Platenie odvodov počas rodičovskej dovolenky od 1.1.2013

adka12
27. dec 2012

Baby toto platí len pre pracujúcich alebo pre všetkých? Nejak som to nepochopila. A neviem teda, či je to uzákonené alebo ešte nie...
http://spravy.pravda.sk/stat-setri-200-tisic-lu...
Ďakujem

evita68
10. jan 2013

@gabina84 minulé roky nič nerieš..
ak budeš tento rok pracovať na dohodu, tak do 8 dní sa musíš odhlásiť v soc. poistovni ako osoba. starajúcia sa o dieťa do 6 rokov.. /nie 2,pilier 🙂/
z dohody sa ti bude strhavať 13,4 %, rodič.príspevok ti zostáva

gabina84
10. jan 2013

@evita68 do 8dni? mi povedali ze do konca januara

evita68
10. jan 2013

@gabina84 kto ti to povedal? treba do 8 dní od vzniku dohody v roku 2013

gabina84
10. jan 2013

@evita68 cize ked sa teraz odhlasim a chcem nadalej brigadovat tak ma zamestnavatel nahlasi? a tie dni co nebudem pracovat si musim platit sama? to sa kolko potom plati? Je urcena aj nejaka suma ktroru nesmiem prekrocit? A este sa cchem spytat ked som zamestnankyna jednej firmy ale brigadujem v druhej, ked by ma pri nastupe do zamestnania vyhodili tak mi rataju davku v nezamestnanosti z toho co zarobim pocas brigad? alebo ako to je?

gabina84
10. jan 2013

@evita68 to mi povedala dnes pani z ludskych zdrojov. lebo do konca januara ze sa mam rozhodnut ci chcem nadalej brigadovat alebo nie

evita68
10. jan 2013

@gabina84 ak nemáš teraz dohodu, tak sa nemáš prečo odhlásiť, až ked ti vznikne dohoda.. zamestnávateľ ťa nahlási deň pred nástupom do zamestnania.. dni, ked nebudeš pracovať, si nebudeš platiť v SP sama.. iba v zdravotnej poisťovni by si si tieto dni doplatila, ale to len v prípade, že za rok by si zarobila viac, ako 2918,70.. keby ťa po skončení RD vyhodili, bohužial dávka v nezamestnanosti by sa ti rátala z dohôd plus z príjmu, ktorý by si mohla mať po skončení prac. pomeru vo firme, kde máš trvalý pracovný pomer..

pani ti poradila zle.. máš teraz dohodu?

gabina84
10. jan 2013

@evita68 Dohodu mam do konca januara,lebo to podpisujem kazde 3 mesiace, ale od noveho roka som nebola v praci

evita68
10. jan 2013

@gabina84 no ale ked máš dohodu do konca januára, už si sa mala odhlásiť v SP včera.. povedz zamestnávatevi, kde máš dohodu, nech ti ju prepíšu do 31.12.2012, A ty si rozmysli, či tam budeš ešte pracovať, lebo ti to môže viac uškodiť, ako dobre spraviť, hlavne ak máš malý zárobok..

gabina84
10. jan 2013

@evita68 Dakujem ti velmi pekne za rady.

evita68
10. jan 2013

@gabina84 teraz ma napadlo, prečo ti povedali, že do konca januára.. dovtedy totiž musí zamestnávateľ ohlásiť do soc.poist., či dohoda trvá aj v novom roku.. takže preto.. tak ak nebudeš už chcieť pracovať v roku 2013, tak to v soc.poist. nepredlžia

gabina84
10. jan 2013

@evita68 a este sa opytam, pri nastupe do svojej povodnej prace a ak nahodou dostanem vypoved tak sa mi z coho rata vypocet pre davku v nezamestnanosti

evita68
10. jan 2013

@gabina84 už som ti to vysvetlila vyššie :
keby ťa po skončení RD vyhodili, bohužial dávka v nezamestnanosti by sa ti rátala z dohôd plus z príjmu, ktorý by si mohla mať po skončení prac. pomeru vo firme, kde máš trvalý pracovný pomer..

