Může zažádat o porodné otec dítěte?

lucitop
26. apr 2017

Ahoj holky.. Chtěla bych se zeptat. S přítelem (slovákem) žijeme v Čechách... Jsem v 8měsíci těhotenství a dnes jsem byla na našich českých úředech na sociálce... To co mi tam řekli se mi ani nechce věřit... Ale chci se zeptat Vás.,... Jsem zaměstnaná do konce tohoto měsíce (30.4.) pak mi končí smlouva ale protože jsem na neschopence od začátku těhotenství, tak jsem stále v ochranné lhůtě, takže mi dál bude chodit nemocenska na účet dokud nepřejdu na mateřský příspěvek. Ale na naší sociálce mi bylo řečeno, že Já (matka dítěte - češka) nebudu mít nárok na český rodičovský příspěvek ani porodné, že prý musí zažádat otec dítěte na Slovensku... protože on je pracující (živnostník)...Přijde mi to jako blbost.. No ale chci se hlavně zeptat zda vůbec u Vás na Slovensku jde, aby otec dítěte zažádal na jeho jméno o PORODNÉ.. Myslela jsem že o porodné muže zažádat pouze matka dítěte... S přítelem oba žijeme v ČR a nejsme manželé. přítel má v čr přechodný pobyt.. Sama nechápu proč jako musime zažídat přes otce dítěte na slovensku. Když se dítě narodí v čr české ženě...

seagul
26. apr 2017

Na tom tlacivo je uvedene, ze ziadost podava matka (otec iba ak mu bolo dieta zverene do opatery).

lucitop
autor
26. apr 2017

No právě...to sem take nekde cetla... proto mi neleze do hlavy proc mi rekla at zazada otec na slovensku. U nas to také nejde, aby otec zažádal.... Ale myslela jsem že existuje nějaká vyjímka, když taka nemá nárok zažádat z nějakého důvodu

seagul
26. apr 2017

Jediny dovod, kedy ho na slovensku nedostanes je, ked si nechodila na poradnu 🙂. (Alebo je to tvoje 5+ dieta). Prispevok pri narodeni dietata nezavisi od toho ci pracujes alebo nie.

veronikaszabova
26. apr 2017

Uz som odpisala v druhej rovnakej teme - 100% ho na sk nedostanete