Ochranná doba v tehotenstve

saxona
14. feb 2013

Ahojte
prosim viete mi niekto poradit ako je to s ochrannou dobou v tehotenstev (8 mesiacov) v pripade ak dam vypoved ja nie zamestnavatel mne?mam zmluvu na dobu urcitu a tak sa mi neoplati zbytocne tahat este 3-4 mesiace tehotnej, lebo potom mi ju aj tak nepredlzia.
Momentalne som v druhom mesiaci a zamestnavatelovi som tehotenstvo este neoznamila. Prosim poradte ako treba postupovat. DAKUJEM 🙂

lucinkazuz
7. nov 2013

Som na podpore a v 8 mes. ochrannej lehote, nastúpim na PN rizikové, čo ak sa mi stane že potratím tým mi zaniká ochranná lehota tehotnej, budem mať nárok pokračovať v poberaní dávky v nezamestnanosti?
@zalka

zalka
7. nov 2013

@lucinkazuz áno máš nárok po skončení prípadnej PN na dobratie podpory v nezamestnanosti .

iivuskaa
10. nov 2013

baby taka otazočka poradte som na PN od 1.augusta, od 31. septembra som skoncila pracov. pomer na dobu urcitu mam odpracovane 2 roky cakam dvojicky mam rizikove tehotenstvo otazka znie mozem nastupit na matersku uz 8 tyzdnov pred terminom ci az 6 tyzd. pred terminom.....niekde som citala ze pokil si v ochrannej lehote mozes nastpit az 6 tyzdnov pred terminom porodu na matersku...???

dena1973
10. nov 2013

@iivuskaa Ak máš ikončený pracovný pomer a si v OL, tak môžeš nastúpiť na materské predne 6 týždňov pred pravdepod. pôrodom.

iivuskaa
10. nov 2013

@dena1973 co znamena OL??

dena1973
10. nov 2013

@iivuskaa OL-ochranná lehota 😉

iivuskaa
10. nov 2013

@dena1973 takže skor čiže 8 tyž. pred terminom nemozem ked som v ochrannej lehote????

zalka
10. nov 2013

@iivuskaa nie nemôžeš ... zákon hovorí jasne 6t pred termínom pôrodu ak si v OL ...
ved to je jedno nie? kedy nastúpiš ... teraz máš nárok na PN .. a potom na MD na 43 t... ak by si aj šla skôr na MD ... tak viac ako 43t ti ju platiť nebudú ... takže je lepšie teraz mať PN a potom MD .. ako skôr ukončiť PN a tým pádom sa pripravíš o 2 t o peniaze ...

iivuskaa
10. nov 2013

@zalka dakujem

dena1973
11. nov 2013

@iivuskaa To, čo ti radí zalka je presne to, čo by som ti odpovedala aj ja. Súhlasím so zalkou.

iivuskaa
11. nov 2013

@dena1973 dakujem

lubka84
30. nov 2013

@zalka ahoj, prosim Ta, vies poradit aj mne? Teraz 26.11. som nastupila po MD a RD (po 3 rokoch) do zamestnania, kde pracujem od roku 2003....som v 14 tt a chcela by som ukoncit pracovny pomer k 31.12., chcela by som cerpat podporu, a potom nastupit na MD, len neviem ci sa mi bude materska rata len z novembra a decembra 2013, alebo ci vobec budem mat narok na matersku...
Dakujem

zalka
30. nov 2013

@lubka84 skús napísať cez formulár, nárok na MD by si mala mať ... lebo poistenie sa ti obnovilo ... a mala by sa MD rátať z obdobia od skončenia RD do skončenia PP .. čiže november , december ... akurát premýšľam či by som dávala v čase tehu výpoved .. nie je to škoda?

lubka84
1. dec 2013

@zalka Dakujem za odpoved, aj ja si myslim, ze by to tak malo byt...vypoved je zatial len riesenie, uvidim ako sa dohodnem so sefom...urcite by som to potom asi radsej riesila PN-kou od februara...

zalka
1. dec 2013

@lubka84 držím palec aby si sa dohodla, on ťa prepustiť nesmie.

dena1973
1. dec 2013

@lubka84 Nárok na materské mať budeš aj keď ukončíš PP, lebo by ti plynula ochr. lehota. No škoda je ukončiť pracovný pomer....skús sa dohodnúť.....nemalo by to žiadny zmysel a ani žiadne výhody....

lubka84
1. dec 2013

@zalka @dena1973 dakujem baby velmi pekne, uvidime ako to vsetko dopadne...viem, ze ma prepustit nemoze, ale nevim ci jeho podmienky budu vyhovovat mne...dochadzam dost daleko, s cetovanim je to pre mna uz casovo narocne...musim si to vsetko premysliet, este raz dakujem 🙂

ivka30
2. jan 2014

@zalka Vidím, že sa dosť vyznáš, tak ťa chcem poprosiť o radu. RD mi skončila 18.12.2013 a 19.12.2013 zamestnávateľ so mnou skončil PP. Od 23.12.2013 som na PN-ke a dnes mi práve volala pani zo sociál. poisťovne, že mi to zamietnu, vraj po RD a následnom skončení PP nemám nárok na 8dňovú ochrannú lehotu. Je to pravda? Lebo mne sa to zdá ako hlúposť. ďakujem

dena1973
2. jan 2014

@ivka30 Ak ti skončil PP v rovnaký deň ako rodičovský príspevok, tak nárok na nemocenské v ochrannej lehote už nemáš.... 😒 . Zamestnávateľ musí pri nástupe na rodičovský príspevok dať podľa zákona o soc. poistení prerušenie nemocenského poistenie z dôvodu nástupu na rodičovský príspevok a po ukončení RP znovu dáva registračný list na ukončenie prerušenia. Zrejme tam bude problém, že ukončenie prac. pomeru bolo v ten istý deň ako ukončenie rodič. príspevku.

ivka30
2. jan 2014

@dena1973 RD skončil 18 a PP 19. Ale zistila som, že ma zamestnavateľ zabudol odhlásiť, tak to teraz riešime, žeby sme trošku upravili dátum. Bude stačiť, ak budem akože čerpať dovolenku 2 dni a výpoveď dohodou dáme k 22.12.2013? od 23.12. som na PN, tak azda to bude stačiť

ivka30
2. jan 2014

@dena1973 A nevieš, či tým pádom budem mať nárok aj na OL v tehotenstve? Čiže by som mala nárok aj na materskú?Ďakujem

dena1973
2. jan 2014

@ivka30 Podľa mňa by to stačilo, nakoľko by si mala po ukončení RP až do ukončenia PP nejaké odvody.

ivka30
2. jan 2014

@dena1973 ďakujem, skúsim a uvidím. Poučím sa na vlastných chybách🙂. Len dúfam, že ma to nebude veľa stáť:(

dena1973
2. jan 2014

@ivka30 to čo som napísala sa týka nemocenského....

dena1973
2. jan 2014

@ivka30 Ak budeš vybavovať nemocenské na SP, tak sa na materskú spýtaj...... 😉

ivka30
2. jan 2014

@dena1973 práve som sa dočítala na HNporadni, že ak budem čerpať aspoň 1deň riadnu dovolenku pred ukončením PP, tak budem v 8mesačnej teh. ochrannej dobe. Takže budem mať nárok na materskú. Už len nech to u zamestnávateľa prejde.

dena1973
2. jan 2014

@ivka30 Chcela som ti napísať, že budeš v ochrannej lehote 8 mes. na uplatnenie materského, ale chcela som, aby si si to radšej overila na SP, pretože je nový rok a stále sa niečo v zákone mení.... 😉

zalka
2. jan 2014

@lubka84 kedže si tehotná aj 1 dnom čerpanej dovolenky sa ti obnoviloo poistenie ... a máš 8m OL takže máš nárok na platenú PN ... kedykoľvek nie len v lehote 7 dní od skončenia PP ... len si mala doložiť spolu s PN aj potvrdenie od lekára, že v čase zániku poistenia si bola tehotná ...

yasminee212
22. jan 2014

@zalka @dena1973 viete mi poradit? RD mi konci 11.2.2014, zamestnavatel mi planuje ukoncit pp 28.2 (piatok), s tym, ze RD ukoncim skor 31.1. a do 28.2, tj.ukoncenia pp si vycerpam ddovolenku.cakame druhe babo, ale nastup na md mam az 22.3 takze dovtedy sa chcem dat este na pnku. Ide o to, ze 28.2 vychadza na piatok a od 1.3 mi lekarka pnku asi nevypise kedze bude sobota. Mozem sa dat vypisat na pnku uz od 28.2 a zaroven v ten den mi skonci aj pp? Ide mi o to ci sa mi pnkou pocas trvania pp nenarusi nem.poistenie aby som mala narok na matersku.

zalka
22. jan 2014

@yasminee212 prosím teba pekne a prečo podpisuješ výpoved? ... oznám zamestnávateľovi písomne že si tehu, on ťa prepustiť nebude môcť ... až po dalšej RD po dalších 3 rokoch .. kde sa ponáhlaš ha?