gabina84
10. jan 2013

@evita68 ale myslela som zeby som nechodila na brigady, a a skoncili by prac.pomer hned po nastupe do prace z RD

evita68
10. jan 2013

@gabina84 áno, vtedy by sa ti to rátalo iba zo zárobku po skončení RD.. napr. končí ti RD 10.10., 11.10. budeš mať koniec prac pomeru, v ten deň budeš čerpať dovolenku, ostatnú si dáš preplatiť + možné odstupné.. to by si mala maximálnu podporu.. keby si mala dohodu na malý zárobok, podporu by ti to značne znížilo

gabina84
10. jan 2013

@evita68 dakujem ti pekne, cize ked si to tak zhrniem, na brigade zarobim 80-100€ a ked by som mala este odviest tych 13,4 perc.tak sa mi neoplati ak by mi mali potom ratat z tohoto podporu... Zajtra hned volam nech ma ani nenahlasuju a dohodu ak sa da nech mi prepisu ze koncim k 31.12.2012

evita68
10. jan 2013

@gabina84 ešte by sa to dalo riešiť, aby sa ti tá dohoda nerátala do VZ pre podporu... ak si chceš zarobiť aj na dohodu, potom nech ti v dohode dajú, že vyplácať ťa budú štvrťročne, potom by išlo o nepravidelný príjem a z toho sa poistenie v nezamestnanosti neplatí..

gabina84
10. jan 2013

@evita68 to sa asi nebude dat, to robim pre tesco a to asi tak nerobia, u nejakeho sukromnika by sa to skor dalo

hajajanka
10. jan 2013

Ahojte, ak by ste potrebovali vediet nejake info o odvodoch, o vyske nemocenskej alebo vyske dalsej materskej, ked robite na dohodu, obratte sa na fundovanych radcov. Tym nechcem urazit niekoho na MK, ale dobre si premyslite, ci skoncite pracu na dohodu takto zivelne, po porade na MK.
Ja som napr. pisala na blog Mihala (e-trend) a promptne mi aj odpovedal, pretoze som mala kopec dezinformacii ako mnohe z vas.

@evita68 , nejako nerozumiem tvojim poctom. Ked by sa @gabina84 ratala podpora v nezamestnanosti z predpokladaneho zarobku v jej firme s TPP + z terajsej dohody, tak mne vychadza, ze by vyska podpory bola pocitana z vyssieho vymeriavacieho zakladu, nie? Ci zle tomu chapem?

evita68
10. jan 2013

@gabina84 tak to už neviem.. ale princíp som ti poradila..

gabina84
10. jan 2013

dakujem velmi pekne

evita68
10. jan 2013

@hajajanka hajajanka, mojim pocitom nemôžeš rozumieť, pretože niekedy im ani ja nerozumiem :D

ale k veci: jej by sa podpora nevyrátala z predpokladaného zárobku po RD, ale z riadneho zárobku po RD..čiže z toho jedného dňa, ako som jej písala..
ak by mala aj dohodu na malý zárobok, ako by jej to mohlo zvýšit vymer. základa? ved to máš lahký výpočet..
napr. za ten jeden deň by z terajšieho zamestnania mala VZ 100 euro.. za dajme tomu 30 dní dohody by mala zárobok 200 euro.. tak rátaj bez dohody - VZ 100:1 den= 100 čo jej spraví max. podporu cca 770 eur

s dohodou: 100 z terajšieho zamestnania + 200 z dohody :31 dní= 9,67 denný vymer. základ, čo by jej urobila podp čoru 145 eur mesačne..

tak čo je lepšie?

hajajanka
10. jan 2013

@evita68 Poslem ti odpoved, co mi dal Mihal a mozno by sa to mohlo vztahovat aj na vysku podpory v nezamestnanosti. Ja som sa sice pytala na vysku materskej, ale davka sa snad pocita rovnako. A mozno sa mylim ja. Ja by som poradila sa opytat priamo Mihala napriklad. http://blog.etrend.sk/mihalblog/2012/09/19/odvo...

