Osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov

david294
3. okt 2022

Ahojte vedeli by ste mi poradiť. Skončila mi materská a kedže nemam narok na rodicovský z dovodu ze na materskú ide manzel , tak by som si chcela prihlasit ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov s druhým dietatom. Avšak bola som v ZP a tam mi povedali že si musim v práci vybavit neplatené volno. Ako je to teda. Ďakujem

klarissa25
3. okt 2022

@david294 nemusíš...keď máte dve deti môžeš byť s druhym ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov.

david294
autor
3. okt 2022

@klarissa25 ma hned odbili ze chodte si u zamestnavatela vybavit neplatené volno

david294
autor
3. okt 2022

@klarissa25 Nemysleli mozno rodičovsku dovolenku?

tahomi
3. okt 2022

Druhe dieta chodi do skolky?

david294
autor
3. okt 2022

@tahomi nie ani jedno dieťa nechodí do školky

lucka_ke
3. okt 2022

asi im nenapadlo, že máš viac detí do 6 rokov, v ZP sa len prihlásiš s týmto starším dieťaťom ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, ich nemusí nič iné zaujímať

david294
autor
3. okt 2022

@lucka_ke a zamestnavatela netreba poziadat o rodicovsku dovolenku?

lucka_ke
3. okt 2022

zamestnávateľa nežiadaš, len mu oznámiš skončenie materskej a začiatok rodičovskej dovolenky, akurát nebudeš dostávať rodičovský príspevok

bambulka814
3. okt 2022

@david294 ak si zamestnaná a dieťa prekročí vek 3 rokov a budeš s ním doma, tak ano, v práci ti musia schváliť neplatené voľno (nie je automaticky, musia súhlasiť a samozrejme, nie sú tak chránená pred výpoveďou) a tuším si musíš platiť zdravotku počas tej doby. Toto neviem určite. Ale zdá sami, že kamoška platila.

lienka.7
3. okt 2022

@david294 zamestnávateľovi si mala oznámiť ze nastupujes na RD (neziadas, len oznamujes). On to meni v systéme u seba, možno preto na teba v poisťovni pozerali.

klarissa25
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucka_ke
3. okt 2022

@bambulka814 ona má dve deti

bambulka814
3. okt 2022

@lucka_ke asi nechápem🙂. Teda reťazová rodičovská? Tak jasné, pracovný pomer pokračuje s druhým dieťaťom a áno, len oznámiť písomne zamestnávateľovi.

lucka_ke
3. okt 2022

@bambulka814 voči zamestnávateľovi bola na materskej a ide na rodičovskú dovolenku
voči ZP sa musí hlásiť inak - na staršie dieťa ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, nakoľko manžel ide na materské s mladším (počas toho nemá nárok na rodičovský príspevok)

david294
autor
3. okt 2022

@bambulka814 nie dvojičky len s jednym som na materskej ja a s druhym manzel , s tym ze mne skoncila materská a manzel potom pojde aj s druhým na matersku, tak preto nemam narok na rodicovský prispevok

bambulka814
3. okt 2022

@lucka_ke aha, ok🙂. Nejak mi to ušlo, sorry.
Dobre radis.

david294
autor
3. okt 2022

ok čiže zamestnavatelovi nahlasit ukoncenie Materskej a zaciatok rodicovskej dovolenky.

mogaa
3. okt 2022

@david294 ale ty sa len zahlásiš na RD ale bez čerpania RP...nemôžete spolu poberať materskú a RP.....a zahlasuješ sa na UP.....predpokladám že deti sú mladšie ako 3roky....

mogaa
3. okt 2022

@david294 čiže manžel na jedno dieťa materská , ty s druhým na RD ale bez nároku na RP

david294
autor
3. okt 2022

@mogaa ano samozrejme ze nemam narok na rodicovsky prispevok , ale preco by som sa mala nahlasit na UP?

mogaa
3. okt 2022

@david294 pri dieťati do 3rokov sa hlási na UP na RD, od 3-6rokov sa prihlasuje ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov - na ZP

david294
autor
3. okt 2022

@mogaa aj keď nemám nárok na RP musím na UP?

olivierko229
3. okt 2022

@david294 ahoj, ja som mala tali situaciu, a ked som v praci nahlasovala, ze prerusujem RD, ale do orace sa nevraciam, tak som im mala nahlasit ukoncenie RD a zaroven nastup na neplatene volno. Po skonceni manzelovej MD som oznamila zamestnavatelovi, ze sa vraviam docerpat RD. Potom do poistovne, kde som dala cestne vyhlasenie, ze som sa starala o dieta do 6 r (starsieho syna). Manzel bol vlastne na MD s mladsim, starsi nechodil do MS. Moze max na Pol dna, ak to chces takto riesit.