PN - áno alebo nie?

03235136
1. jún 2023

Viete mi, prosím, poradiť?

Momentálne som na rodičovskej dovolenke, synček má 1,5 roka a som znova tehotná (9tt).

Bolo by pre mňa výhodné ísť na PN (rizikové tehu)? Čítam rôzne informácie. Niekde píšu - áno môžem, inde, že nebudem mať platenú pn, pokazím si výšku materskej atď.

Alebo radšej kašlať na PN, pokračovať v rodičáku a potom nastúpiť na meterskú?

V roku 2020 som bola PN (rizik.tehu) - ale skončilo to potratom. V roku 2021 som odpracovala 1/2 roka, znova som otehotnela, opäť rizikové tehu - pn až do porodu. Teraz to znova je rizikové tehu. Pn-kou by som si mohla teoreticky finančne prilepšiť. Ale ak si mám pokaziť potom materskú🤷‍♀️

rachel36a
1. jún 2023

@03235136 nemozes ist na PN kym nemas obnovene poistenie...

mamina7070
1. jún 2023

a trva tvoj pracovny pomer ? aktualne na PN ist mozes ale bude neplatena nemas obnovene NP

bublinka1426
1. jún 2023

@03235136 ak mas rizikovost, tak musis ma obnovene ZP u zamestnavatela..sa s nim dohodni ze nastupis, odpracujes daco a pojdes na PN, odpracujes co ti zdravotny stav dovoli. niekto to robi tak ze zoberie 1 den odpracuje a potom ide hned na PN. a ci ti to pokazi matersku, neviem.

takztiez neviem ci ta zoberie spat zamestnavatel...lebo to sa tusim musi hlasit vopred ( 2 mesiace zo zakona?) ...

len pozor, na PN naopzaj musis dodrziavat rezim, a mas aj ine dieta ktore bude chciet chodit von a podobne. a kontroly chodia aj pri tehu.

matullienka
1. jún 2023

A stojí ti PN za to, že s mladším dieťaťom budeš môcť ísť von iba v čase vychádzok? Budeš s tým ok ? Že aj z výlet len v čase vychádzky ak ti ju gynekológ napíše lebo môže ti prísť kontrola zo sociálnej poisťovne. Ja by som nešla.

matullienka
1. jún 2023

@bublinka1426 nemusí nič hlásiť 2 mesiace vopred. Ak by sa dohodla so zamestnávateľ vie jej PP obnoviť zo dňa na deň. To je ten najmenší problém

martinkatinka
1. jún 2023

Ved kludne chod na PN, no aktualne nebude platena, kedze nie je z coho.

bublinka1426
1. jún 2023

@matullienka ved jasne. ok. mne zamestnavatel hovoril 2 measice vopred ale asi to ma kazdy inac.

bublinka1426
1. jún 2023

@matullienka ved prave to znamena ze ani ziadna dovolenka nic. ...

matullienka
1. jún 2023

@bublinka1426 to je o dohode, a ona sa kvázi reálne do práce vrátiť nechce len by potrebovala obnoviť poistenie tak nemusí riešiť pracovné miesto

bublinka1426
1. jún 2023

@matullienka tak je to na tom, ako sa zachova so svedomim a vedomim autorka prispevku. ale zamestnavatel ma potom z tohoto naozaj radost. :/

martinkatinka
1. jún 2023

@bublinka1426 tak zamestnavatel bude zbytocne platit prvych 10 dni PN, takze podla mna to nebude take jednoduche.....
A ak by sa "dohodli", ze mu to ona "vrati", potom ide o podvod. A taktiez socialna moze vyhodnotit PN ako ucelovu, aj ked diagnoza je naozaj realna.

bublinka1426
1. jún 2023

@martinkatinka co citam, tu je pomaly 80% pripadov ucelovych...🙄 a ano suhlasim. ine je, kebyze realne nastupi, naozaj ze nieco odpracuje a potom. ved kopec zien pri dietati je na 1/2 uvazku napriklad. robia kym spia..

martinkatinka
1. jún 2023

@bublinka1426 system je, aky je...kazdy sa ho snazi vyuzit s tym, ze kolko dani odviedol .... No realne nikdy neodvedie do systemu tolko, co niektori cerpaju... Mali by to naozaj poriadne kontrolovat.

bublinka1426
1. jún 2023

@martinkatinka suhlasim a uplne. 👍