Podmienky na získanie materskej

sissi86
6. nov 2017

Ahojte baby,posledný mesiac sa bavíme s priateľom o bábätku,žeby sme skúsili budúcim rokom... lenže,pred tým som sa začala zaoberať samozrejme tým,či ja mám vôbec nárok na materskú ci ako to nazvať.som po pôrode 11rokov tak už o týchto veciach nemám ani len poňatie☹ K 1.10.2016 min.roka mi skončil pracovný pomer z dôvodu presťahovania sa...od toho dátumu som bola na úrade práce evidovaná,pracovala som na dohodu z ktorej mi šli minimálne odvody , 100 e v hrubom príjem a z toho odvody,viete ako to na SVK chodí zmluvu nechcú dať príjem síce normálny ako má byť len hold smola nie na papieri.od 1.juna mi dali síce zmluvu na neurčito,ale na dve hodiny denné...čiže zas odvody zas za 36 e do poisťovní podľa pásky pozerala som....mám vôbec alebo budem mať vôbec nárok na niečo?alebo dobrovoľne niečo platiť,ak áno akú dobu...lebo zamestnanie mám fajn v dedine,neprecestujem ako keď do mesta musím dochádzať,príjem mesačný je dobrý ale nie na papieri.prosim poraďte čo robiť ako to spraviť po aku dobu....nech si hlavu potom nebijeme s priateľom🙂 chceme s rozumom riešiť druhé dieťa 🙂)) ďakujem krásne za akykoľvek príspevok radu atď...prajem vám pekný deň🙂 zuzana

marlenka222
8. nov 2017

@evittam ale chapes vobec najskor riesit matersku,potom nevediet co a stale splietat svoje, to uz nie je ani o radach. Ked autorka precita, odpovie blbostou,ako tebe tak aj mne, ako ja netvrdim ze som zozrala vsetku mudrost sveta ale ked idem po niecom,najskor si ujasnim pojmy ako socialna poistovna,urad prace,materska,rodicovsky,narok vzniku,zanik vzniku. Nie "cisto teoreticky" a kolko by som mala platit? Plat si kolko chces,im je to tak jedno. Ved tu nejde ani o presny datum,o nic. Plany do xteho roku ktore mozu byt a nemusia a riesi sa to tu presne na 1 den a na 1€. No nehnevaj sa, ale ved ked clovek nie je na istotu tehotny,ze to potrebujem surne vediet, co mi pomoze, ked si dajme tomu aj zaplatim odvody v najvyssej ciastke,pojdem z vychcanosti na PN a tehotna aj tak nebudem? Riesit co buee o rok... Ano su vevi ktore sa nemenia ako 270 NP ale minimalne aj to sme tu opakovali 5x a autorka ma zabije zasa 280dnami. A navyse su veci,ktore sa menia ako VZ, zakony a podobne
Ako pise. Pred 11 rokmi bolo inak ako teraz. Teraz nemoze byt inak ako o rok? Ako na zistenie zhruba informacii diskusiu beriem ale az takto do detailu.... A co ked neotehotnie na prianie a na vypocitane dni?

sissi86
autor
8. nov 2017

Ešte raz vám veľmi pekne ďakujem aj za trpezlivosť pri odpisovaní🙂

katkaslamka
8. nov 2017

@evittam Ahoj týždeň teda nestačí platiť...ak chce mať max.materskú a berme že za posledné 2 roky má odpracovaných min.270dni a nastúpi do novej práce s max.vymer.základom dnes cca 1800€ musí si odvody zaplatiť na celých min. 90dní cca 1300€.
Môj prípad:
V júli som otehotnela, v auguste som ukončila PP a 6 septembra som nastúpila do 2PP (pozor pri dvoch a viac zamestnaniach sa násobia dni, takže ja musím mať 540dní za posledné 2roky)a doplácam si odvody cca 800€ mesačne - zvyšok mi platí zamestnávateľ.
10decembra budem mať 96dní nového zamestnávateľa.
11.decembra nástup na PN
PN rátaná z posledného zamestnania - cca 950€
Materská vyrátaná z posledného zamestnania - cca 1300€
Ak by som išla na PN do 11decembra,nikoho by nezáujimalo , že mám zaplatené 2mesiace ,PN by mi šla z predošlého zamestnania a materská detto.
Kedysi platilo že sa stačilo prihlásiť na týždeň a bolo ok, teraz musíš reálne tie odvody zaplatiť.
Aspoň ja to tak mám ,ak stačí týždeň zbytočne vyhodím 2.400€ 😨

katkaslamka
8. nov 2017

@sissi86 Ahoj hlavne pracuj a až keď budeš tehotná rieš tieto veci....za rok tak ako píšu baby sa hocičo môže v našom systéme zmeniť a štát stále hľadá spôsob ako zabrániť max. materským.
Prípadne zavolaj alebo choď na školenie s p. Mihálom a on ti to vysvetli 🙂

evittam
8. nov 2017

@katkaslamka Ja nepisem o zamestnani. Citaj lepsie.😉

xxxxxnnnnn
8. nov 2017

Ahoj, pozri si info aj vo wikii https://www.modrykonik.sk/materska-dovolenka/

katkaslamka
8. nov 2017

@evittam vieš ako sa číta v práci??🙂 každý druhý riadok 🙂 pri prvom piješ kávu 😉

evittam
8. nov 2017

@katkaslamka To už je tvoj problém. Nie môj. Ja som jasne vysvetlila aké má možnosti a tie platia.😉
Čiže ak by skoro prišla na to, že je tehotná, spĺňa hlavnú podmienku nároku na MD, skončí zamestnanie, dá si DNP z maxima, zaplatí týždeň a pôjde na PN - tak odvody neplatí, ale PN dostane minimálnu ale MD maximálnu a ešte po MD môže ísť aj na PN a bude dostávať max.PN+RP. Ale toto musí stihnúť minimálne 26 týždňov pred nástupom na MD.😉

sissi86
autor
10. nov 2017

@katkaslamka
To si vystihla🙂 na druhý tretí deň ešte čítam,že čo mi odpisujú mamičky,lebo ja som v jednom kuse v práci a čašníčka... vikend týždeň 12 tky...