Po materskej dovolenke matky nástup na materskú dovolenku otca

makromolekula
2. júl 2013

Dobry den, dnes mi kolegyna povedala, ze jej dcera bola v standardnej dlzke na materskej dovolenke. Po jej uplynuti chce nastupit do prace a isli do soc. poistovne nahlasit aby dostaval rodicovsky prispevok otec dietata. Je mu vsak namiesto rodicaku normalne priznali na pol roka matersku dovolenku. Je to mozne? stala sa nejaka pozitivna zmena o ktorej neviem?dakujem pekne

jankacaa
14. dec 2017

@zalka super, dakujem. On sa dnes akurat pytal v praci a suhlasili, len, ze si ma toto preverit. Napln prace musi mat inu? Nestaci pracovna pozicia a oddelenie?

zalka
14. dec 2017

@jankacaa no ak je iná pozícia tak potom aj nápln sa iste odlišuje kusok ... nech niečo vynechajú .. abo pozmenia ...

jankacaa
14. dec 2017

@zalka dakujem velmi pekne 🙂

jankacaa
15. dec 2017

@zalka Prosím Ťa, ešte mám na Teba jednu otázočku. Manželov kolega by chcel tiež nastúpiť na materskú, ale oni sú trošku špecifickejší prípad. Majú staršiu dcérku, ktorá mala teraz 2,5 roka a druhé bábo čakajú (termín majú 25.1.2018). Jeho manželka nepoberala materskú a ani ju poberať nebude, lebo nespĺňala podmienku 270 dní nemocenského poistenia. On chcel teraz od januára nastúpiť na materskú so staršou, s tým, že ona si požiada o odňatie rodičovského, ale niekde som teraz čítala, že žena musí byť po narodení dieťaťa 6 týždňov na rodičovskom (keď nemá nárok na MD). Je to pravda? Musela by ona v tom januári, resp. februári nastúpiť na RD s mladším dieťaťom a on by tým pádom musel skončiť MD?

zalka
15. dec 2017

@jankacaa no podla mna to značí, že by nepožiadala ona po narodení dieťaťa o RP, a tých 6t ja chápem tak, že prvých 6t od pôrodu nemôže toto čerstvo narodené dieťa prevziať do starostlivosti otec, takže podla mna ak požiada o MD otec .. na staršie a medzitým sa narodí mladšie tak by problém nemal byť, ale overila by som si to cez kontaktný formulár na SP ...

jankacaa
15. dec 2017

@zalka Ďakujem, skúsim sa opýtať a potom tu dám odpoveď 🙂

zuzana814
17. dec 2017

Prosim o radu. Som na urade prace, manzel je na rodicov. dovolenke. Predtym bol rok pn, a pred pn mal mesiacov pracu. Podmineku 270 dni by zrejme splnal. Ako je to vsak s tym poistenim? Ma sa prihlasit, ci mu ho plati stat? Pocas pn mu totiz v decembri 2016 skoncila zmluvaq na dobu urcitu a teda nema zamestnavatela. Z pnky plynule presiel na rodicovsku d., na urade prace sa nehlasil. Moze este ist na matersku? Dakujem,

zuzana814
17. dec 2017

@zalka Prosim o radu. Som na urade prace, manzel je na rodicov. dovolenke. Predtym bol rok pn, a pred pn mal 5 mesiacov pracu. Podmineku 270 dni by zrejme splnal. Ako je to vsak s tym poistenim? Ma sa prihlasit, ci mu ho plati stat? Pocas pn mu totiz v decembri 2016 skoncila zmluva na dobu urcitu a teda nema zamestnavatela. Z pnky plynule presiel na rodicovsku d., na urade prace sa nehlasil. Moze este ist na matersku? Maly bude mat 15 juna 3 roky, cize ak by podal ziadost zajtra, a mal by narok, vyplatili by mu do 3 rokov maleho? Dalsia vec je, ze nam od novembra schvalili davku v hm. nudzi, mam hned nahlasit, ze si podavame o matersku? Davku nam maju vyplatit az v januari 2018. Dakujem.

zalka
17. dec 2017

@zuzana814 no čo ja viem, tak ak prevzal dieťa do starostlivosti, tj. nastúpil s ním na rodičovskú dovolenku tak od toho okamihu sa mu počíta 28 týždnov čo by mohol poberať materskú.
Takže ak je na rodičáku viac ako 28t tak zrejme nevyrieši nič , absolútne. Môže sa prihlásiť ešte na dobrovolné poistenie a ísť na PN ...

