo a nárok. Ja tiež nastupujem 3 dni pred termínom a 2 týždne predtým mám dovolenku 🙂 Keďže ale je v zákone, že materskú dovolenku nemožno skončiť ani prerušiť 6 týždňov po pôrode, podľa mňa musíš nastúpiť najneskôr dňom pôrodu. Pýtala som sa presne na toto, ale úplne jasnú a exaktnú odpoveď som nedostala (infocentrum SP). Nemusíš pravdaže na materskú nastúpiť vôbec, ale potom nedostaneš žiadne materské. Ja to chápem tak, že dňom pôrodu sa ti zmení dovolenka na materskú - pretože materskú nemôžeš prerušiť (od pôrodu? -presne takáto definícia mi v zákone chýba, ale zase iný termín začiatku by nedával zmysel) 6 týždňov po pôrode.

hallie
23. okt 2013

Pýtala som sa na to v práci. Môžeš začať čerpať aj deň pred pôrodom, ale skráti sa ti celková dĺžka. teda - ak nenastúpiš tých 6 týždňov pred pôrodom, o každý týždeň, čo dlhšie pracuješ, sa ti skráti tvoja materská. neviem, ako je to v prípade, že predčasne porodíš ešte pred termínom a prakticky ani nestihneš ten nástup v súlade so zákonom...

elise
23. okt 2013

ja som išla pri prvom na matersku až dnom pôrodu ale krátila sa mi materská na 22 týždnov. v pôrodnici mi vystavovali papier nástup na matersku. je to možne. zákon neprikazuje že musiš isť v rozpäti 6-8 týždnov . nekráti sa materská iba tým ženám ktore predčasne porodili to je napr 28 týžden a neskôr ale umyselný nástup dnom pôrodu (najneskôr) sa materská kráti na 22 týždnov. inak môžeš byť aj na pn a nemusiš mať matersku vôbec

januliku
23. okt 2013

mozes nastupit aj neskor, ale ako uz baby vyssie pisali, prides o peniaze za tie dni, ktore si uz mala byt na materskej a este si nebola

dena1973
23. okt 2013

@jamika Nastúpiť na materské by si mala nastúpiť aspôn dňom pôrodu. Aj keď už aj tak budeš mať krátenú materskú, lebo si nenastúpila na materské 6-8 týž. pred pôrodom. Nárok budeš mať do konca 28. týž. od pôrodu, ale najdlhšie do konca 34. týž. od vzniku nároku na materské.