• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Prechod z materskej na rodičovskú. Ako to urobiť?

13. septembra 2016 
@zuziatko - ja tiez tak planujem, ze dovolenku pred RD, a podla mna hej, staci RD vybavovat ku koncu dovolenky.
zdravotnu poistovnu nema vybavit zamestnavatel? ty by si mala riesit len SP podla mna
16. aug 2010 o 09:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@chichaa to potvrdenie o cerpani dovolenky - je na to nejake ofic. tlacivo alebo len zamestnvatel ti nieco napisal?
16. aug 2010 o 09:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@cicimon dali mi na upsvar také tlačivo a to som išla dať na personálne potvrdiť, inak tiež nič také predtým nevideli...a potom som to doložila späť na upsvar...
16. aug 2010 o 09:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@chichaa dik, som nevedela, ako riesit tuto cast :slight_smile:
16. aug 2010 o 09:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
a nemate niekto vzor ako poziadat zamestnavatela o RD?
16. aug 2010 o 09:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@cicimon nemáš za čo ďakovať, ja som to len tak zahliadla medzi témami, že čerpanie dovo pred nástupom na RD, lebo aj ja som to tak chcela..nakoniec ma pani na personálnom presvedčila, že to je veľa papierovania, že nech si to nechám na potom..a nakoniec som aj dobre spravila, keďže na upsvar sa vypytovali a chceli to mať potvrdené...treba sa pýtať...pekný deň :slight_smile:
16. aug 2010 o 09:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa - je toto spravne "Pri krátení dovolenky zamestnanec stráca nárok na tú časť dovolenky, o ktorú sa mu dovolenka skrátila. Ak zamestnanec nepracoval pre prekážky v práci , ktoré sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce ( rod. dovolenky, PN..)a splnil podmienku ustanovenú v §101 ZP, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o 1/12 a za každých ďalších 22 takto zameškaných pracovných dní o 1/12 z celoročného nároku." ? mozem na zaklade tohto prist o dovolenku (7dni) ak budem napr 4 roky na RD - v pripade retazoveho porodu? v pripade ze ano, je mi lepsie vycerpat celu dovolenku medzi MD a RD...?
17. aug 2010 o 10:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@cicimon
je to tak, aj ked od 1.9.2007 platí ... za každých dalších 21 (nie 22) takto zameskaných dní (rátajú sa dni pond.až piatok, t.j. bez sobôt a nediel, resp. prac.dni + platené sviatky)

čo je výhodnejšie však sa nedá posúdiť. Môžeš dovolenku potrebovať potom, napr. počas adaptačného pobytu dieťaťa v škôlke. Ale ak si to vieš vyrátať, tak si môžeš časť dovolenky vyčerpať teraz (tak aby si mala napr. len 99dní neodpracovaných). Ale samozrejme to môže mať zase vplyv na to, že nebudeš mať nárok na RP za nejaký mesiac.

Vždy je to o konkrétnych dátumoch, nedá sa hovoriť všeobecne. Treba si to naštudovať.
17. aug 2010 o 14:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa a nemyslia sa tym tie neodpracovane dni tie, co budem na RD? teda napr za 4 roky by sa mi mohla takto "skratit" cela zvysna dovolenka?
17. aug 2010 o 14:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@cicimon
ráta sa každý kalend. rok samostatne!!!
Za roky, kedy čerpeš len RD ti nevzniká nárok na dovolenku. Ale dovolenka za predchádzajúce kalend.roky sa ti už nekráti!!! ostáva.
Treba ju však vyčerpať do konca kalend.roka, kedy nastúpiš do práce, inak ti prepadne (len dovolenku nad základnú výmeru ti môžu preplatiť. Základná výmera je všeob, okrem učitelov 20dní, t.j. ak máš nárok na 25dní na rok, tak 5dní ti môžu preplatiť)
17. aug 2010 o 14:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa cize ak mam narok na 20dni, nic si teraz medzi MD a RD nevycerpam tak dajme tomu po 5 rokoch na RD sa mi tych 20 skrati na 15?
17. aug 2010 o 15:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@cicimon
z akého dôvodu?
uved začiatok PP, predpokladám potrvá do konca roku 2010a za celý kal. rok 2010 dátumy MD, RD, príp. PN, očr, inak neodp. dní
17. aug 2010 o 15:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa sorry, len nerozumiem tomu krateniu
ano, PP do konca 2010(resp mam na neurcito), MD od 9.3.-20.9., PN a pod 0, narok na dovolenku 20.
kvoli tomu krateniu sa rozhodujem, ci si zobrat len 7dni dovolenky medzi MD a RD ako si mi uz predtym radila alebo celu. Ak by mi nemala prepadnut ziadna resp max 2-3dni, tak by som si zobrala hoci len tych 7dni (21-29.9) a zvysok po navrate do prace, ale ak by som mala skoncit napr po 4 rokoch na RD (kedze je predpoklad, ze buduci rok by sa mohlo podarit dalsie dieta s ktorym by som bola na RD do cca 2 rokov) kvoli krateniu len s napr 4 dnami dovolenky,tak by bolo asi lepsie vybrat celu teraz?
17. aug 2010 o 15:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@cicimon
moja skúsenosť. Mne sa zvyšok dovolenky 32dní velmi hodil, ked som dostala po nástupe do práce výpoved. Bola som dlhšie doma. Tiež deti bývajú choré pri nástupe do škôlky a ty v takom prípade môžeš využiť ešte dovolenku miesto očr, resp. kombináciu, ak sa to teda v práci dá (nie všade je to možné). Musíš si to rozhodnúť sama. Tiež vo firmách niekedy dosť tlačia.