Tu je moja otazka na neho:
Dobry den, pan Mihal.
Pracujem na dohodu popri rodicovskej dovolenke s pravidelnym mesacnym prijmom pre svojho povodneho zamestnavatela. Od tohto roku sa z dohody odvadzaju aj odvody na socialne poistenie. Kedze planujem dalsie tehotenstvo, zaujimalo by ma, ci prijem z terajsej dohody bude mat vplyv na vysku materskeho prispevku (dajme tomu by sa dieta narodilo v roku 2014, t.j. obdobie pre posudenie naroku na vysku materskeho prispevku by bol rok 2013).
Pytam sa hlavne preto, lebo vyska materskej davky pri terajsom dietati vychadzala z mojho prijmu zo zavislej cinnosti s maximalnym vymeriavacim zakladom. V roku 2013 budem stale na rodicovskej a zaroven pracovat na dohodu, ktora je vsak o 80% nizsia, ako bola moja riadna mzda. Alebo sa dalsi matersky prispevok bude posudzovat z predpokladanej mzdy v case nastupu na dalsiu matersku dovolenku?
Nerada by som totiz skoncila s 200 eurami namiesto 700 €. To uznate, ze sa mi pracovat vobec neoplati, ale potom neviem, z coho uzivim rodinu v tomto roku.
Vlastne mam pocit, ze cim viac pracujem, tym vacsie polena sa mi hadzu pod nohy.
Dakujem za odpoved.

Od 1.1.2013 tak máte súbežne dve nemocenské poistenia – z pracovného pomeru aj z dohody. Ak pôjdete v roku 2014 na materskú pri ďalšom dieťati, tak budete mať nárok na materské z oboch poistení.
.
Z poistenia v pracovnom pomere sa materská určí z príjmu, ktorý by ste v PP mali, keby ste pracovali.
.
Z poistenia na dohodu sa materská určí z vymeriavacích základov za rok 2013.
.
Čiže výšku materskej si prácou na dohodu nepokazíte.
.
Ale ani nezvýšite, keďže už v PP máte maximálny základ – aj pri dvoch poisteniach sa materská vypočíta z max. základu, ktorý bude v roku 2014 cca 1200-1250 eur, materská je ako viete 65% zo základu.

evita68
10. jan 2013

@hajajanka p. Mihál ti odpovedal správne, ale podpora a materská sa rátajú úplne odlišne..
ked budeš mať aj dohodu aj trvalý prac. pomer, po splnení určitých podmienok /270 dní z každej zmluvy plateného poistného/, tak nárok na materské budeš mať 2 x, a to z dohody a aj trv.prac.pomeru..

kdežto podpora sa poberá len jedna a tam sa to priemeruje tak, ako som napísala gabine

hajajanka
10. jan 2013

@evita68 O.K. tak som sa nadejala zbytocne 😒 Mnohym sa to naozaj nevyplati.
Sorry, ze som vam sem vtrhla do temy. Pekny vecer.

zuzana909
17. jan 2013

@evita68 čauko, mala by som na teba takú teoretickú otázku.
zamestnankyňa nastúpi do práce a odpracuje mi 90 dní, potom ju lekár vypíše na PN kvôli rizikovému tehotenstvu a čerpá PN až do nástupu na MD. odpracované dni + PN jej spraví spolu 270 dní, bude mať nárok na materské a bude sa jej počítať z tých 90 dní? pracovný pomer jej samozrejme trvá.
alebo do podmienky 270 dní sa PN nezapočítava, je tam podmienka nemocensky poistená a počas PN sa nemocenské poistenie neprerušuje.
čo myslíš? ďakujem 😉

evita68
17. jan 2013

@zuzana909 myslím tak, že uvažuješ úplne dobre :D do 270 dní sa započítava aj čas na PN.. len za tých 90 dní sa musia platiť odvody, čiže musí naozaj mať odpracované, žiadna PN

zuzana909
17. jan 2013

@evita68 ďakujem a ešte materská sa jej bude počítať z tých 90 dní alebo jej výšku nejako ovplyvní tá PN 😉

habdula
17. jan 2013

Prosím Vás a ako to je, ak som na materskej zo zamestnania a popri nej mám stále i živnosť. Viem, že príjem zo živnosti štát nezaujíma ani pri materskej ani rodičovskej, ale ako je to s odvodmi, to neviem. Platiť odvody zo živnosti mi doteraz nevychádzali, akurát preddavky na zdravotné mi poisťovňa vyrátala na cca 10 € od januára, to som bola ešte zamestnaná, nie na materskej. ďakujem

evita68
17. jan 2013

@zuzana909 PN jej neovplyvní výšku MD

zuzana909
17. jan 2013

@evita68 ďakujem celkom zaujímavé, dalo by sa dobre využiť 😉