Otec na materskej - zamietnuté prípady

evca65
29. okt 2018
kaja01
21. máj 2019

@barnes materské a PN sa vypláca z nemocenského poistenia do ktorého zamestnanec odvádza 1,4 % a zamestnávateľ 1,4 % z hrubej mzdy, t.j. napr. pri mesacnej mzde 1 000€ sa odvedie 28€ mesačne. Materská pri mesačnej mzde 1 0000€ je 750€ mesačne, žena poberá cca 9 mesiacov, muž cca 7 mesiacov. Za koľko rokov podľa teba odvedie na odvodoch na nemocenské poistenie tie peniaze, ktoré dostane vyplatené vo forme materskej.

barnes
21. máj 2019

@kaja01 myslim, ze si si pomylila skupinu a mala by si si zalozit vlastnu s propagaciou pre SP...😀👍

kaja01
21. máj 2019

@barnes ja nepropqgujem SP, väčšina tu píše, že chce len peniaze ktoré odviedla. Tak som napísala len jednoduché čísla, aby videli koľko vlastne odviedli a koľko dostali.

markomonika
21. máj 2019

@barnes ty hlavne nemaž svoje komenty.
súhlas s @kaja01
tu nikto nepropaguje SP. Jednoducho to treba brat ako fakt. Ja som bola na MD, priatel na MD..tiez by bolo fajn mat peniazky navyse..ale zas aspon si ocino uzil tych 7 mesiacov s dcerkou a ja sa vratila do prace. Mám prácu, ktorá sa dá sklbiť so starostlivostou o dieta, moznost home office a ustretovy zamestnavatel. Moj názor je, ze radsej vytvarat podmienky pre matky, aby mohli pracovat aj pri dietati ako navysovat rodicovsky. potom po 3 prip. 6 rokoch sa mamicky stazuju, ze ich nikto nechce zamestnat.

lori1987
21. máj 2019

@kaja01 áno, na jednej strane máš pravdu, že odvedie menej ako dostane ale presne na tomto princípe "solidárnosti"funguje SP a tak isto aj poistovne. Všetci ludia sa do tohto systemu "zbieraju" a tie peniaze su potom prerozdelovane. A kolko je takých, ktorí si platia odvody a nevyužili nikdy ani len PN. Takze argumentovať len tým, že nemá z čoho nie je celkom pravda. To iste je aj s poistovnami.. platis smiesne poistne v porovnani s nahradou pri poistnej udalosti a predsa sa to poistovniam oplati. Preco? pretože kolko je takých ludi, ktorí tu poistnu udalosť nikdy mať nebudu a len platia?

barnes
21. máj 2019

@markomonika ja uz mam pocit, ze tato skupina je skor za to, aby co najviac materskych pre otcov bolo zamietnutych, ked citam komenty niektorych ludi a preto ani nema vyznam tu nechavat komenty, aby som neupozornoval s cim novym opat pride SP a skor mam pocit, ze davam len navod pre ludi, ktori su proti udelovaniu materskej pre otcov. Ja som za udelovanie materskej otcom a zaroven aj za to, aby otec mohol i pracovat. Pretoze ak otec prinesie nejake peniaze na vyse tak zena nemusi ist do prace, ale moze ostat doma s dietatom o nieco dlhsie aj spolu s otcom a pre to dieta je to to najlepsie. Ale chapem aj ludi, ktori to nevyuzili a teraz len zavidia inym rodinam, korym bola schvalena materska pre otca, to je take Slovenske 👍

markomonika
21. máj 2019

@barnes my sme matersku otca dostali,vyuzili..a ze otec nepracoval a bol doma?jasne,aj nam by pomohlo par stovak navyse.ale ked sa neda,tak sa neda.prisposobili sme sa a hotovo.a ja doprajem kazdemu,komu schvalili MD aj popri praci.a tazko povedat co je lepsie pre dieta.kazde je ine.

gerlachovka
21. máj 2019

@barnes Ja tu presne z týchto dôvodov už neprispievam i keď si sem tam prečítam čo je nove. Nemá to význam sa naťahovať.

zuzka56
10. jún 2019

Ahojte viete mi prosim poradit.
Od 1.1. poberal mm matersku, lenze od 7.1. uzavrel novu PZ a matersku mu SP stopla.
19.3. sme poslali odvolanie a cakame uz vyse 60 dni a stale nemame rozhodnutie. Kedze rodicak UPSVaR vyplaca spatne 6m dozadu chcela by som poziadat o jeho vyplacanie. Staci na UP predlozit zatial papier o predlzeni konania plus ziadost rodny list a vyplatia rodicak? Dakujem

zuzula44
15. jún 2019

Ahojte... viete mi poradit? Manzel pracuje na turnusy.. chce ist na matersku s tym zeby nepracoval.... ale turnus mu konci 4teho... moze dokoncit turnus a ist na matersku od 5teho?Dakujem

evittam
15. jún 2019
sonka26
15. jún 2019

@zuzka56 Ahoj. Áno, tiež som tak bola požiadať s tým, aby bolo prerušené konanie do času, kým nám príde rozhodnutie k odvolaniu. Rodný list by nemal byť potrebný, pretože to majú v systéme. Ale zober zo sebou všetky papiere, ktoré máte k žiadosti o materské.

zuzula44
16. jún 2019

Ahojte... chlap ide podat ziadost o materske od 4.7....kedy ist na Upsvar zrusit rodicak a evidovat sa na urade prace? Diki

evittam
16. jún 2019

@zuzula44 K žiadosti o MD potrebuješ potvrdenie o tom ze nepoberas RP.

majusqa77
16. jún 2019

@zuzula44 ak budes mat za jul rp, zaevidovat sa sice mozes, ale narok na podporu budes mat az od augusta

alana1
17. jún 2019

Prosím o radu,známy podal žiadosť o materske od 2.5.2019,zamietli ju.ako sa rieši to obdobie od podania žiadosti po vyjadrenie sp?aký status má dotyčný a kto zaplatí odvody za ten čas?dakujem

luliu
17. jún 2019

@alana1 predpokladám ze pracoval, takže si bude musieť spätne zaplatiť odvody

alana1
17. jún 2019

@luliu a keď nechodil do práce?

adula3334
17. jún 2019

@alana1 aky ma status?je oficialne na rodicovskej dovolenke

luliu
17. jún 2019

@alana1 môže žiadať spätne rodičovský príspevok

adula3334
17. jún 2019

@alana1 moj muz ziadal o materske od 3.1.2019-14.4.2019-to mal maly 3 roky.vo febr mu prislo zamietnutie,na to sa odvolal a bratislava poslala rozhodnutie,s tym,ze nasa soc.poist. pochybila a maju doriesit co treba.teraz-11.6. mu ju schvalili a doplatili.cely ten cas bol v starej praci na rodicovskej dovolenke-tak ho viedli

alana1
17. jún 2019

@adula3334 nie,zamestnanec vo firme,oznámil že ide na md,ktorú mu neschválili

zuzka56
17. jún 2019

@sonka26 dakujem uz som to minulu stredu vybavila. Pani nas otocila na SP kvoli trvaniu muzovej materskej, stihli sme priniest.
Ako je to so zdravotkou? Kedy si ju mam zrusit ako samoplatca? Dakujem

luliu
17. jún 2019

@alana1 a z akého dôvodu, nechápem to zamietnutie ak nikde inde nepracoval

alana1
17. jún 2019

@luliu neviem dôvod,ale bol doma....takže teraz tam má dieru a nevie čo s nou

kaja01
17. jún 2019

@alana1 Nemá žiadnu dieru, on je na materskej, ale nepoberá dávku materské.

alana1
17. jún 2019

@kaja01 aha,a vrátiť sa do práce môže hocikedy?či to musí nejako ukončiť?

kaja01
17. jún 2019

@alana1 Oznámi zamestnávateľovi, že sa vracia do práce a vráti sa.

alana1
17. jún 2019

@adula3334 môžu byť obaja rodičia na RD s jedným dieťaťom?

kaja01
17. jún 2019

@alana1 na rodičovskej dovolenke áno, môžu byť obidvaja rodičia v rovnakom čase.