Môžem si nájsť prácu popri neplatenej rodičovskej dovolenke?

fely
3. jún 2020

Ahojte, hladala som na nete,ale nenašla som. Mam 3,5 ročneho chlapca, som na neplatenej predlženej rodičovskej. Syn možno pojde do školky od septembra, iba na 4 hodiny. Ale zaujima ma to, či si možem najst nejaku pracu na tie 4 hodiny.. Alebo u tohto rodičovskeho nemožem? Dakujem

fely
autor
3. jún 2020

@katusqa9 dakujem 👍😉

evittam
3. jún 2020

@fely Ale ved ja som ti odpovedala a nemyslim to v zlom. Neviem co hned vyskakujes.

fely
autor
3. jún 2020

@evittam prepač, mozno som to špatne pochopila, ale uz tvoja prva otázka: či radšej budem sediet doma... neznela prijemne... keď sa mylim, tak sa ospravedlnujem

evittam
3. jún 2020

@fely Ano mylis. Pýtala si sa ci môžeš pracovať a po odpovediach vlastne ani nechces lebo ti vyhovuje byt radsej doma....Takto to vyznelo.

rachel36a
3. jún 2020

@fely ak budes na " neplatenom" tak dieta moze do skolky len na 4 hodiny

fely
autor
3. jún 2020

@evittam vysvetlovala som, že pracovat bych išla iba na čiastočny uvazok... ale vysvetlovat znova sa mi to fakt nechce.

evittam
4. jún 2020

@fely To si napísala az potom ked som sa na to spýtala-dieta, deti v škole,skolke a ty doma. Ale veď tvoja volba. Mne nic vysvetľovať nemusís a tiež nebudem xkrat pisat to iste.

siska53
4. jún 2020

@fely mozes, na 4 hodiny ano.

veronikaszabova
4. jún 2020

@siska53 nie, pri neplatenom RP nemoze.
Nastupom do prace straca status osoba starajuca sa o dieta do 6r.

evittam
4. jún 2020

@siska53 NEMOZE. Skus čítať co píšeme.

siska53
5. jún 2020

@evittam a to sa kedy zmenilo? Pocas neplatenej rodičovskej mamy normalne pracujú na pol dna max.,samozrejme, visc nesmu.aj dieta moze ist na pol dna do škôlky.

ajka0207
5. jún 2020

@fely viem ze to nie je k tvojej otazke, ale zaujimalo by ma ake vyhody ma neplatena rodicovska oproti praci dajme tomu na 2 hodiny denne?

alchemilkazltozelena
5. jún 2020

@fely je to sice na hlavu, ale nemozes pracovat

Iba keby si bola na platenom.. vtedy mozes vsetko.. aj brat rodicak aj strcit chore dieta do skolky na cely den, a aj byt zamestnana 🙈 vivat slovakia

alenah31
5. jún 2020

@siska53 nezmenilo to tak bolo vždy. A hlavne - neplatená RD neexistuje, existuje RD s nárok na RP štandardne do 3 rokov, zo zdr. dôvodov do 6 rokov. A potom existuje pojem osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov - a to nemá s RD nič. Takej osobe skončila RD v deň dovŕšenia troch rokov dieťaťa.
@alchemilkazltozelena čo je na tom na hlavu? Strčiť choré dieťa do škôlky? Ak niekomu uznajú predĺženú platenú RD tak len z dôvodu zhorš. zdravotného stavu dieťaťa. Takéto dieťa je napr. autista, ťažký astmatik....čiže zvýšená starostlivosť resp. náklady na liečbu, lieky, cestovanie...prečo by nemali ten RP dostať? Slúži na pokrytie týchto výdavkov. Ale nič nebráni tomu, aby išlo do škôlky - pokiaľ nemá presne v odbornej správe špecifikované, že nesmie do kolektívu. To choré dieťa nie je v škôlke s angínou alebo zápalom pľúc. Pretože takéto deti nie sú choré, sú zdravotne znevýhodnené. Jasné - niekto si platenú RD vybavil - koľko percent myslíš, že ich je? A čo sa týka tých čo sú dobrovoľne doma - nik im nebráni pracovať už počas RD - každá vieme, že RP raz skončí, včas hľadám prácu resp. nejaké riešenie pokiaľ mi dieťa do škôlky nevezmú. Ja som to nemala inak - kým nešla do škôlky mala som opatrovateľku - z môjho platu ostalo po jej zaplatení ledva 200€, ale vždy lepšie ako nedostať nič a zasa vieme, že raz škôlku dostaneme - u nás to trvalo vyše roka. Ostatne štát za ne platí zdravotné poistenie 70€, to nie je zasa tak málo. Keď sa takáto žena zamestná automaticky stráca štatút "osoby starajúcej sa o dieťa do 6 rokov" nakoľko zamestnávateľ ju prihlási ako zamestnanca (aj keby pracovala len 1 hod. denne) a už má štatút "zamestnanec". A za zamestnancov platí odvody zamestnávateľ a sám zamestnanec z vlastného príjmu. Taká čo pracuje aj berie rodičák - tiež predsa platí odvody sama, tiež za ňu štát nič neplatí. Tak keď chce žena na "neplatenej RD" pracovať tak tiež si ich musí sama platiť.

evittam
5. jún 2020

@siska53 Ak pracujú uz nie sú poistencom statu. Skus konecne aj ty pochopit o com pisem a nielen ja.

evittam
5. jún 2020

@alchemilkazltozelena Co je na tom na hlavu?! Ako osoba starajuca sa o dieta do 6rokov za nu ZP plati stat ci uz pobera RP alebo nie. Ak pracuje plati ZP zamestnavatel a zamestnanec. A RP moze poberať nadalej. Ako aj pri RP do 3rokov.
Nie kazde dieta na ktoré ma matka nárok na príspevok od statu je chore a nesmie ist do skolky.

evittam
5. jún 2020

A krásne to napísala
@alenah31

alchemilkazltozelena
5. jún 2020

@evittam preco by zena nemohla si zarobit par eur za 4 hodiny denne ked je na neplatenom a dieta je v skolke? Ale este z toho uboheho "zarobku" ma platit odvody...cize sa jej to ani neoplati, vsak viac da za odvody ako zarobi... tak to je na hlavu, ze malo by to byt tak ze stat by mal platit za nu tych 70 eur ci kolko to je a ona by si privyrobila aspon par eur bez toho aby musela odvody platit...

evittam
5. jún 2020

@alchemilkazltozelena Pretoze podla zákonníka práce si zarobi a ako kazdy je povinna platit z príjmu odvody a dane. Ci teda všetci neplatme. A prečo ubohy zárobok? Moze byt pekny za 4h denne. Tak ked sa neoplatí nech sedí doma zadarmo. Iste nech plati stat a ini.... Prečo? Lebo ona ma dieta v škôlke? A sedí doma? A ked chce zarobiť tak ma naďalej platiť stat? Z akého dovodu? Potom nech plati stat aj všetkým dohodarom a tym co pracuju na skrátené uvazky. Ci v tom je aky rozdiel? Dokonca môže mať nárok aj na DB ked splni podmienky takto ked je doma nemá. To je ale "na hlavu"....😀😉

evittam
5. jún 2020

@alchemilkazltozelena Ved odvody neplatí 70Eur ak pracuje. Ale len z toho "úbohého zarobku"

alchemilkazltozelena
5. jún 2020

@evittam neviem co je DB.. ja som to myslela tak ze napr brigada na 3 dni v tyzdni po 4 hodiny.. tam sa vela nezarobi.. a este z toho ma platit

evittam
5. jún 2020

@alchemilkazltozelena Daňový bonus.
A prečo by nemala?! Ci je ina ako iny obcan tohoto štátu ak pracuje na dohodu?! Nie je. Bud chce a potrebuje zárobok a dieta ma v skolke a zarobi aj odvedie alebo nie a nech sedi doma sama.
Btw.potom nech ani DPH neplatí v obchode lebo ved je chuda na neplatenom predlženom a stat jej plati ZP.

evittam
5. jún 2020

@alchemilkazltozelena A ako píšem záleží len od odvetvia. Niekto zarobí viac za 3x4h tyzdenne ako ten co maka 12stky.

evittam
5. jún 2020

@alchemilkazltozelena A ako som uz napísala ked vela nezarobí vela nezaplatí.

ajka0207
5. jún 2020

@evittam viem, ze mas toho vela, ale tato diskusia ma zaujala a nejak ju nechapem. Vyhoda "osoby starajuce sa o dieta do 6 rokov" je ze za nu stat plati ZP, spravne? Ak sa zamestna (aj na dohodu), zamestnavatel za nu plati ZP, spravne? Aky by potom malo zmysel byt osoba starajuca sa ... a zaroven pracovat? Unika mi pointa preco by clovek mal chciet oboje.

fely
autor
5. jún 2020

@ajka0207 tak hlavne taku, že nájsť pracu je trochu problém 😄 ráda sa zamestnam na tie 4 hodinky denne, ale taka praca sa ťažko shana...

alchemilkazltozelena
5. jún 2020

@ajka0207 pretoze pri predlzenej rd plati zp stat... a idealne by bolo ak by bolo dovolene mat aspon brigadu a neplatit odvody a aby neplatil odvody ani zamestnavatel... ten by bol tiez rad a takeho zamestnanca by bral vsetkymi desiatimi, za ktoreho by platil zp stat... to je cele

evittam
5. jún 2020

@ajka0207 No ak pracuje tak uz nie je osoba starajuca sa o dieta do 6rokov.

evittam
5. jún 2020

@fely Ani nie len záleží co ovladas. Ja pracujem na skráteny uvazok uz 3.rok s možnosťou homeoffice. Lebo taku prácu som chcela. 😉

evittam
5. jún 2020

@alchemilkazltozelena A SP by kto za neho platil? Tiež stat? Evidentne vobec nerozumies problematike.