Otec na materskej

zdena12345
16. nov 2016

píšem sem už niekoľký krát ohľadom materskej otca. Máme naplánované, že v januáry 2017 by išiel manžel na materskú s prvým synom, ktorý bude mať v 7/2017 3 roky, takže to víde len tak tak. Chceme to tak lebo minulý rok menil prácu a mal nižší plat. Tento rok mal vyšší, takže by mal mať vyššie materské. Popri tom by pracoval na dohodu u toho istého zamestnávateľa. Okrem prvého syna máme teraz 7 mesačného, ja budem doma s ním bez nároku na nejaké financie zo štátu. Naviac pracujem na dohodu o pracovnej činnosti, takže nejaké soc. aj zdrav. sa mi platia. Sú to ale malé sumy, keďže robím len pár hodín v mesiaci.
Právnik v manželovej firme mu radí, aby išiel ešte tento rok. Údajne sa majú robiť zmeny v zákone. No tým by bola materská dosť nižšia vzhľadom na nízku výplatu minulý rok. Chcem sa Vás spýtať, či viete o nejakých zmenách, ktoré budú mať vplyv na to, ako to chceme urobiť. Jediné čo viem je že sa má materské dvihnúť na 75%.
Prípadne viete mi poradiť ešte nejaké "vychytávky"?
Ďakujem

mamina321
7. jan 2019

@anka3x3 podľa mna sa treba aj v tvojom prípade prihlásiť ako samoplatiteľ, teda mne tak dnes povedala pani v zdravotnej poisťovni, jedine ak máte druhé dieťa do 6r , tak vtedy nie. Ale ak na to iste dieťa na ktore manžel poberá materskú tak sa treba prihlásiť ako samoplatiteľ.

klaudy2803
8. jan 2019

@evittam prosim vas odkedy sa menil zakon ? Ja som sa bola v septembri prehladit v ZDravotke na osobu starajucu sa o dieta do 6r, to uz neplati? Mam ist nieco riesit do zdravotky? Dkaujem za odpoved. 🙂

majusqa77
8. jan 2019

@klaudy2803 30.12.2018

klaudy2803
8. jan 2019

@majusqa77 a ak mam iba jedno dieta tak mesacne zp si vypocitam z ktoreho vymeriavaceho zakladu? Z toho isteho ako mi ratali matersku? Alebo ako to funguje?

klaudy2803
8. jan 2019

Neviete mi poradit kde si zistim presny datum kedy manzelovi konci poberanie materskej? A kam treba ist najprv zacat vybavovat veci pre mna aby som to dala do povodneho stavu? Nastupoval na matersku 3.9. , syn bude mať 17.3. Dva roky .

tiumen
8. jan 2019

@evittam
@majusqa77 ten zákon čo sa menil o ZP je to že keď pôjde manžel na MD tak ja nemôžem byť na to dieťa prihlásená v zp ako starajúca sa osoba? Dobre to chápem čo tu narýchlo čítam?

Manžel chce ísť na MD začiatkom marca (má tam nahlásenú pár dní dovolenku kvôli vybavovaniu) nebude to vadiť keď nastúpi na materskú počas dovolenky?

majusqa77
8. jan 2019

@tiumen ano. A nemoze nastupit pocas dovo. Dnom nastupu na naterske mu dovo konci

zdenulkam
10. jan 2019

Mužovi konci materska dovolenka, s akym dokladom mam ist na upsvar, požiadat o rodicovsky prispevok ? Dakujem

nadula01
10. jan 2019

@zdenulkam s papierom zo SP, kde je od kedy do kedy poberal Materské

pallacinka
10. jan 2019

@nadula01 A kedy treba ísť na SP po ten papier? Až keď materská skončí alebo dá sa aj skôr? Ďakujem, tiež nás to teraz čaká, mužovi konci materská v pondelok a neviem nikde najst, aký je presný postup.

bobbena
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majusqa77
11. jan 2019

@bobbena neplati, zp si uz budes musiet platit sama. A ano, aj po materskej moze ist na podporu

bobbena
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bobbena
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bobbena
11. jan 2019

@majusqa77
Ďakujem. S tým ZP som si uvedomila hneď som klikla na "odošli" 🙈
Takze nárok na podporu bude a vypocitavat sa bude z VZ v zamestnaní materská to neovplyvní? Ide len o to že nebude môcť byť maximálna podpora?

nadula01
11. jan 2019

@pallacinka keď mu skončí MD, tak chod pre papier do SP a s tým chod na UPSVAR a bude ti treba znova vypísať žiadosť o materské, tu si môžeš doma výpisat a stiahnuť z netu, a urob si kópiu z toho papiera zo SP a dones to aj na ZP aby si sa prehlásila

xenicka13
11. jan 2019

@majusqa77 prosím ta, ci tomu dobre chápem, ak som na rodičovskej bez príspevku, muz podal žiadosť o materské, ja mam dohodu, tak nemusím ist na zdravotnú nic hlásiť, ani platiť? Dakujem

zalka
11. jan 2019

@xenicka13 ale len za predpokladu, že na dohodu pracuješ každý pracovný deň alebo ťa tak zamestnávateľ eviduje.
Ak ťa eviduje len v dni kedy skutočne robíš, tak za tie ostatné pracovné dni a víkendy si musíš zaplatiť. A ak ťa eviduje len k poslednému dnu v mesiaci tak musíš si zaplatiť za celý mesiac bez jedného dna.

xenicka13
12. jan 2019

@zalka dakujem, a možem sa ist prihlásiť na úrad ako nezamestnaná?

evittam
12. jan 2019

@xenicka13 Mozes ale v takom prípade musis dodržiavať podmienky evidencie-t.j.praca na dohodu max.40kal.dni/rok a max.vyska HM cca 200Eur

xenicka13
12. jan 2019

@evittam no ja robím 10-11h týždenne, dva dni v týždni, tych 200e je mesacne? Diiiik

evittam
12. jan 2019

@xenicka13 Nie je podstatné ako robis ale aku mas dohodu a ako ta vedie zamestnavatel. Moze ti dat do výkazov len dva dni v týždni alebo aby si uľahčil robotu tak cely mesiac a hodiny rozhodi. A ano za mesiac prijem.

xenicka13
12. jan 2019

@evittam ja sa z toho nevysomarim, pojdem sa opýtať na úrad prace, alebo radsej na zdravotnú? Dakujem

evittam
12. jan 2019

@xenicka13 Zamestnavatela.

petricka1984
12. jan 2019

Ahojte. Mam otázku ohľadom tej zmeny platenia zdravotného poistenia,ak mám manžela na materskej. Mame doma ešte jedno dieťa, 4.5r dcérku, chodí do škôlky, ale iba na pol dna, naobed ju bravam domov. Vraj aj toto je jedna z možností, ako sa vyhnúť plateniu zdravotného. Moja otázka znie, je nato nejaký papier, ktorý mám dať vyplniť v škôlke a odovzdať zdravotnej poisťovni? Kto ma prosím skúsenosť? Ďakujem pekne

xenicka13
12. jan 2019

@evittam este prosím ta, ta podmienka 40dni /rok, ako je to myslene? Hodiny nerozhodujú, iba dni? Lebo ja tych 66e pre poisťovňu ani nezarobim, preto chcem ist za nezamestnanú

evittam
12. jan 2019

@xenicka13 Ano dni

evittam
12. jan 2019

@petricka1984 Nie. Len sa v ZP prihlásis ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov na starsie dieťa

petricka1984
12. jan 2019

@evittam dakujem pekne. A niekto to podľa teba nejako kontroluje, či fakt to dieťa po 4hodinach vyzdvihnem zo škôlky? Lebo to je taka celkom jednoduchá cesta, ako sa vyhnúť plateniu poistné.

evittam
12. jan 2019

@petricka1984 Netuším. Ale ked si náhodou skontroluje ZP tak si zaplatis aj dozadu.