Podmienky na získanie materskej

sissi86
6. nov 2017

Ahojte baby,posledný mesiac sa bavíme s priateľom o bábätku,žeby sme skúsili budúcim rokom... lenže,pred tým som sa začala zaoberať samozrejme tým,či ja mám vôbec nárok na materskú ci ako to nazvať.som po pôrode 11rokov tak už o týchto veciach nemám ani len poňatie☹ K 1.10.2016 min.roka mi skončil pracovný pomer z dôvodu presťahovania sa...od toho dátumu som bola na úrade práce evidovaná,pracovala som na dohodu z ktorej mi šli minimálne odvody , 100 e v hrubom príjem a z toho odvody,viete ako to na SVK chodí zmluvu nechcú dať príjem síce normálny ako má byť len hold smola nie na papieri.od 1.juna mi dali síce zmluvu na neurčito,ale na dve hodiny denné...čiže zas odvody zas za 36 e do poisťovní podľa pásky pozerala som....mám vôbec alebo budem mať vôbec nárok na niečo?alebo dobrovoľne niečo platiť,ak áno akú dobu...lebo zamestnanie mám fajn v dedine,neprecestujem ako keď do mesta musím dochádzať,príjem mesačný je dobrý ale nie na papieri.prosim poraďte čo robiť ako to spraviť po aku dobu....nech si hlavu potom nebijeme s priateľom🙂 chceme s rozumom riešiť druhé dieťa 🙂)) ďakujem krásne za akykoľvek príspevok radu atď...prajem vám pekný deň🙂 zuzana

sapetka
6. nov 2017

Viem ze pred materskou musis byt min 280dni za posledne dva roky zametnana a zamestnavatel musi za teba v socialke platit odvody

sapetka
6. nov 2017

Ale je moznost aj dobrovolneho platenia nemocenskeho ak si nezamestnana ide o to aby si mala min tych 270 dni v priebehu 2r

sadika
6. nov 2017

Pokial viem,tak sa neda platit len nemocenske. Musis mat kompletku aj s dochodkovym poistenim a to sa ti veru neoplati. Skus napisat/zavolat/ist osobne do socialnej poistovne. Kazdopadne budes mat narok na rodicovsky prispevok.

neznamaznama
6. nov 2017

Skús sa popýtať, resp. pohľadať svoje odpovede v skupine Právne poradenstvo na blogoch.

marlenka222
6. nov 2017

@sapetka 270 dni nie 280

marlenka222
6. nov 2017

Narok ti ide aj z takejto zmluvy avsak materske bude smiesna suma, ktoru ti vykompenzuje stat do vysky rodicovskeho prispevku. V skutocnosti si nepomozes nijak aj keby si poberala materske minimalne a stat ti doplacal,iba ak za obdobie materskej dostanes a mas narok na zamestnanecku dovolenku v praci. Cize ak chces materske, ziadost, plus ziadost na doplacanie z uradu prace do vysky rodicovskeho prispevku. Plus nezabudni na porodne a pridavky na dietatko

marlenka222
6. nov 2017

Aby ti nieco lepsie vyslo, dobrovolne by si si musela zacat platit uz pred obdobi tehotenstva avsak palka ktora sa plati do socialnej poistovne je okolo 1000€ za mesiac. V odvodoch do 500€ dostanes 340€ materskej 😀

sissi86
autor
7. nov 2017

Ďakujem krásne za všetky info som o niečo múdrejšia a presnejšie info asi už len získam na sociálke🙂

marlenka222
7. nov 2017

@sissi86 na ich zakaznickej linke. Tetuse na socke ti povedia hocico len aby nemuseli nieco riesit. Zavolaj si,spytaj sa a tam ti presne povedia. Inak mne sa stalo ze pani zo socky priamo volala na zak.linku kedze zrejme sama nevedela

evittam
7. nov 2017

@sissi86 Pokial ti nezvysia v praci VZ tak budes mat len smiesnu MD. Narok na MD vznika ak mas 270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom. Potom musi byt NP aktivne pri nástupe na MD alebo musis byt v ochrannej lehote. Dobrovolne poistenie nemozes platit ako zamestnanec. V tvojom prípade by ti napr.pomohlo-ak by si mala možnosť-zamestnat sa napr.u noveho zamestnávateľa minimalne na 90dni bez PN a OCR na max.VZ (napr.si tie odvody aj zaplatiť) pred nástupom na MD a potom by sa ti MD pocitala z toho príjmu. Pripadne dost skoro prist na to,ze si tehotna (v 5.-8.tt), skoncit PP, dat si DNP z max.VZ zaplatit napr.tyzden a dať sa PN. PN by bola sice minimalna ale MD z maxima ale toto by si musela stihnut min.26tyzdnov pred nastupom na MD.
Toto ti urcite nepovedia na SP.😉

lelocka
7. nov 2017

baby, ak viete, prosim poradte mi. Od februara 2016 som pracovala na dohodu, klasika riadny prijem na ruku, minimalne odvody... Avsak od sept. 2016 so si nasla TPP, riadna zmluva na rok, vsetko...no len som zistila, ze som tehotna... Pocita sa do tych 270 dni aj dohoda, ak boli odvadzane odvody? o par dni mi konci skusobna, teda aj tych 90 dni...ak mi teda vynde MD, bude sa mi ratat alikvot z dohody a z TPP? dakujem za pomoc

shimanka
7. nov 2017

@evittam a keď by chcela zaplatiť DNP a potom ísť na PN tak koľko by sa malo zaplatiť? Aká by to bola suma? A potom až do MD by sa nemuselo platiť DNP? Stačil by iba mesiac ,?

evittam
7. nov 2017

@shimanka V prvom rade by musela mať splnenú hlavnu podmienku naroku na MD, potom to stihnut minimalne tých 26tyzdnov pred nástupom na MD. No a zalezi od VZ,ktory si stanovi-ak maximalny tak tam su odvody na mesiac okolo 600Eur, pocas PN sa odvody neplatia.

evittam
7. nov 2017

@lelocka Ty nastupis na MD v r.2018, cize tvoj VZ pre MD bude hruby prijem za r.2017.

shimanka
7. nov 2017

@evittam aha rozumiem. A keby mala všetko splnené tak by stačilo zaplatiť jeden mesiac DNP a potom ísť na PN?

evittam
7. nov 2017

@shimanka Kolkokrat to mam napísať tak aby si to pochopila? Mas to tu 2x....Staci aj tyzden.

shimanka
7. nov 2017

@evittam pardon. Ďakujem

afronikaa
7. nov 2017

@evittam aha dakujem, si zlata. Takze predpikladam ze sa bude ratat iba z tpp ktory som mala od sept. 2017 po nastup..dohoda mi pomohla k tym 270 dnom.

evittam
7. nov 2017

@shimanka Za malo.😉

evittam
7. nov 2017

@afronikaa Mas dva nicky?

evittam
7. nov 2017

@afronikaa Ak si aj
@lelocka tak pises o roku 2016. Cize z toho vyplyva,ze od sept.2016 pracuješ na TPP....

sissi86
autor
7. nov 2017

@marlenka222
A povie mi na zákazníckej linke len všeobecné podmienky alebo sa pozrie priamo v Pc na mňa aké mám tie odvody ci by mi to vyšlo a či nie a teda čo robiť či začať si platiť ten komplexný balík...poradia mi tam?

marlenka222
7. nov 2017

Vseob.podmienky. blizsie ti nepovedia ani kolko jej dostanes, lebo "to vyratava pocitac" a u nas nevedia napr. Ako sa to rata. Vlastne aj pocitac ti urci ci dostanes matersku alebo nie,tetusky tam sedia iba na to aby podpisovali. V tomto ziskas horko tazko blizsie info lebo sa kazda z nich tvari ze dava zo svojho.

marlenka222
7. nov 2017

Uz vobec ti nik nebude vyratavat odvody teoreticky alebo tak aby ti to vyslo. Na to zabudni. Proste ty musis vediet co chces,mat vyratane a prist tam s hotpvou vecou

sissi86
autor
7. nov 2017

@evittam
Ešte jednu prosbicku....teda či tomu dobre rozumiem...keďže rátajú za posledné dva roky 280 dni nemocensky poistená musím byť... čiže ak otehotniem v roku 2018 nejako v lete by sme chceli ,budú mi brať do úvahy rok 2017,2016? A teda:rok 2016 mám odpracovaných 10 mesiacov na trvalý pracovný pomer,potom dohoda 6mes.kde mi platili odvody zo 100 e v hrubom a ďalších 6mesiacov mám pracovný pomer tiež zo 100 e v hrubom...úľa teda už len za tých desať mesiacov 2016 sa mi tam nazberali tie dni tých 280 ....takže mohla by mi vyjsť materská?a vlastne,materská koľko trvá podľa čoho určujú výšku...a rodičovský príspevok ten odkedy sa dostáva a v akej výške teraz.rodicovsky je jednotný pre všetky ženy rovnaká suma zákonom dana alebo sa líši,môže byť aj nižšia ako 100 e ?čo znamenajú tie skratky VZ ???Ďakujem ti krásne za po lopatisticke vysvetlenie 🙂))) a ochotu

sissi86
autor
7. nov 2017

@marlenka222
🙂 ach jaj ... Slovensko.to si dobre napísala,že sa tvária akoby dávali zo svojho....pritom aké sú zákony a štát dáva minimum na všetko tak už len za to by mali byť tie tetusky ústretové....a pomáhať ľuďom .

marlenka222
7. nov 2017

@sissi86 tebe treba vysvetlit strasne vela.veci. nehnevaj sa na mna ale ty nedokazes ani citatto, co ti tu clovek v dobrej voli radi uz tak polopatisticky. O com trepes akych 280 dni, aka ina vyska rodicovskeho, ked uz to raz bolo napisane z coho urcuju matersku,co este potrebujes? Tebe nepomoze ani ta pani na infolinke 0850 xxx yyy aj keby si jej volala 5x do dna lebo sa stracas uplne v otazkach, v systeme a v teme
Uvedom si najskor co chces riesit a citaj!hlavne citaj! Potom ries dalsie veci

evittam
8. nov 2017

@sissi86 Tak po prve-hlavnou podmienkou naroku na MD je 270dni NP za posledné dva roky pred porodom.
Takze príklad-TP (termín porodu)-ak otehotnies v lete 2018 budes mat napr. 20.5.2019-tvoje rozhodujúce obdobie bude od 20.5.2017-20.5.2019. Takze ak budeš pracovat cely rok u toho isteho zamestnávateľa tak VZ (vymeriavací základ) pre MD bude tvoj hrubý príjem za r.2018. MD trva 34tyzdnov(osamela matka 37tyzdnov). RP dostavas po MD do 3rokov veku dieťaťa,vyska je pre každeho rovnaká. Momentálne 213.20Eur.

evittam
8. nov 2017

@marlenka222 Dobre si to napisala. Si ma predbehla a nechcela som byt až taká "tvrda". Ale ja fakt len niekedy "cumim", ze ludia nevedia aspoň zakladne veci....A potom tu budú nadavat na inych....😖

evittam
8. nov 2017

@marlenka222 A co sa tyka vypoctu vysky MD tak pri informacii o hrubom príjme za rozhodujuce obdobie,ktore sa bude brat pre VZ nepotrebujem ani PC a vyocitam ti ju.😉