Môžem si nájsť prácu popri neplatenej rodičovskej dovolenke?

fely
3. jún 2020

Ahojte, hladala som na nete,ale nenašla som. Mam 3,5 ročneho chlapca, som na neplatenej predlženej rodičovskej. Syn možno pojde do školky od septembra, iba na 4 hodiny. Ale zaujima ma to, či si možem najst nejaku pracu na tie 4 hodiny.. Alebo u tohto rodičovskeho nemožem? Dakujem

samcinka
3. jún 2020

myslím že nie

pininka1
3. jún 2020

A prečo nie? Veď si na neplatenej. Ja som takto robila na dohodu na 4 hodiny a normálne som to mala nahlásené. Neviem či sa niečo na tom zmenilo, resp. či si niektoré odvody musíš platiť potom. Ale za mňa vtedy všetko odvádzal štát.

samcinka
3. jún 2020

no keď som bola ja čo je asi 4 roky dozadu tak sa nedalo

evittam
3. jún 2020

@pininka1 Nic za teba stat neodvádzal. Ak sa zamestnás konci status "osoba starajuca sa o dieťa do 6rokov". Odvody platis ty a zamestnavatel.
@fely

pininka1
3. jún 2020

@evittam ja si to veľmi dobre pamätám, bola som iba na dohodu a na úrade práce mi vtedy jasné povedali že odvody za mňa ďalej platia oni. Dokonca mi došla upomienka zo zdravotnej poisťovne, že som neplatila a nech doplatim sumu cez 300 eur a potom mi ju celú vrátili po dvoch rokoch, lebo zistili že predsa len za mňa štát stále odvádzal.

veronikaszabova
3. jún 2020

@pininka1 pri neplatenom RP 100% pracovat nemozes. Iba pri platenom RP

evittam
3. jún 2020

@pininka1 V ktorom roku?! Pocas dohody tiez odvadza odvody zamestnávateľ aj za seba aj za teba a tie ti strhava. Ano ak je to dohoda na par hodín v mesiaci tak zvyšok stat.

pininka1
3. jún 2020

@evittam áno tak to bolo, myslela som že pani sa pýta na toto. Presne som mala určené koľko len môžem odrobiť. Cca 6 rokov dozadu.

evittam
3. jún 2020

@pininka1 To nie je urcene koľko mozes odrobit. Nevadí. Nebudem strácať cas.

veronikaszabova
3. jún 2020

@pininka1 precitaj si hlavne pasaz, ze osoba starajuca sa o dieta nemoze byt vedena ako zamestnanec, ani ako zivnostnik.

luccija
3. jún 2020

@fely môžeš pracovať

evittam
3. jún 2020

@luccija Iste ale uz nebude na neplatenej predĺženej rodičovskej. To staci pochopiť.

veronikaszabova
3. jún 2020

@luccija pri neplatenom nemoze

luccija
3. jún 2020

@evittam brigadnicky môže tie 4 hodiny pracovať nie?ako je mozne, že tam poznám ženy, ktoré pracujú sú na predĺženom dieťa v škôlke a oni doobeda na dohodu pracujú?

veronikaszabova
3. jún 2020

Zo stranky socialnej poistovne

veronikaszabova
3. jún 2020

@luccija pri predlzenom RP pracovat nemoze, iba pri platenom

iwesska
3. jún 2020

Nesmies pracovat,bola som tak,viem to na 100%.

iwesska
3. jún 2020

@luccija Pretoze su na predlzenom platenom napriklad?

luccija
3. jún 2020

@iwesska nie, sú na neplatenom, ak by bol platený nehľadajú si brigádu.

veronikaszabova
3. jún 2020

@luccija tak jedine pracuju na cierno.

veronikaszabova
3. jún 2020

@luccija aky zmysel by malo, keby boli na nepl.RP a pracovali? Vtedy uz vsetko plati zamestnanec a zamestnavatel. Nie stat. Tym padom stracaju status "osoba starajuca sa o dieta do 6r"

evittam
3. jún 2020

@luccija Ano mozu ale uz nie su na predĺženom. Uz taka zena nie je osoba starajuca sa o dieťa do 6rokov v ZP. Skus to pochopit. ZP plati z HM zamestnavatel ako aj zamestnanec. Koľkokrát to treba napisat?

fely
autor
3. jún 2020

@samcinka
@pininka1
@evittam
@veronikaszabova
@luccija
@iwesska Dakujem baby, tak dieta sice može ist do školky,ale zamestnat sa nemožem. Dakujem, hezky večer ešte...

evittam
3. jún 2020

@fely To budeš radšej sedieť doma a zadarmo ako mat príjem?

fely
autor
3. jún 2020

@evittam pre celý chod domacnosti je pre nás lepšie, abych bola doma. Deti teraz nechodia do družiny ani na obedy v škole. Ešte ani neviem či sa do školky syn dostane. Musela bych si nájsť pracu,ktorá sa nam finančne oplati. Lebo by sa nam zvýšili výdaje kvoli druzine, obedov a celodennej školke pre 2 deti, cestovanie do práce. Teraz nám proste vyhovuje to, že som doma a deti máme este vlastne malé, což se nebude opakovat a nechcem o to prist. Nechcem svoje deti vidiet iba 3 hodiny denne. Tak sme sa takto rozhodli, niesme všetky rovnaké! Já si zakladam na rodine. Takže ano, budu "sedieť" doma...

luccija
3. jún 2020

@fely pri 4 deťoch by som sa do práce nehrnula😊
@evittam dik

evittam
3. jún 2020

@fely Tak načo riesis ci mozes ist do prace?! Ked nechces. A to ze niekto aj pracuje neznamená ze si nezakladá na rodine a vidi deti 3h denne.

fely
autor
3. jún 2020

@evittam Nehovorim, ze ked niekto pracuje, tak si nezakládá na rodine! Já mám v okoliu pracujuce maminy, ktore su rády za 3 hodiny denne s detmi a su to maminy ktoré si zakladaju na rodine.
Riešim, lebo asi rozmýšlam na zkratenom uvazku, ne na plný uvazok. Pokial je problem odpovedat, tak neodpovedaj.

katusqa9
3. jún 2020

@fely pracovať môžeš, ale ak budeš mať dohodu alebo pracovný pomer je jedno na koľko hodín denne, už za Teba odvody platí zamestnávateľ a Ty do SP a ZP a automaticky ti zaniká status "osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov" v SP.
Ak by si pracovala len napr. mesiac tak znova automaticky by si mala po skončení PP/dohody byť poistencom štátu ako "osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov".
Ak by si sa zamestnala treba to nahlásiť na ZP a overiť si na SP či je všetko v poriadku.