A mng. nema odrobené 2 roky z troch .. teda odrobené sa myslí aj PN počas trvania PP. .. aby si požiadal o podporu v nezamestnanosti a ty sa vrátila na RP , lebo neviem či ti vznikne nárok na hmotnu núdzu. SKôr nie ako áno, a ak tak len pár eur.

zuzana814
17. dec 2017

@zalka V SP nam povedali, ze nema narok na podporu. Skoda, ze nam nepovedali,ze od prevzatia dietata ma narok na matersku, on siel na RD.. Na RD je od 1. maja. Hmotnu nudzu nam uz UPSVAR schvalil - 6. dec. Keby sa prihalsil na dobrovolne positenie, uz nemoze ist na matersku? Preco? Na PN ho dr. nevypise - bol na pn kvoli onko a teraz uz nema oficialne ziadnu diagnozu, no este nevlazde ist do prace...preto siel na RD , ako ho dr. v aprili vypisala.

zuzana814
17. dec 2017

@zalka ja som myslela, ze pocas RD sa da kedykolvek prejst na matersku, do veku 3 rokov dietata

zalka
18. dec 2017

@zuzana814 no vidíš mal ísť na MD, prejsť môže skúsiť môj názor nedostane MD .. má dieťa v starostlivosti viac ako 28t čo je doba MD ,
no PN sa dá byť aj s psychickými problémami čo si myslím nie je nič nenormálne po ťažkej diagnoze ...

keitik
18. dec 2017

@zuzana814 vsak si zavolaj do socialnej poistovne, tam ti ochotne daju info. Ja som si teraz preverovala co vsetko treba ked ide otec na Md a matka xce ostat doma

jankacaa
18. dec 2017

@keitik so socialkou treba komunikovat vyhradne pisomnou formou. Ano, poradia ti, ale ci dobre. Ja som si chcela druhu MD navysit prostrednictvom tych 90 dni, ale teta na socialke mi povedala, ze ked som doma na RD a budem mat retazovy porod, tak sa to neda, ze budem mat matersku rovnaku ako pri prvej dcere. Sprosta som sa nechala odbyt. Mohla som mat matersku 1300 eur a mala som 300.

zuzana814
18. dec 2017

@zalka volala som na SP do Bratislavy, ze mal narok na MD len 8 dni potom, ako mu pocas PN vyprsa;la zmluva na d. urcitu, cize do 8 januara 2017..., no on bol prakticky este leziaci az do leta 2017...tak teda asi nic... O plateni dobrovolneho poistneho nam nevravela, kolko by si to musel platit minimalne?

zalka
18. dec 2017

@zuzana814 no v podstate prihlásil by sa na dobrovolné a mal by nárok na MD z minima cca 330e ... aj PN ak sa prihlási na DNP tak z minima PN cca 240e dostane

zuzana814
18. dec 2017

@zalka a kolko mesiacov by musel platit dobrovolne poistenie, aby dostal MD? keby sa dnes prihlasil napr., maly ma toho 15. juna 3 roky, oplatilo by sa nam to?

zalka
18. dec 2017

@zuzana814 kedže mu PP končil min. rok tak den dva stačí byť prihlásený a zaplatiť a ísť na MD,
ale môj názor MD mu nepriznajú ... a ak tak mu priznajú za pár týždnov čo mu chýba do vyčerpania 28t

zuzana814
18. dec 2017

@zalka aha, tak to nejdeme skusat, museli by sme mat istotu. dakujem velmi velmi pekne za cenne info! ❤

zalka
18. dec 2017

@zuzana814 ved nech skúsi PN ... tú môže mať aj počas poberanai RP ... a nech sa poistí na DNP aj na poistenie v nezamestnanosti ...zbierať dni na prípadnú podporu ...

zuzana814
18. dec 2017

@zalka dakujem, a aka by to bola suma dokopy mesacne? teda dnp a poistenie v nezamestannosti, a ako dlho by to musel platit? vobec sa v tom nevyznam.

zalka
18. dec 2017

@zuzana814 za 1 den cca 5e z minima, počas PN neplatí odvody .. zaplatí len za dni kedy nie je PN.
35,15% z VZ mesačne...

zuzana814
18. dec 2017

@zalka VZ je vymeriavaci zaklad, ten sa da zvolit? po akom case platenia uz moze mat narok na podporu?

zalka
18. dec 2017

@zuzana814 neviem koľko dní poistenia má doteraz ako dlho robil u predošlého zamestnávateľa ...

zuzana814
18. dec 2017

@zalka od skoncenia vysokej robil cca 3 roky, dal vypoved- vycerpanie, siel na urad prace, potom 5 mesiacov druhe zamestnanie - a ochorel - rok PN a od 1.5.2017 je na tej RD

zalka
18. dec 2017

@zuzana814 no ak mu PP trval rok .. tak na dalšiu podporu potrebuje rok

keitik
18. dec 2017

@jankacaa robila som socke, takze viem ze kludne poradia cez telefon, ale zalezi na koho natrafis, treba kludne volat i do viac pobociek

lishka
18. dec 2017

Ahojte, mam otazku. Ak chlap podal ziadost o matersku za 2,5r dceru a zamietlu ju z dovodu, ze manzelka pobera matersku na mladsie dieta. Po skonceni jej materskej moze o nu poziadat este raz? Lebo v SP mu tvrdia, ze nie. Ze ak raz zamietli, tak dalsiu ziadost uz nemoze podat. Resp moze ale rovnako ju zamietnu.
Dakujem 🙂

keitik
18. dec 2017

preco by ju mali zamietnut, tak nex si uplatni na mladsie dieta. Treba volat do viac pobociek SP ako som pisala.

jankacaa
18. dec 2017

@keitik ano, poradia. Ja uz som sa poucila, ze do Ziliny volat netreba, tam su ako z inej dimenzie. Manzel tam odovzdaval moje papiere, povedala mu, ze ich nepotrebje a poslala ho spat. Za tyzdeen alebo 2 mi volali, ze som neodovzdala vsetko, co bolo treba. A to takych veci bolo viac