Muž na materskej a ja ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov

mamka176
31. máj 2023

Ahojte maminky, pred cca 3 rokmi bol muž na materskej a ja zaevidovaná v zdravotnej poisťovni ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov. Jednalo sa o to iste dieta na ktoré muž poberal materskú. Teraz sme urobili to iste muž bol s mladším na materskej a ja som sa chcela takto zaevidovať do zdravotnej poisťovne a napisali mi že to nie je možné lebo muž na nho poberá materské. Oni to nejako zmenili? Alebo kde je problém? Neviete ako čo sa mám teda na to obdobie zaregistrovať, alebo tie odvody musím doplatit alo samoplatca? Ja som bola doma, nepracovala som ani nepovedala žiadnu dávku. Ďakujem za každé info

matullienka
31. máj 2023

@mamka176 no dosť možné, že v tom čase urobila na zdravotnej pani chybu a zaevidovala ťa, buď si budeš teraz platiť sama zdravotné poistenie alebo môžeš sa ísť zaevidovať na úrad práce a potom neplatis nič ak nemáš bežiaci po samozrejme.

mamka176
autor
31. máj 2023

@matullienka ak nemám čo? No problém je to ze to riešim spätne, keďže muzovy už materská skončila, takze na úrad prace už asi ťažko. 🙈 A prečo by pani urobila chybu? V minulosti to bolo možné, pokial dieta nebolo v škôlke na cely deň, nikde nie je uvedené ze sa o nho nemôžu starať dve osoby, sam mihal to radil. Preto má to teraz zaskočilo.

abby11
31. máj 2023

@mamka176 štát platí odvody len za jednu osobu https://www.socpoist.sk/kto-som/poisteny-statom...

zuzanockamt
31. máj 2023

@mamka176 Nie, nedá sa to. Musíš sa vrátiť do práce, evidovať na úrade práce alebo si platiť odvody sama ako dobrovoľne nezamestnaná. Štát predsa už odvody platí za otca dieťaťa, nebude predsa pri tom istom dieťati platiť dvoch rodičov.

terry658
31. máj 2023

@mamka176 môžeš byť na urade práce evidovaná ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov a pokračovať v neplatenej rodičovskej, čiže do práce sa vrátiť nemusíš, ale zdravotné poistenie si musíš odviesť, štát to za Teba nezaplatí.

mamka176
autor
31. máj 2023

@zuzanockamt
@terry658
@abby11
Ďakujem. Ok takze ako to spatne vyriešiť keďže to je za minuly rok? Zdravotku doplatit a čo ďalej?

mogaa
31. máj 2023

@mamka176 a momentálne si čo? zamestnaná či si len doma? dieťa už malo 3 roky?

mogaa
31. máj 2023

@mamka176 inak vždy to bolo tak že nemôžeš byť s 1 dieťaťom aj na MD aj osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov....do 3rokov je RD a od 3 sa môžeš prihlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov..ak už má nad 6tak nič....

terry658
31. máj 2023

@mamka176 keď znova nastúpiš na rodičovskú tak sa prihlásiť na zdravotku ako osoba poberajúca rodičovský a zas platí poistenie štát.

luliu
31. máj 2023

@mamka176 toto platilo vždy, s jedným dieťaťom za oboch platiť odvody do zp nebudú, tie si musíš zaplatiť sama alebo ísť na úrad práce

matullienka
31. máj 2023

@mamka176 ak nemáš pracovný pomer Pp malo byť mi to prepisalo. K tvojej pripomienke áno o dieťa sa môžu súčasne starať obaja rodičia no štát vždy platí zdravotné iba za jedného z nich, nikdy nie za oboch súčasne. A dokonca je to povinnosť oboch rodičov starať sa o dieťa

mamka176
autor
31. máj 2023

Dieta nemá ešte 3 roky, bola som s nim na rodicaku kým muž nešiel s ním na materskú. Teraz som po skončí jeho materskej opäť s ním na rodicaku. Takze potrebujem vykrit len to obdobie kedy muž bol na materskej. A ako píšem, v minulosti to určite slo keďže so starším synom bol rovnako muž na materskej a ja som bola s tým istým dieťaťom na zdravotke evidovaná ako starajuca sa o dieta do 6 rokov, pričom samozrejme vedeli že muž je s ním na materskej. Takze teraz si doplatím za to obdobie zdravotku a ak správne rozumiem budem za to obdobie evidovaná ako dobrovoľne nezamestnaná? Ďakujem

mamina7070
31. máj 2023

ano musis si doplatit zdravotne poistenie ako dobrovolne nezamestnana nebude stat platit za dve osoby poistne ked sa staraju o jedno dieta 😉