Ak si odpracovala obdobie 1.1.-20.9.2010 a neodpracuješ obdbie 21.9.-31.12.2010 z dôvodu RD, tak máš nárok na celu dovolenku bez krátenia za rok 2010, lebo neodpr. dní je menej ako 100 v r.2010. Je jedno kolko neodpracuješ v dalších rokoch, to nemá na dov.za rok 2010 vplyv.

Ak by si ale čerpala dovolenku dlžšie ako do 29.9.2010, t.j. nepožiadala by si o rodič.dovolneku už od 30.9.2010 ale až od 1.10.2010, tak za 9/2010 nebudeš mať nárok na RP 256eur, ale len na prísp. na starostl. o dieťa vo výške 41eur. LEbo si bola celý kalendárny mesiac sept. zárobkovo činná (ako poberatel materského a potom ako poberatel náhrady mzdy za dov.), ani jeden den nie si bez zárob.činnosti v zmysle zákona o RP.
V zamstnaní nech ti dajú písomne, či si čerpáš riadnu dovolenku a odkedy čerpáš rodič.dovolneku.

o jej čerpaní som už písala.
17. aug 2010 o 15:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa vdaka
17. aug 2010 o 15:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
chcela by som sa opytat, konci mi tento mesiac 37t MD....zaujimalo by ma, preco pri prestupe z MD na RD musim v zmysle ZP poziadat o to zamestnavatela, co ked tak neurobim?
6. sep 2010 o 11:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
a este ma nieco napadlo - s akym casovym predstihom )pred ukoncenim MD) mam vybavovat veci ohladom RD?
6. sep 2010 o 11:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@believe2 mne povedali na urade prace ze min 2-3 dni
10. sep 2010 o 14:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@believe2 - zrejme aby zamestnavatel vedel, ze si na RD a ze ta nema cakat v praci... je to ciste formalita
10. sep 2010 o 14:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@believe2
ziadas, aby ta zamestnavatel uvolnil na RD a on tak zo zakona urobit musi. ak o to nepoziadas, mojim sedliackym rozumom mi vyjde, ze by si mala nastupit do prace, ale ty nenastupis, ani sa neospravedlnis za nepritomnost atd atd...
mna napriklad vyzval zamestnavatel 2mesiace pred skoncenim materskej, ze nech co najskor poslem tu ziadost. potvrdenie z prace, odkedy nastupujes na RD budes potrebovat pri ziadosti o rodicovsky, aspon odo mna to vyzadovali. ale podla mna len kvoli tomu datumu, kedy nastupujem na rodicovsku, aby vedeli ako vyplacat davku
10. sep 2010 o 16:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
baby, viete mi niektora pls povedat, ci by cerpanie riadnej dovolenky medzi MD a RD malo vplyv na vysku materskej v pripade, ze pocas RD otehotniem a potom nastupim na MD?
11. sep 2010 o 16:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa , nevies nahodou pls poradit s otazkou hore?
13. sep 2010 o 18:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@cicimon
ak by si čerpala RD a PRIAMO z nej íšla na dalšiu MD, tak pdla mojich poznatkov nemalo (vtedy sa použije vždy pravdepodobný VZ)

- ak by si pred nástupom na dalšiu MD pracovala, čerpala dovolenku, t.j. den pred nástupom na MD si nečerpala RD ale mala aktívne nem.poistenie
- tá dovolenka, čo spomínaš by bola v predchádzajúcom kalend. roku pred dnom nástupu na MD,
tak by to malo vplyv, ak sa nezmenia v tom zákony alebo postupy SP.
14. sep 2010 o 00:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa dik, ano , myslela som to presne tak, ze by som po terajsej MD cerpala riadnu dovolenku , potom nastupim na RD a mozno niekedy v buducom roku by som sla priamo na dalsiu MD, najneskor v 2012 (medzitym neplanujem pracovat)
14. sep 2010 o 08:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@cicimon
v takom prípade podla mna bude aj tak materské rátané z pravdep. VZ a nie z predchádzajúceho roku.

