Poradili by ste mi s výpočtom materskej?

lyci
5. nov 2019

ahojte. Podla MS mam TP 24.1. Na matersku by som teda mala nastupit 13.12.2019. Chcela by som vsak, aby sa mi materska pocitala za rok 2019, lebo som mala vyssi plat ako v roku 2018.
V pripade, ze mi lekar da na papier neskorsi TP (tj 13.2.2020) a budem moct oficialne nastupit na matersku v roku 2020, tak je vsetko ok.
V pripade, ze mi nebude chciet napisat neskorsi TP, ale da mi ten skutocny 24.1. a ja dobrovolne nastupim az v 2020, cize neskor ako 6 tyzdnov pred TP, tak sa mi bude pocitat materska za 2019?
Citala som v jednom starom prispevku, ze aj tak mi ju vypocitaju ako keby som nastupila 6 tyzdnov pred a teda za rok 2018. Viem, ze pri neskorsom nastupe sa mi skrati. Skrati sa len o ten cas, ktory nevyzuijem alebo na 28 tyzdnov? Neviem si ten zakon spravne vylozit

draik
5. nov 2019

@lyci
Žiaden lekár neposunie TP o niekoľko týždňov, a už vôbec nie, ak ide o pokročilé tehotenstvo. Skráti sa MD o nevyužitý čas a materské bude počítané z roku 2018.

lyci
autor
5. nov 2019

dovolenku mam nasetrenu, aby som mohla byt doma od toho 13.12. ako mi to vychadza

zalka
5. nov 2019

@lyci tak ešte raz ...
je jedno kedy ty nastúpiš na MD, ak budeš mať TP 24.1. a nastúpiš na MD 1.1.20 tak aj tak aj tak ti budú rátať MD z roku 2018 lebo 6t pred TP bolo v roku 2019 a to bol termín nástupu na MD a k tomu termínu sa ráta aj materská.

A ak by si porodila napr. 10.1. tak od 10.1. sa ti ráta 28t .. v prípade, že nastúpiš na MD v iný termín ako 6t pred TP.

ukulela
5. nov 2019

@lyci mas termin porodu, lekar ti ho neposunie, ty padom neposunie ani termin nastzpu na MD. mne odmietok vypisat o jeden den neskor nastup, ze nemoze - nehadala som sa, len som s aopytala ..... ty by si chcela 5 tyzdne? to si ziadny lekar nelizne ani nahodou ....

lyci
autor
5. nov 2019

@draik @zalka ok, takze predsa len, aj ked dobrovolne nastupim 1.1.2020, tak sa mi bude pocitat z 2018

zalka
5. nov 2019

@lyci áno, a ešte sa pripravíš o pár týždnov materskej

natalala
5. nov 2019

@lyci ahoj presne toto riesim ja, pisala som do socialnej poistovne a odpoved bola ze ak nastupim neskor tak mi prepadnu dni o kt nastupim neskor+ materska sa mi aj tak bude pocitat z roku 2018 🤷🏼‍♀️ A tiez ma napadlo ze by mi lekar napisal neskorsi datum porodu ale nechcu to robit tak sa asi na to vykaslem no :/

lyci
autor
5. nov 2019

@zalka prist o par tyzdnov materskej by mi nevadilo, kedze rozdiel v plate stoji za to a doma by som bola aj tak na dovolenke 6 tyzdnov pred

zalka
5. nov 2019

@lyci ale ty nielen prídeš o pár týždnov dovolenky, ale aj tak ti ju vyrátajú z roku 2018. Ved ti to tu traja píšeme, že u teba nie je šanca aby bola MD rátaná z roku 2019 .

lyci
autor
5. nov 2019

@zalka ale ved ja som to pochopila uz v prvej odpovedi. ten posledny koment bol uz len, ze by mi to nevadilo