Práca v zahraničí pred materskou

hrozienko12
2. jan 2013

Ahojte, mam otazku ci mam narok na podporu ak som pracovala iba v UK, tam som sla na matersku a polroka po porode som sa vratila na SK. A mala by som narok na nejaku matersku keby som otehotnela? Je rozdiel ak otehotniem ci porodim pocas rodicovskej dovolenky alebo az po jej ukonceni? Na SK som nikdy nepracovala, hned po skole som sla do UK a tam som pracovala az do porodu.

liz_lemon
2. jan 2013

@hrozienko12 neplatila si si nemocenske poistenie u nas, takze narok na materske mat nebudes, dostavala by si len rodicovsky prispevok 199,60, tak ako zrejme teraz dostavas

anjelicek26
2. jan 2013

@hrozienko12 Pridavky poberas vzdy v krajine, v ktorej sa s dietatom trvale zdrzujes. Takze Slovensko, kde si odvody neplatila, takze ako je pisane vyssie, rodicovsky prispevok od zaciatku.

hrozienko12
autor
2. jan 2013

@liz_lemon dakujem, a da sa nemocenske si platit dobrovolne aspon nejake minimalne? nevieme ci ist do babatka alebo do prace a po nejakej dobe druhe babo..

@anjelicek26 jj rodicak poberam

ale zaujimalo ma este ci by som mala narok na podporu po ukonceni rodicovskej dovolenky, hladam si pracu ale do skolky mi malu nevezmu skor ako po predlozeni pracovnej zmluvy a aj to iba vtedy ked to stihnem,pretoze je nas viac mamiciek ktore chcu dieta dostat do skolky a vezmu len na posledne 3 miesta..

anjelicek26
2. jan 2013

@hrozienko12 - ziadna podpora nebude :( Teda pokial nie si socialny pripad, co je teda fakt skutocne minimum, staci, ked byvas u rodicov alebo mas partnera a nedostanes nic. Neodvadzala si tu do systemu nic, nedostanes od systemu nic :( Je to blbe, ze to v Europe neni prepojene :(

hrozienko12
autor
2. jan 2013

@anjelicek26 tak to som prekvapena.. dik za odpoved

liz_lemon
2. jan 2013

@hrozienko12 da sa platit, ale iba ako cely balik, kazdopadne sa to neoplati, neviem presne ako je to tento rok, ale minuly to bolo tak, ze si platila cca 120 E mesacne a materske si mala cca 215 E, takze nic moc

hrozienko12
autor
2. jan 2013

@liz_lemon to znamena ze ak by som otehotnela tak by mi davali po porode pocas 3 rokov rodicovsky tych 199eur?

liz_lemon
2. jan 2013
hrozienko12
autor
2. jan 2013

@liz_lemon dakujem

scarllette
9. jan 2013

Ahojte zienky, tieto iformacie pomohli aj mne, ale ja mam este jednu otazku. Ako dlho musim pracovat na SK, aby som mohla zacat poberat matersku a kolko je vlastne materska, vypocitavaju ju aj u nas, z platu?

matozazzo
9. jan 2013

Ahoj, na stranke http://www.socpoist.sk/materske/1293s najdes potrebne info. Ja som musela splnat podmienku tusim za posledne 3 roky byt aspon 270 dni nemocensky poistena. Materska sa pocita z platu, tusim 65% DVZ. Ale od 1.1.2013 su nejake zmeny, najlepsie je ist opytat sa na socialku...

liz_lemon
9. jan 2013

@scarllette musis mat 270 dni z poslednych 2 rokov
vyska je 65% z priemerneho zarobku za predchadzajuci kalendarny rok a trva 34 tyzdnov