Práca na polovičný úväzok a podpora v nezamestnanosti

minka
19. apr 2020

Ahojte, prosím pekne potrebovala by som veľmi poradiť. Predtým ako som nastúpila na dve materské+rodičovské dovolenky s deťmi za sebou som pracovala na pol úväzok na papiery na minimalnu mzdu, po ukončený RD to bude 7.5 2020 ( 6.5 má malý 3 roky) sa so mnou zamestnavateľ chce dohodnut o rozviazaní PP dohodou, mám nárok na odstupné? ( pred materskou som pracovala u neho 13rokov) A mám právo na podporu v nezamestnanosti? Ak áno z čoho mi ju vypočítaju, z toho mála( minimalna mzda a polúväzok) pred materskou? :( Dakujem.

evittam
19. apr 2020

@minka Ano mas narok na odstupné aj na podporu. VZ pre podporu je hruby zdaniteľny príjem z ktorého sa odvadzali odvody na PvN za posledné dva roky pred žiadostou o podporu. Mozes mat aj maximálnu ak si nemala za posledné dva roky ziadny príjem a zostala ti dovolenka-vid zopar diskusii.

elanor
19. apr 2020

@evittam no len ked jej daju podpisat dohodu, tak predpokladam ze ziadne odstupne. To by jej museli dat vypoved, tusim ze zrusili jej miesto, aby jej museli dat aj odstupne.
Preto vzdy zamestnavatel "tlaci" na dohodu, aby sa zamestnanca zbavil lahko a hlavne lacno.

evittam
19. apr 2020

@elanor Tak treba aj kompromis ak chce zamestnavatel dohodu tak trvať na uvedeni odstupneho. Ked nie tak si počkať na výpoveď. Prípadne si spočítat co sa viac oplati a nielen finančne.

minka
autor
19. apr 2020

@evittam veď práve neviem čo sa mi viac finančne oplatí, kedže som na polúväzok na minimalke, tak si myslim, že aj podpora mi výjde máličko, cca do 200eur ? Je možná minimálna hranica tejto podpory?

evittam
19. apr 2020

@minka Skus čítať co píšem. Je sanca maximálnej podpory.

evittam
19. apr 2020

@minka Ak zamestnavatel skonci PP podla par.63 ods.1 mas narok na odstupné podla par.76. Mas odpracované s MD+RD koľko? 13+6? Cize odstupne najmenej 3mesacny priem.zarobok. Tiez sa môžete dohodnúť na skončení PP dohodou z tych istých dôvodov kde ti prináleží odstupné vo vyske 4mes.priem.zarobku. No to máš pri pol.uvazku na min.mzdu cca 800-1000Eur. Max.podporu ak sa dohodnes ako treba tak cca 990-1020Eur/mesiac.

minka
autor
19. apr 2020

@evittam áno čítala som, ale tomu nerozumiem.Nemám k dispozícii výplatnú pásku, nepoznam presné čísla, ale v roku 2014 pred nastupom na matersku bola minimalka okolo 350eur a k tomu pol poluväzok... tak mi z toho vyplynulo že nemože mi výjst maxim. podpora cca 900eur ...

evittam
19. apr 2020

@minka Ale moze. Skus čítať zopár diskusií tu o tom istom. Vysvetlujem to nielen ja.
Ukoncenie RD k 6.5., ukončenie PP dohodou k 7.5.-vycerpes 1den dovolenky, zvysok preplatia=max.podpora ak si nemala iny zdaniteľny príjem za posledné dva roky a necerpala si dovolenku medzi MD a RD.

evittam
19. apr 2020

@minka
Princíp na pochopenie.
príklad :
si vezmi máš 12 dní dovolenky, za 1 den dostaneš 10 eur ..
1) čerpeš 1 den dovolenky a skončí ti PP , zvyšok ti preplatia ... čiže 1x10+11x10 = 120 eur tolko výjde výplata za 1 deň , na max. podporu potrebuješ cca 65 eur výplatu za 1 den v hrubom ... takto podmienku splníš a podpora bude max.
2) čerpeš 3 dni dovolenku a zvyšok preplatia ... čiže 3x10+9x10=´120 eur ale za tri dni , čiže výplata za 1 den je 40 eur .. a to je menej ako potrebuješ na max. podporu .. čiže dostaneš podporu nižšiu

minka
autor
19. apr 2020

@evittam ďakujem Ti za podrobné vysvetlenie, už to začínam chápať 🙂 , Veľké dakujem aj za trpezlivosť 🙂 Pekný deň prajem

elina404
16. júl 2020

@evittam ahoj ak sa mozem zapojit do diskusie... mam dve deti, retazova RD mi konci 9.8., pocas RD som pracovala 3 mesiace, prijem bol vyssi ako som zarobila pred nastupom na MD. Chcem poziadat o podporu v nezamestnanosti, pripady mam nacitane, ale chcem sa uistit, aby som dobre urobila a vedlajsi prijem mi nepokazil vypocet davky. Kedy je najlepsie ukoncit PP a cerpat zvysnu dovolenku? Vdaka🙏