Plánujeme tehotenstvo. Ako je to s príspevkami od štátu?

jastericka_elza
22. máj 2013

Zdravím,
potrebovala by som poradiť, resp. spraviť si prehľad, ako to chodí v tomto "Absurdistane". S priateľom plánujeme dieťatko, ale dnes som sa dočítala, že študentky bezprostredne po skončení školy alebo počas štúdia nemajú nárok na materské, ak nie sú dobrovoľne nemocensky poistené. Viete mi povedať na čom mám teda nárok? Koľko sa mesačne platí za dobrovoľné poistenie? 😒

kattrin5
22. máj 2013

Mas narok na rodicovsky prispevok a pridavok na dieta...ale moc by som sa na tieto davky nespoliehala...v prvom rade musite mat ako taky zaklad dieta zabezpecit..respektive aspon priatel nejaku tu pracu.. lebo s tych 200 evri co dostanes od statu kupis tak plienky a dosla si...dieta je dost financne narocna zalezitost🙂

donna11
22. máj 2013

@jastericka_elza a pokial sa chces dobrovolne poistit, musis platit mesacne cez 400eur, ak chces dostavat max matersku co je cez 700eur, alebo vysku si prisposobis podla seba, ako ti bude vyhovovat, tych 400eur je max..a veru, minimalne priatel musi byt zabezpeceny..pociatocne naklady na dieta ta vyjdu okolo 1500-2000eur..

sense
22. máj 2013

ako pise kattrin pokial si si neplatila DNP tak mas narok len na rodicovsky cca 200e mesacne plus rodinne pridavky, a pri narodeni jednorazovy prispevok a priplatok k prispevku ak sa dieta dozije 28dni, co je cca 800e, inak nemas narok na nic...treba sa spoliehat sam na seba a nie na stat...

klincek
22. máj 2013

@jastericka_elza je to tak, ako pise sense. len dodam, ze DNP musis platit nejaku dobu, aby si mala narok na materske -tusim to je rok alebo aj viac, tieto veci sa stale menia..poradia ti v soc. poistovni alebo skus pozriet do zakona o socialnom poisteni

kobercek1
22. máj 2013

to dobrovolne nemocenske poistenie musis platit min 270 dni za posledne 2 roky. v sucasnosti najnizsia sadzba je okolo 130 euri/mes a z toho ti vyjde min materska to jest okolo 250 euri. takze sa to vobec neoplati. volakedy sa dalo ale teraz platis v tom aj dochodkove poistenie, tak preto tak vela. inak mas narok na prispevok (200,-) pridavok 23,10,- a jednorazovy priplatok 28 dni po narodeni co je kolem 800,-. cize nic moc. zacni setrit :(

brumka
22. máj 2013

@jastericka_elza poradim ti zacni setrit, zamestnaj sa a odrob aspon 9 mesiacov a budes dostavat matersku 65% mzdy. pochopitelne je studentky nemaju narok an MD, ved nemaju nic odpracovane.

donna11
22. máj 2013

@jastericka_elza tak tak @klincek aj @kobercek1 maju pravdu..zabudla som dodat, ze musis byt nejaku dobu zdr. poistena, co ty vobec nie si ako studentka..ani nemas nic odpracovane, takze v podstate nemas narok na MD..jedine setrit..

jastericka_elza
autor
23. máj 2013

Ďakujem Vám za rady 🙂 budem musieť niečo vyšpekulovať, lebo túžba je silnejšia ako rozum 😉

maria1989
27. máj 2013

skús sa i so starými rodičmi poradiť o tom :D

glirna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz