Na aký príspevok mám nárok ak som v SR nepracovala?

beee
11. jún 2008

ahojte..
chcela by som sa opytat na aky mat.alebo rodicovsky prispevok mam narok,teda budem mat,ak som nikdy na SR nepracovala, nakolko sme uz 2 roky v zahranici... teda, mam sa tesit?? alebo tu este potiahneme.... veeelmi pekne voprad dakujem

horajda
11. júl 2008

no musim to pozistovat ked pridem domov ale vlastne islo mi o tom ci si to platim a som rada,ze neplatim to by bola ale hlupost co?este raz dakujem

milhaus
11. júl 2008

poslanci už vymysleli nejednu hlupost

gapa
11. júl 2008

milhaus,
nechcem ta strašiť, ale ak sa tvoje dieťa narodilo cca zač.r.2007 resp. koncom roka 2006, tak na MD si nastupovala určite v období po 1.8.06. Mala si si sama podať prihlášku na SP, aby za teba štát platil dôch.poistenie ako za osobu, ktorá sa riadne stará o dieťa do 6 rokov.
Zamestnávatel mal túto povinnosť iba pri nástupe na MD do 31.7.06, od 1.8.06 prešla táto povinnosť priamo na mamičku. Informuj sa na SP, či si dôch.poistená, lebo teraz (ak si to neurobila do 15dní od narodenia dieťaťa) už spätne poistiť nejde, len od dátumu prihlásenia ☹ 😖 😢

horajda
11. júl 2008

aha takze tusim o tomto som pocula,ze to treba vyplnit do tych 15dni od porodu. a zaroven sa prihlasi aj dieta alebo treba pre neho zvlast vyplnat?

gapa
11. júl 2008

horajda,
beriem ťa ako mamičku v SK (lebo so zahraničím nemám skúsenosť)
Zdrav.poistenie platí štát:
- za dieťa (treba mu do 60dní od narod. vybaviť zdrav.kartičku)
- za mamičku počas poberania materského
- za mamičku počas poberania rodič.príspevku
- za mamičku počas osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov
Ty len do 8dní máš povinnosť nahlásiť zmeny. Napr. ak si prihlásená ako poistenec štátu z titulu poberania materského, tak musíš nahlásiť zmenu po ukončení poberania materského a zač.poberania rodič.prísp... a to aj preukázať. Tá lehota sa asi dá len ťažko stihnúť, z toho dôvodu, že do 8dní papier mať nemusíš, no nepredpokladám, že s tým robia v ZP problém.

Ak si dáš prihlášku v SP podla bydliska do 15dní po narodení dieťaťa s potrebnými prílohami, tak za teba bude platiť štát dôch.poistenie. Ak nepodáš prihlášku, tak nebude.

Ale o tom je tu dosť popísané, len je to dosť roztrúsené 😉

gapa
11. júl 2008

ostatné poistenia (nemocenské, v nezamestnanosti) štát za mamičku neplatí, môže si sama platiť dobrovolne.

Dieťaťu samozrejme stačí zdrav.poistenie.

katmi
11. júl 2008

horajda ak podas prihlasku v SP do 15dni po narodeni dietata, poistne sa ti bude ratat odo dna narodenia dietata.. ak nestihnes v lehote 15dni, bude sa ti poistne ratat odo dna dorucenia prihlasky do soc.poistovne..

luciaakubko
12. júl 2008

ahoj, gapa. chcem ta opat 🙂 poprosit o radu. rada by som po dovrseni roku svojej dcerky nastupila znovu do prace, tak ci budem dostavat rodicovsky prispevok, pokial dieta bude v opatere mojej matky. pracujem v skolstve - trvaly prac. pomer. co mi treba urobit? kolko hodin mozem odpracovat? alebo ako to vobec u nas v takomto pripade funguje? dakujem...

gapa
12. júl 2008

luciaakubko,
ak dieťa nedáš do štátom dotovanej škôlky, tak nárok na rod.príspevok ti ostane. Je jedno kolko hodín odpracuješ. Myslím, že je ale nejaká povinnosť, že to musíš na UPSVaR nahlásiť, že začínaš pracovať a podpíšeš tam papier, že nedávaš dieťa do toho zariadenia.

ak napr. od 1.9.08 začneš pracovať na prac.pomer (ukončia ti v zamestnaní prerušenie nem.poistenia z dôvodu čerpania rodič.dovolenky), tak si musíš dať do 8.9.08 odhlášku zo SP ako osoba, ktorá sa stará o dieťa do 6rokov s dátumom ukončenia 31.8.08. Podmienkou toho, že za teba platí dôch.poistenie štát je, že nie si dôch.poistená ako zamestnanec, čo od 1.9.08 nebude platiť. Predpokladám, prihlášku si si na SP sama dala do 15dní od narodenia!!!

Potom ak by si napr. končila s prácou napr. 30.11.08 (teda od 1.12.08 znovu začala čerpať rodič.dovolenku), tak si musíš nanovo dať prihlášku na SP (predpokladám so všetkými prílohami, treba zistiť na SP) s dátumom od 1.12.08 najneskôr 1.12.08, ak chceš mať súvislé dôch.poistenie. Tam už lehota 8dní bohužial nie je, poistia ta najskôr v den podania prihlášky.

Zdravot.poistenie vybaví zamestnávatel.

Ale teraz pozerám, že tvoje bábo má len mesiac, tak zistuješ popredu? No dovtedy to možno bude s nejakou zmenou??? Snád nie, len výška rodič.príspevku snád vyššia 😉

luciaakubko
12. júl 2008

🙂 este raz dakujem 🙂 este je veru malinka a velice ju lubim, no uz teraz by som najradsej utiekla do prace, niekedy 🙂 zda sa to daleko, no pri tomto plynuti casu akoby to bolo zajta 🙂 a mozno sa situacia zmeni a ja nebudem chciet odist od nej. ako slobodna matka vsak velmi na vyber nemam, na rodicov sa velmi spoliehat nechcem, aj ked viem, ze nas vzdy podrzia. si zlata, teba by tu mali platit za poradenstvo 🙂

horajda
12. júl 2008

dakujem za rady gapa 🙂

horajda
12. júl 2008

a pocas materskej mi teda automaticky plati stat dochodkove,ze?

gapa
13. júl 2008

horajda,
štát ti neplatí dôchodkové automaticky počas materskej. Len v prípade, že si podáš prihlášku na SP do 15dní od narodenia dieťaťa platí štát dôch.poistenie od narodenia dieťaťa. Ak to nestihneš a podáš prihlášku neskôr, tak odo dna podania prihlášky. Ak si zametnaná a podáš prihlášku do 15dní po narodení, tak máš dôch.poistenie súvislé (teda je pred narodením dieťaťa, počas prvých týždnov poberania materskej).

No a podstatný je myslím trvalý pobyt na Slovensku. Je tam spomínaný aj prech.pobyt, ale to platí myslím pre cudzincov.

nsoci
13. júl 2008

Babulky mozno budete vediet poradit, je to pre kamosku a dost surne.

Po VS robila rok (jul 07 - jul 08), bola teda nemocensky poistena. Zamestnavatel jej nepredlzil zmluvu, lebo sa priznala, ze je tehotna. Nastup na matersku by mal byt 1.11.

Otazka - co je pre nu teraz lepsie?
1. ostat nezamestnana.... nepride tym o narok na matersky?
2. vziat ponuknutu inu, kratkodobu zmluvu do konca oktobra v tej istej firme - neovplyvni to jej vymeriavaci zaklad pri vypocte materskej (z coho sa jej bude pocitat)?

Skuste poradit pliz, dak.

gapa
13. júl 2008

nsoci, kamarátka splna podmienku 270dní. Ak jej PP skončí v júli 2008 (počas tehotenstva) a nebude mať iné nem.poistenie (napr. dobrovolné nem.poistenie alebo iný prac.pomer),tak je v ochrannej lehote z ukonč.nem.poistenia a materská sa jej vyráta z obdobia júl-decem.07.

Ak sa však po ukončení tohto PP znovu zamestná (je jedno, či u toho istého alebo iného zamestnávatela) na prac.pomer, tak materská sa bude rátať z tohto nového prac.pomeru (nem.poistenia). Z konkrétne ktorého obdobia závisí od konkrétnych dátumov začiatku nového PP, ukončenia PP a nástupu na MD.

gapa
13. júl 2008

nsoci, ešte ma napadlo, ak by uzavreli iba dodatok k pôvodnej prac.zmluve (+ napr. dohodu o ukončení PP k určitému dátumu) a teda nešlo by o ukončenie jedného a vznik druhého prac.pomeru, tak by sa jej materské rátalo z obdobia júl-dec.2007.

mucilienka
13. júl 2008

baby, pridam sa aj ja s prosbou o radu - ako predlzit rodicovsku dovolenku - o jeden mesiac? vysvetlim - dieta ma v novembri 3 roky, matka nenastupi do zamestnania 1. decembra ale az 1. januara.. ako postupovat? treba individualne zaplatit poistenia, ci staci dohoda od zamestnavatela, ci ako?

gapa
13. júl 2008

pozri v téme, ktorá o tom hovorí:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

gapa
13. júl 2008

ešte k tomu, že ak má tvoje dieťa 3roky 9.11.08, tak týmto dnom ti v zamestnaní končí RD (ak nemáš dieťa s dlhodobo nepriazn.zdrav.stavom). Od 10.11.08 by si mala bud nastúpiť, čerpať dovolenku (ak ti nejaká ostala), čerpať neplatené volno ...

zuzitka
15. júl 2008

ahojte 😉

ak by som teraz otehotnela, termin porodu by som mala April/2009. ale moj prvy syn dovrsi 3 roky v januari/2009.

to znamena, ze by som nemala narok na materske davky, vsak?
len musim poziadat o rodicovsky prispevok na UPSVR a o prispevok k porodu?
o co este by som mala poziadat?

ja neviem, ak budem v januari v 6 mesiaci tehu, musia ma zobrat naspat do prace? vypoved mi nemozu dat, ze? alebo ma gynekologicka vypise skorej na matersku dovolenku? ja vobec neviem, jak to vyriesit............. 😅

a ak by ma teda vzali do prace v januari 2009, ked budem v 6 mesiaci tehu, mozem cerpat novu dovolenku - teda 20 dni naraz???

fenrirka
23. júl 2008

ahoj🙂
mam dotaz prosim vas ked cchem ist robit a chcem aby malu strazila moja mama ale zaroven ona dostavala matersku to sa neda?

terina25
23. júl 2008

Ahojte baby.

Chcem vás poprosiť o radu.

Min.rok som skončila v máji VŠ-5rokov.Od júna som bola na ÚP.Od 01.03.2008 som nastúpila do zamestnania.Na materskú by som mala ísť niekedy v polovici až koncom decembra.Viem,že nárok na materskú je vtedy,ak som bola 270 dní platiteľom poistného. ...O.K.To bude akurát koncom koncom novembra.Ale čo neviem je,či sa do toho ráta aj PN.Bola som už totiž v apríli vypísaná - 4 dni.A čo ak budem aj napr.v novembri na PN.To sa potom odráta?nechcem totiž prísť kvôli tomu o materskú...

Budem vďačná za všetky rady.

ĎAKUJEM

terina25
23. júl 2008

a ešte som zabudla, z čoho sa ráta materská?vraj z príjmu za min.rok????ale ja nemám žiaden,keďže som nastúpila až teraz.Nie náhodou za posl.tri mesiace - čiže u mňa okt.,novem.a dec.?

gapa
23. júl 2008

fenrirka, ty predpokladám, už nepoberáš materské, ak predpokladám, že poberáš materské obvylých 28týždnov. Ak však máš nárok na materské 37týždnov, v takom prípade môžeš pracovať len na dohodu, ak nechceš stratiť nárok na materské), ale rodič.príspevok. Tvoja mama materské poberať nemôže.
Ako je to s prac.pomerom resp. brigádou počas poberania rodič.príspevku pozri tu.
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

gapa
23. júl 2008

OPRAVA: v predchádzajúcom príspevku som nepresunula slová ",ale rodič.príspevok". Toto malo byť na konci prvej vety. Lebo jej dieťa má už vyše 6mesiacov.

gapa
23. júl 2008

terina,
aj dni PN sa rátajú do dní nemoc.poistenia (je to len obdobie, kedy za teba zamestnávatel nemusí odvádzať poistené, no nem. poistenie trvá). Takže nemaj obavu, podmienku 270dni by si mala splniť.

Tvojím tzv. rozhodujúcim obdobím (je nezávislé od 270dní), z ktorého sa vyráta materské bude obdobie od začiatku prac.pomeru/nem.poistenia do konca mesiaca predchádzajúceho nástupu na MD. U teba od 1.3.08 do 30.11.08 (ak nastúpiš na MD v decembri).
Ak zrátaš všetky tvoje vymeriavacie základy na nem.poistenie v tomto období (z výplatných pások) a vydelíš počtom kal.dní v tomto období (z týchto dní vyjmeš napr. dni PN, neplat.volna, očr ...), tak dostaneš denný vymer.základ. Z neho 55% je materské na 1kalend.den. 😉

terina25
23. júl 2008

Gapa:ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď .Potešila si ma.Takže kľudne môžem byť aj PN?lebo už som sa bála,že mi to potom odrátajú...

ešte otázočka.Do VZ sa počítajú aj odmeny?či aj to sa odratúva.Asi áno ☹

a ešte som tu čítala čosi o max.materskej.Ako postupovať ,aby som ju dostala.Treba niečo platiť do soc.poisťovne?oplatí sa mi to vôbec?

gapa
23. júl 2008

terina, aj odmeny sa rátajú do vym.základu. Zväčša je to tvoja hrubá mzda. Je stanovený strop t.č.30219mesačne, do 30.6.08 to bolo 28142 mesačne.
Dobrovolné nem.poistenie tebe už nepomôže. Jedine ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový PP s vyššou hrubou mzdou.

fenrirka
23. júl 2008

gapa dakujem,ale ja mam narok len na rodicovsky lebo som otehotnela hned po skole .A viem ze ak nieje dieta v statnom zariadeni tam by som dostavala...ale mne ide o to ze mne maleho nema kdo strazit .jedine ze by moja mama dostavala rodinne za mna a ja by som sla robxt

fenrirka
23. júl 2008

to som sa chcela opytat ze ci je to mozne...dakujem