čerpanie riadnej dovolenky po MD ťa môže ukrátiť na poberaní RP , no to záležé na konkrétnych dátumoch ukončenia MD a dobe čerpania riadnej dovl.
14. sep 2010 o 09:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa vdaka
14. sep 2010 o 09:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Gapa, môžem poprosiť o radu, 29. septembra mi končí materská dovolenka a od 30.9. 2010 by som mala nastúpiť na rodičovskú. V práci mi zostalo 40 dní nevyčerpanej dovolenky, V práci máme pokyn neprenášať si dovolenku do nového roka, zamestnávateľ ma nútiť si ju vybrať medzi materskou a rodičovskou, inak mi vraj prepadne - môžem sa proti tomu nejako brániť?
28. sep 2010 o 14:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
poradili mi možnosť ísť 30.9. 2010 na rodičovskú, čo je v piatok, v priebehu októbra sa odhlásiť a čerpať v októbri zvyšnú dovolenku u zamestnávateľa a v priebehu novembra znovu nastúpiť na rodičovskú dovolenku - zvnikol by nárok na čerpanie rodičovského aj by bola splnená požiadavka zamestnávateľa vyčerpať dovolenku do konca kalendárneho roka (pracujem v školstve - nikto mi dovolenku nepreplatí). Tu je kameň úrazu - mám strach či tento scenár: t.j. tento nátup v septembri na rodičovskú, nástup v októbri do práce aj keď len na čerpanie dovolenky, a opätovný návrat v novembri na rodičák neovplyvní výšku rodičovského príspevku a prípadnú plánovanú budúcu materskú? Nevyznám sa v legislatíve, vedel by mi prosím niekto poradiť? Súri to, dnes sa musím rozhodnúť.
29. sep 2010 o 06:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@zuzzka1 tak idem s krizikom po funuse :wink: ako si sa rozhodla?
1. okt 2010 o 11:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@zuzzka1
chcela som ti napísať, že by sa ti zišla dovolenka na prázdniny, ked sa vrátiš do práce, ale ak je narodený v apríly, tak v prípade, že sa v arpíly 2013 vrátiš do práce a nebudeš vela na očr, pn (lebo aj pn, očr sa berie ako neodpracovaný den, a ak by si ich mala za celý rok 2013 viac ako 100, tak by sa dovolenka už o niečo krátila), tak máš aj za rok 2013 nárok na plnú dovolenku 40 dní. Takže ozaj by si mala potom nárok až na 80dní!!! (letné prázdniny majú cca 44dní??)
Takže vzhladom na to by sa asi dalo uvažovať o čerpaní dovolenky. Aj ked donútiť ťa nemôžu. Ale nemajú to s plánovaním rozpočtov a aj potreby učitelov asi tiež lahké, lebo asi ak by si mala naraz 80dní dovolenky :slight_smile: to by bolo celkom pekné predlženie RD.

Ak budeš čerpať riadnu dovolenku ako píšeš, nemá to vplyv na nárok na dalšiu materskú. Aj ked v prípade, že by si nestihla otehotnieť tak, že by ti nadväzovala nová MD na druhú RD, tak by si možno túto dovolenku ocenila. Ale tam ti zase aj tak vzniká nárok na dalšiu dovolenku, takže asi ani nie.

Len potom musíš podať do 8dní od začiatku čerpania riadnej dovolenky odhlášku a najneskôr v den po ukončení riadnej dovolenky prihlášku na SP nanovo so všetkými prílohami, ako pri prvej prihláške.

Už som toto jednej učitelke poradila, aj to tak urobila a bola spokojná, nikto nič nenamietal. Ešte jej nejaká dovolenka ostala a tú chce vyčerpať až další rok.
Ale predpokladám dala si si prihlášku na dôch.poistenie štátom najneskôr včera 30.9.??????? to je teraz podstatné! Ak nie, tak môžeš dnes, ale už asi len poštou.
1. okt 2010 o 13:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok