Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Otec dieťaťa nepracuje. Mám nárok na dávky?

pulinka29
23. mar 2015

Ahojte, som matkou čerstvo narodeného prvého dieťaťa a môj priateľ robil predtým v zahraničí. Nie sme manželia ale otcovstvo priznal pred narodením dcéry. Teraz je so mnou na Slovensku, ale bez práce. Prácu si hľadá, je samoplatiteľ poistného. Mám do času, kým si nájde prácu nárok na iné dávky ako je materský príspevok a príspevok na dieťa? viete mi poradiť? Bývame u rodičov, avšak tí sú už v dôchodku a pomôcť nám finančne nemôžu. Ďakujem vopred za rady.

alenah31
23. mar 2015

ešte dostaneš tzv. kočíkové a môžeš požiadať o príspevok na bývanie, ale spolu s tebou bude posudzovaný aj príjem všetkých, ktorí žijete v spoločnej domácnosti - takže aj príjem rodičov. Máš nárok na výživné pre seba aj pre dieťa od otca dieťaťa - a minimálne na dieťa by ti mal prispievať podľa zákona o rodine aj bez rozhodnutia súdu. Volá sa to Výživné bez rozsudku a je to mesačne cca 28€. To, že nepracuje štát nezaujíma. On ešte môže skúsiť či nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi.

maznacik007
23. mar 2015

v prvom rade musis ty ziadat vyzivne od otca dietata .. jednak na dieta a jednak na seba ako nevydatu matku .... ale davky v hmotnej nudzi ti nevyjdu ani keby si zila sama kvôli RP ak zijes s rodicmi rata sa aj ich prijem.
Priatel by musel byt evidovany na UP aby mohol ziadat o davky v hmotnej nudzi ale ak zijete spolu tak vam HN nevyjde ...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli