Otec na materskej

zdena12345
16. nov 2016

píšem sem už niekoľký krát ohľadom materskej otca. Máme naplánované, že v januáry 2017 by išiel manžel na materskú s prvým synom, ktorý bude mať v 7/2017 3 roky, takže to víde len tak tak. Chceme to tak lebo minulý rok menil prácu a mal nižší plat. Tento rok mal vyšší, takže by mal mať vyššie materské. Popri tom by pracoval na dohodu u toho istého zamestnávateľa. Okrem prvého syna máme teraz 7 mesačného, ja budem doma s ním bez nároku na nejaké financie zo štátu. Naviac pracujem na dohodu o pracovnej činnosti, takže nejaké soc. aj zdrav. sa mi platia. Sú to ale malé sumy, keďže robím len pár hodín v mesiaci.
Právnik v manželovej firme mu radí, aby išiel ešte tento rok. Údajne sa majú robiť zmeny v zákone. No tým by bola materská dosť nižšia vzhľadom na nízku výplatu minulý rok. Chcem sa Vás spýtať, či viete o nejakých zmenách, ktoré budú mať vplyv na to, ako to chceme urobiť. Jediné čo viem je že sa má materské dvihnúť na 75%.
Prípadne viete mi poradiť ešte nejaké "vychytávky"?
Ďakujem

ferdek29
24. jan 2017

@m.i.r.i ahoj a neviete mi povedať, že keby išiel manžel na materskú,a chcel by ďalej pracovať u toho istého zamestnávateľa tak mu stačí dohoda alebo aj nový pracovná zmluva ale musí zmeniť pracovnú pozíciu???

evittam
24. jan 2017

@ferdek29 Musi zmenit aj pracovne zaradenie. Na aku zmluvu to je jedno. Len nesmie pracovat na tu zmluvu,z ktorej bude poberat MD.

miroslava27
30. jan 2017

@evittam ahoj ty si taka zbehla v tychto veciach nevies nahodou ako sa vypocitava vymeriavaci zaklad na materske ak bol manzel v predoslom roku mesiac ocr? Nasla som len ze sa taketo obdobia vylucuju s rozhodujuceho obdobia ale cim to nahradia?dakujem

havana_frost
30. jan 2017

@miroslava27 ničim, jednoducho sa vylúči aj tá doba, aj "príjem" z očr.

evittam
30. jan 2017

@miroslava27 Nicim to nenahradia. Tak ako pise

evittam
30. jan 2017

😉

evittam
30. jan 2017

Moje nervy....tak ako pise @havana_frost

marika_marika
14. feb 2017

@m.i.r.i
@evittam
Ahojte, vidím, že sa vznáte tak sa chcem spýtať: Máme tri deti - 7, 5 a 2 -ročné. Manžel od 1.3. mení zamestnávateľa - mohol by teda požiadať o materské a pracovať u nového zamestnávateľa, však?
...ale čo by som mala robiť ja? Mám platnú prac. zmluvu, ak prestanem poberať rodičovský príspevok, môžem naďalej byť na rodičovskej dovolenke s 2ročným?

majusqa77
14. feb 2017

@marika_marika ak to 5rocne chodi do skolky, budes si musiet platit zdravotku. a vobec by som sa necudovala socialke, keby ziadost zamietla 🙂

sorciera24
14. feb 2017

@marika_marika ak manzel zacne poberat materske, ty nemozes byt na rodicovskej, resp. nemozes poberat rodicovsky prispevok.....nastupit na amtersku by msuel este pred 1.3.

majusqa77
14. feb 2017

@sorciera24 preco by musel nastupit na matersku pred 1.3.?

evittam
14. feb 2017

@majusqa77 No lebo pravdepodobne by chcel cerpat MD z toho stareho zamestnania...a ak mu skoncil PP k 28.2.tak asi tazko z neho pojde na MD od 1.3.-ci sa mylim?
A ozaj,preco by mu to mozno zamietli v tom pripade,ze 5rocne chodi do skolky?

majusqa77
14. feb 2017

@evittam ochranna lehota pre muza je predsa 7 dni... akurat dalsi PP by som neuzatvarala skor, ako poziadam o matersku
a to 5 rocne bolo v suvislosti s platenim ZP

evittam
14. feb 2017

@majusqa77 Aha,lebo di tam napisala,ze by to mozno zamietli. Aha fakt je tam 7-dnova lehota...😇

majusqa77
14. feb 2017

@evittam ale mas pravdu, ze ak to chce mat zo stareho, nesmie byt novy.. ..ak zacne novy od 1.3., nastup musi byt do konca februara....
nie, ja som myslela celkovo, ze by som sa necudovala, keby to zamietli. uz aj take som pocula, ze socialka taketo preveruje u oboch zamestnavatelov..

sorciera24
14. feb 2017

@majusqa77 tak pisala , ze od 1.3. do noveho, materska sa pobera zo stareho zemstnania, preto skor nez anstupi do noveho

sorciera24
14. feb 2017

@majusqa77 co socialka preveruje u zamestnavatelov?

majusqa77
14. feb 2017

@sorciera24 podklady, ukoncenie PP, nastup.
raz tu pisala jedna baba, ze im materske zamietli. nieco v zmysle, ze ked riadne pracuje sa nestara o dieta a nevznikol tym dovod na vyplatu davky.. ..ale neviem, ako to mali oni presne datumovo..

m.i.r.i
14. feb 2017

@majusqa77 to nemozu len tak zamietnut..je na to narok zo zakona..takze ak zamietli, musi v tom byt nieco ine..mozno teda tie datumy...inak dovod ze ked pracuje tak sa nestara neobstoji...lebo zo zakona ma kazdy poistenec statu ktory splni podmienky narok na materske....naozaj len ak tam nejake podmienka splnena nie je, tak ok...ale inak nemaju preco zamietnut

sorciera24
14. feb 2017

@majusqa77 to je hlupost, on moze pracovat, to, ze dieta prevezme do starostlivosti, neznamena, ze musi byt doma.......nas syn je anpr. v skolke a muz siel teraz na matersku, v pohode moze napr. od zajtra nastupit do novej prace/ na novu zmluvu a pracovat, aj rpacujem tiez.....dokonca to Mihal niekde v blogu popisoval a odporucal, aj otec zivnostnik moze poberat materske a azroven pracovat...... jedine, co nemoze byt zaroven amterske a zena napr. rodicovsky.....a ajsne, muz musi mat 270 dni za posledne 2 roky odrobene....
lebo to, co pises ty dovod na priznanie nie je....tam muselo byt aj cosi ine

majusqa77
14. feb 2017

@m.i.r.i viem ze riesila, ze skoncil PP, poziadali o matersku a uzavrel druhy PP.. ..ale enviem uz datumy..
ci to nebolo, ze mozno dali na md datum az v ten den, ked uzavrel novy pp?? no neviem, kazdopadne treba dat na datumy pozor..

majusqa77
14. feb 2017

@sorciera24 ano, od zajtra moze - a prave aj mihal odporucal, aby sa najskor poziadalo o materske a az nasledne na to potom uzatvaral dalsi prac.pomer

sorciera24
14. feb 2017

@majusqa77 ano, ano tak...

evittam
14. feb 2017

@sorciera24 A nemusis mat "odrobenych" 270dni.😉

katarinka289
14. feb 2017

Nesmie byt zamestnany tam, odkial ma narok na matersku. Musi dat vypoved a zamestnat sa inde, alebo na novu zmluvu.V tom to maju SZCO jednoduhsie

evittam
14. feb 2017

@katarinka289 Nemas pravdu. Otec moze byt na MD aj z toho isteho zamestnania-staci zmenit zmluvu-napr.prac.poziciu. Napr.z povodnej zmluvy cerpa MD a po dohode so zamestnávateľom uzavrie novu prac.zmluvu na inu prac.poziciu na dobu urcitu-pocas cerpania MD.

sonnya
14. feb 2017

toto je hrozné využívanie zákona... v SP by so už mali uvedomiť a dať prísnejšie podmienky, lebo je toho čoraz viac... ako keď zrušili dobrovoľné poistenie...

lauricka
14. feb 2017

@sorciera24 dieta moze byt v skolke, ale len na 4 hodiny, aspon co mam info

lauricka
14. feb 2017

@zuzkat1 chapem, ako to myslis, ze sa ti to zda byt nezmysel, nazvime to skor diera v zakone. Teraz to tak je, lebo ten zakon je tak postaveny. Cim dalej viac ludi o tom vie a cim dalej viac ludi sa snazi to vyuzit. A preto si ja osobne myslim, ze to coskoro aj zrusia a uz to tak nepojde 😉

evittam
14. feb 2017

@sonnya Ake zneuzivanie zakona?! Ten otec to ma zaplatene na odvodoch!