Nárok na materskú

martinaamalia
11. apr 2022

Dobrý deň ženy. Aktuálne sa nachádzam v situácii zomrela mi mamina, Ocino rok po nej a mne zostala maminina sestra ktorú mama mala v opatere dlhé roky(20). Po ukončení mamkineho opatrovneho, opatrovny prešiel na mňa. Bohužiaľ teta nám minulý týždeň zomrela. Už sme zostali z manželom sami. Zistili sme však keď bola teta v nemocnici, že čakáme prvé babetko. Chcem vás požiadať o radu pred opatrovnym som pracovala 2 roky na zmluvu no už dva roky som bola na opatrovnom. Osoba na opatrovnom je vedená ako zamestnanec štátu. Odvody hradí štát. No chcem vedieť či budem mať nejaký nárok na materskú ci vôbec počas opatrovania odvádza štát aj nemocenské.? Opatrovny my bol zrušený a ja som v 1 mesiaci

tanickalc
11. apr 2022

@martinaamalia pripnem sa

maj_mik
11. apr 2022

@martinaamalia keď si zavoláš na soc. poisťovňu pekne ti poradia, normálne povedz, že máš záujem o prípadné doplatenie odvodov a oni ti povedia koľko, čo… Viem, že pred nástupom na MD musíš mať 270 dní poistenia

lilinka88
11. apr 2022

@maj_mik doplatiť spätne sa nedajú. Môže si iba začať platiť dobrovoľné odvody. Minimálna výška je aktuálne cca 190€ mesačne.
Podmienka materskej je mať aktívne nemocenské poistenie alebo byť v ochrannej lehote a zároveň mať posledné dva roky pre pôrodom 270 dní NP.

zalka
11. apr 2022

@martinaamalia jediným riešením aby si vôbec mala materskú, a zvýšený RD je pre teba zamestnať sa čím skôr na TPP ... a v súbehu mať aspon 2-3 mesiace aj nejakú dohodu ... dohoda musí skončiť pred nástupom na MD ...
inú šancu nemáš.

maj_mik
12. apr 2022

@lilinka88 zle som sa vyjadrila, nie spätne, ale platiť odvody… 🙂 Pardon